Malowanie ścian nie musi ograniczać się tylko do używania wałki i pędzla. Wystarczy odrobina fantazji, by wyczarować niepowtarzalne aranżacje. Nie masz pomysłu na swoje wnętrze? Przeczytaj nasz poradnik o tym, jak nietypowo i oryginalnie pomalować ściany.

Malowanie wałkiem nie musi być nudne

Kto powiedział, że malowanie wałkiem musimy wykonywać zgodnie z instrukcją? Równie dobrze możemy wykorzystać go do tworzenia wzorów na ścianach. Jak to zrobić? Jednym z najprostszych sposobów jest owinięcie wałka sznurkiem. W zależności od tego, jak gruba będzie lina, uzyskamy różny efekt. Owiniętym narzędziem malujemy ściany już w sposób tradycyjny. Zupełnie nietypowy będzie jednak efekt, jaki osiągniemy. Dodatkowo możemy sterować powstającym wzorem poprzez różne ruchy naszej ręki.

Folia aluminiowa nie tylko do kuchni

Zastosowań folii aluminiowej jest wiele. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może być to doskonały materiał do tworzenia ciekawych wzorów na ścianie. Zacznijmy od zwinięcia folii w kulkę. Następnie zmoczmy ją w farbie i przyłóżmy do malowanej powierzchni. Uzyskamy w ten sposób nieregularne plamy.

Gąbka nie tylko do mycia

Bardzo tanim sposobem na uzyskanie efektownej dekoracji ściany, jest skorzystanie z gąbki, najlepiej kąpielowej. Im grubsza będzie jej struktura, tym wyraźniejszy powstanie wzór. Gąbkę namaczamy w wybranym kolorze farby i stemplujemy nią ścianę. W zależności od tego, jak mocno będziemy ją dociskać, tak intensywne ślady pozostawimy na malowanej powierzchni. Dodatkowo możemy pokusić się o wcześniejsze wycięcie z gąbki dowolnego wzoru. W ten sposób możemy namalować co tylko sobie wymarzymy.

Nie lubisz eksperymentować?
Sprawdź cennik prac remontowych!

Szablony

Profesjonalne ekipy remontowe mogą zmienić nam kolor ściany w każdy wymyślony przez nas w sposób. Cena malowania nie musi być wysoka. Jeśli jednak chcemy sami odnowić wnętrze, możemy sięgnąć po szablony.

W sklepach wnętrzarskich i budowlanych znajdziemy bogaty wybór wzorników do malowania wzorów na ścianach. Możemy je także przygotować samodzielnie. Wystarczy nam gruby karton lub sztywna folia, mazak, ostre nożyczki i dowolnie wybrana farba. Schemat, jaki chcemy mieć na ścianie, najpierw powinniśmy nanieść na naszą bazę. Możemy go namalować lub odbić czy odrysować. Potem powstały kształt musimy starannie wyciąć. By na ścianie uzyskać równe i ładne wzory, powinniśmy dokładnie przykleić szablon do malowanej powierzchni. Najlepiej jest wykonać to przy pomocy mocnej taśmy klejącej, malarskiej lub do pakowania. Musimy jednak uważać, by nie była zbyt mocna, a po jej oderwaniu nie zostały ślady. Malowanie z wykorzystaniem szablonu możemy wykonać zarówno pędzlem, jak i gąbką czy wałkiem.

Ręczne zdobienia

Jeśli posiadasz zdolności manualne i plastyczne, warto pokusić się o wykonanie malowideł na ścianie. Będzie to na pewno wyjątkowa i niepowtarzalna dekoracja wnętrza, którą dopasujesz do jego stylu. Namalować da wszystko, od drzewa, przez roślinne ornamenty, po postaci z bajek. Ograniczać nas może wyłącznie wyobraźnia i posiadane umiejętności.

nietypowe malowanie ścian

Abstrakcja na ścianie

Jeśli cenisz styl nowoczesny, powinieneś pokusić się o wykonanie na ścianie dzieła abstrakcyjnego. Użyj do tego taśmy malarskiej, za pomocą której najpierw wyznaczysz malowane kształty. Pamiętajmy, że powierzchnia, którą okleimy, nie zostanie pokryta farbą. Tą metodą możemy uzyskać geometryczne wzory. Jeśli jednak zagniemy taśmę, uda się również złagodzić malowane krawędzie.

Pędzel w ruch

Tym razem nie użyjemy go do klasycznego malowania. Wystarczy jednak, że zamoczymy pędzel w gęstej farbie i użyjemy jak kropidła. W krótkim czasie na ścianie powstaną nieregularne kropki. Ich wielkość i zagęszczenie zależy wyłącznie od naszych ruchów.

Wykorzystaj folię bąbelkową

Masz w domu folię bąbelkową, która pozostała po ostatnich zakupach? Nie wyrzucaj jej. Będzie idealna do stworzenia nietypowego wzoru na ścianie. Zacznijmy od pomalowania wybranej powierzchni grubszą, bazową warstwą farby. Do jeszcze wilgotnej ściany przyłóżmy folię bąbelkową. Zbierze ona część wilgoci i utworzy przy tym regularne odbicia. Dodatkowo możemy pokusić się o zamoczenie folii w kontrastowym kolorze. Dzięki temu uzyskamy jeszcze ciekawszy efekt.

Stwórz na ścianie cieniowanie

Cieniowanie to płynne przechodzenie w siebie różnych odcieni jednego koloru. Możemy wykorzystać je do stworzenia nietuzinkowej ściany. Zaczynamy od namalowania na wybranej powierzchni poziomych pasów w kilku odcieniach jednej barwy, zaczynając od najciemniejszej do najjaśniejszej lub odwrotnie. Nie możemy jednak pozwolić, by farba wyschła. By uzyskać płynne przechodzenie w siebie kolorów, musimy je ze sobą wymieszać. Wykonamy to poprzez połączenie barw odpowiednimi ruchami pędzla. Naszym celem jest uniknięcie wyraźnych granic kolejnych pasów kolorów.

Stwórz efekt 3D

Na przygotowaną wcześniej ścianę nanieśmy gładź szpachlową. Nie wyrównujmy jej jednak, a wręcz przeciwnie. Utwórzmy z niej wystające wzory. Następnie, gdy tynk wyschnie, pomalujmy ścianę. Dodatkowo wystające fragmenty można podkreślić, malując je ciemniejszym lub kontrastowym odcieniem farby.

Potrzebujesz pomocy w malowaniu?
Sprawdź ceny na naszej stronie!