Chcesz samodzielnie wytapetować pokój, boisz się jednak frustracji i błędów podczas pracy? Poniższe rady nie tylko pomogą Ci uniknąć widocznych mankamentów, ale także zapewnią satysfakcję z podjętego wysiłku. Kładzenie tapety nie jest czynnością trudną, wymaga jednak cierpliwości, uwagi i ścisłego stosowania się do prostych, ale decydujących o sukcesie zasad. Zapoznaj się z regułami tapetowania dla początkujących, i nie tylko (Zobacz ile kosztuje tapetowanie)!

Przygotuj starannie podłoże…

Zapewne zastanawiasz się, czy można położyć tapetę na tapetę lub farbę? Odpowiedź brzmi: nie. Przygotowanie ścian do tapetowania to kluczowy krok decydujący o trwałości efektu. Podłoże musi spełniać 3 warunki: być suche, czyste i gładkie. Złuszczyć starą tapetę i farbę pomaga specjalny płyn, po zastosowaniu którego można przystąpić do oczyszczania. Kolejny krok to uzupełnienie ubytków w ścianie – tych mniejszych za pomocą masy szpachlowej, większych – przy użyciu zaprawy wyrównującej. Tak przygotowane podłoże należy umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu lub mydłem malarskim.

Inaczej wygląda przygotowanie ściany, na której położony został świeży tynk. Musi ona zostać zagruntowana. Zanim do tego przystąpisz, sprawdź, czy podłoże nie jest zbyt wilgotne. Zaklej powierzchnię 50x50 cm folią oraz taśmą klejącą. Jeśli po 12 godzinach zaobserwujesz wilgoć, pomieszczenie wymaga starannego wywietrzenia.

… i tapetę

Ten etap to przede wszystkim odmierzanie i cięcie tapety. Czynność ta jest dużo prostsza, jeśli wybraliśmy materiał gładki, niewymagający dopasowywania wzoru. Zmierz wysokość pomieszczenia, dodaj 5-10 cm zapasu, a następnie tnij tapetę, odmierzając kolejne pasy uzyskanej długości.

Jeśli zdecydowałeś się na tapetowanie ze wzorem, przed Tobą małe wyzwanie. Najpierw należy dopasować tapetę względem poprzednio odciętego pasa – tak, by wzór na obu częściach materiału pokrywał się. Przy zakupie tapety tego rodzaju należy założyć zużycie dodatkowych rolek. Samo tapetowanie najlepiej wykonywać ,,na bieżąco” – choć może się to wydawać mało efektywne, zapobiegnie błędom, o które w tym przypadku bardzo łatwo.

Wiesz już, jak przygotować podłoże i materiał. W następnej części tekstu otrzymasz przejrzystą i łatwą do zastosowania instrukcję klejenia tapet.

Nałóż we właściwy sposób klej

Jeżeli myślisz, że nakładanie kleju to tylko posmarowanie tapety, jesteś w błędzie. Tapeciarze stosują dwie techniki: nanoszą klej na tapetę lub na ścianę. Wybór metody zależy od typu kleju (instrukcje co do jego użycia znajdują się na opakowaniu) i rodzaju tapety. Papierowe, tekstylne, winylowe czy jedwabne smaruje się lepiszczem, te na fizelinowym podkładzie umieszcza się na pokrytej spoiwem ścianie. Odpowiednia technika zapewnia tapecie stabilność, zapobiega jej odkształcaniu się oraz zmianie rozmiaru.

Prosta, ale pomijana przez wielu amatorów zasada to: ,,klej musi być rozprowadzony równomiernie i mieć czas na nasiąknięcie”. Tę podstawową regułę trudno zastosować początkującym tapeciarzom – należy czuwać, aby wszystkie pasy schnęły zbliżoną ilość czasu.

Zastanawiasz się ile kosztuje tapetowanie?
Zobacz cennik tapetowania

Kładź tapetę jak fachowiec

Umieszczenie tapety na ścianie w odpowiedni sposób jest możliwe tylko wtedy, gdy uprzednio prawidłowo ją złożymy. Nakładanie ogromnych płatów skutkuje najczęściej uszkodzeniem materiału lub daje widocznie krzywy i niestaranny efekt. Po nałożeniu kleju złóż tapetę w stosunku 2:1 i zroluj ją.

Czas odpowiedzieć na pytanie, jak zacząć tapetowanie, a przy okazji rozwiać wątpliwość często pojawiającą się na forach dotyczących remontów: jak tapetować – od okna czy do okna? Rozpocznij klejenie ,,ze światłem”, czyli zaczynając przy oknie. Sprawdź ułożenie każdego pasa za pomocą poziomicy. Zadbaj o to, aby przy suficie pozostawić niewielki nadmiar – pozwoli to na wyrównanie ewentualnych nierówności.

Zależy Ci na tapetowaniu bez pęcherzy? Dociskaj materiał. Rób to zawsze za pomocą miękkiej szczotki lub gumowej rolki, w kierunku od środka do boków. Tapetę zabrudzoną klejem oczyść zwilżoną szmatką – nie pocieraj jej! W czasie suszenia zadbaj w miarę możliwości o stałą temperaturę i unikaj przeciągów w pomieszczeniu.

Jeśli udało Ci się przykleić pierwszy pas, to świetnie, nie oczekuj jednak, że teraz praca pójdzie jak z płatka i czeka Cię lekkie tapetowanie bez błędów. Umieszczanie kolejnych fragmentów materiału wymaga cierpliwości i niemałego  wysiłku. Jak położyć tapetę, aby nie było widać łączeń? Niestety, to głównie kwestia staranności i praktyki. Spróbuj dociskać styki pasów krawędzią dłoni (nie rób tego palcami!), zastanów się też nad wyborem tapety fizelinowej – daje się ona stosunkowo łatwo przesuwać i dopasowywać na mokrym jeszcze kleju.

Znajdź sposób na tapetowanie w trudnych miejscach

Kładzenie tapety na gładkiej ścianie jest proste w porównaniu z klejeniem wokół problematycznych, nierównych powierzchni. Kłopoty tapeciarzom sprawiają zazwyczaj:

  • sufit,
  • kontakty,
  • narożniki,
  • wnęki drzwiowe.

Jak tapetować sufit?

Zastanawiasz się, jak tapetować sufit? Niekiedy nawet fachowiec nie jest w stanie poradzić sobie w pojedynkę – profesjonaliści radzą, aby robić to wraz z drugą osobą. Wtedy możesz nakładać tapetę na całej długości, Twój pomocnik zaś będzie dociskał położone już pasy. Ścian za kaloryferem nie tapetuje się na całej powierzchni – tapeta powinna sięgać około 10-20 cm za granice grzejnika. Pozostałą część pomaluj farbą gruntującą.

Tapetowanie ściany wokół kontaktów i gniazdek

Problematyczne bywa także kładzenie tapety wokół wyłączników i kontaktów. Pamiętaj, rób to zawsze po odcięciu dopływu prądu. Przyłóż płat tapety do ściany. Zdejmij pokrywę gniazdka, a następnie zrób w tym miejscu nacięcie w kształcie krzyża. Zagnij nadmiarowe fragmenty tapety i zamocuj pokrywę tak, by je ukryć.

Jak kłaść tapetę w narożnikach?

Kładzenie tapety w narożnikach to nic trudnego! Pierwszy pas materiału umieść tak, by zachodził na sąsiednią ścianę. Drugi przyklej po przeciwnej stronie narożnika. Zaopatrz się w metalową przekładnicę – za jej pomocą pozbędziesz się nadmiaru tapety, przecinając jednocześnie oba pasy.

Tapetowanie wnęk drzwiowych

To nieco bardziej skomplikowana procedura. Należy przygotować osobno fragmenty tapety, które pokryją wewnętrzną, prostopadłą do tapetowanej ściany część wnęki. Należy robić to z odpowiednim, około 5 centymetrowym zapasem. Arkusze przyklejone na ścianę powinny być przycięte tak, aby zachodzić na wcześniej wytapetowany otwór drzwiowy.

Powyższe rady dostarczają niezbędnych informacji na temat tapetowania krok po kroku. Wiesz już, że położenie tapety na pomalowaną ścianę grozi katastrofą, a klejenie tapety na fizelinie przebiega inaczej niż tej winylowej. Są to wskazówki, które zarówno wpływają na efekt końcowy, jak i poprawiają wydajność podczas pracy. Warto wypróbować je w praktyce i zastosować na własnych ścianach! Jeśli jednak czujesz, że zadanie to może być dla Ciebie zbyt trudne, a zastanawiasz się nad skorzystaniem z pomocy profesjonalistów, zobacz ile to kosztuje oraz sprawdź cennik tapetowania, aby dowiedzieć się więcej o rynkowych cenach takiej usługi.

Dajcie znać w komentarzach, czy powyższe rady pomogły Wam podczas pracy!

Zastanawiasz się ile kosztuje tapetowanie?
Zobacz cennik tapetowania