Decyzji o kupnie drewnianej podłogi należy poświęcić nieco czasu i uwagi – drewno drewnu nierówne, parkiet niekoniecznie jest lepszy od paneli, a na przygotowanym przez nas podłożu nie zawsze da się zamontować drewnianą powierzchnię. Towarzyszą Ci te i inne wątpliwości? Poniższy artykuł z pewnością odpowie na znaczną część Twoich pytań!

Podłoga drewniana – jakie drewno wybrać?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Rodzaj drewna zależy od tego, w jakiego typu pomieszczeniu będziemy kłaść podłogę oraz które z parametrów mają dla nas kluczowe znaczenie. Możemy zdecydować się na podłoże stabilne, bardzo twarde, odporne na zmiany temperatury czy niezmieniające koloru pod wpływem częstej ekspozycji na promienie UV. Duże znaczenie ma dla nabywcy również to, ile podłoga drewniana kosztuje – cena drewna to kwestia jego pochodzenia, parametrów, sposobu obróbki etc.

Panele czy parkiet?

Parkiet to ukłon w stronę natury – panele co prawda mogą być drewniane, jednak wiele spośród nich jedynie imituje naturalny materiał. Jeśli chodzi o wytrzymałość, w przypadku parkietu łatwo o zarysowania, można go jednak wielokrotnie odnawiać – kilkakrotnie cyklinować, olejować, lakierować. Panele są z kolei dużo łatwiejsze w montażu – z ich położeniem poradzimy sobie bez pomocy profesjonalnej ekipy remontowej.

Czy mogę zdecydować się na podłogę drewnianą przy zwierzaku?

Tak, należy jednak wybrać jej odpowiedni rodzaj, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnych uszkodzeń. Jeśli mamy psa lub kota, zapomnijmy o podłodze sosnowej. Świetnie sprawdzą się za to twarde gatunki drewna (dąb, buk, grab, robinia akacjowa), szczególnie dodatkowo szczotkowane.

Podłoga lakierowana czy olejowana?

Każde z tym rozwiązań jest inne, nie można jednak stwierdzić, że któreś jest zdecydowanie lepsze. Podłoga lakierowana jest łatwa w konserwacji (ile kosztuje remont podłogi?) oraz sprzyja utrzymywania czystości, nie pozwala jednak na przeprowadzanie miejscowych napraw i dość szybko powstają na niej widoczne zarysowania. Olejowana wygląda nieco naturalnej, wymaga jednak natychmiastowego usuwania plam i częstej konserwacji (przynajmniej co pół roku).

Czy podłoga drewniana do łazienki to dobre rozwiązanie?

Posiadanie podłogi drewnianej w łazience ma swoje wady i zalety oraz wymaga zastosowania odpowiednich materiałów. W takiej sytuacji postawmy na nietypowe gatunki drewna o specyficznych właściwościach – dużej stabilności wymiarowej przy wysokiej odporności na wilgotność. Świetnie sprawdzą się deski egzotyczne merbau, teak lub doussie. Podłogę w łazience trzeba odpowiednio wykończyć – olejem lub olejnym woskiem.

Czytaj dalej, aby rozwiać kolejne wątpliwości!

Zastanawiasz się ile kosztuje
Zobacz cennik remontu podłogi

Jakie powinno być podłoże, aby można było położyć na nim drewnianą podłogę?

Podłoże przed montażem podłogi musi spełniać trzy warunki. Powinno być:

  • równe (odchyłka nie większa niż 2-3 mm na 2 m) zobacz ceny wylewek,
  • wytrzymałe (tu przeprowadza się test w postaci próby zarysowania ostrym przedmiotem),
  • suche (najlepiej przeprowadzić profesjonalny pomiar poziomu wilgotności metodą karbidową).

Czy mogę mieć podłogę drewnianą przy ogrzewaniu podłogowym?

Podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe absolutnie się nie wykluczają. Jeżeli chcemy mieć w swoim domu takie połączenie, zdecydujmy się na zakup podłogi drewnianej warstwowej. Takie podłoże ma niższy współczynnik skurczu i pęcznienia, a jego niejednolita konstrukcja pozwala na maksymalne zminimalizowanie naprężeń. Warto wiedzieć też, że optymalne przewodzenie ciepła zapewniają deski podłogowe o grubości 15 mm.

Drewno o wyższej klasie – na pewno lepsze?

Sugerowanie się klasą drewna to częsty błąd laików kupujących drewnianą podłogę. Klasa dostarcza informacji jedynie o wyglądzie drewna (np. widoczności sęków), nie ma związku z parametrami materiału, jego wytrzymałością i przeznaczeniem do konkretnych pomieszczeń.

Na jakim etapie prac remontowych montować podłogę drewnianą?

Odpowiedni czas na układanie drewnianej podłogi (Sprawdź ile kosztuje układanie podłogi) to ten po zakończeniu wszystkich prac mokrych (włączając pierwsze malowanie ścian czy montaż płytek). Jeśli układamy podłogę z desek na wylewce betonowej, upewnijmy się, że powierzchnia jest sucha. W pomieszczeniu powinny ponadto panować odpowiednie warunki klimatyczne – temperatura w granicach 18-25 st. C oraz wilgotność powietrza na poziomie 45-65%.

Czy pielęgnacja drewnianej podłogi jest wymagająca?

Pielęgnacja podłogi drewnianej nie jest trudna, wymaga jednak więcej czasu i wysiłku niż dbanie o podłoże z tworzywa sztucznego. Trzeba również pamiętać o konieczności stosowania specjalnych środków czyszczących, najlepiej zakupionych w profesjonalnych punktach. Drewnianą powierzchnię należy myć codziennie półsuchym mopem. W przypadku podłóg olejowanych i woskowanych częsta konserwacja (co pół roku) to konieczność (zobacz ceny konserwacji podłóg).

Zastanawiasz się ile kosztuje
Zobacz cennik remontu podłogi