Zastanawiasz się, jak zrobić remont łazienki małym kosztem? A może chcesz uniknąć nie tylko dużych wydatków, ale także bałaganu i zamieszania związanego z kuciem płytek, kładzeniem glazury czy innymi pracami? Poznaj 5 szybkich, skutecznych i przede wszystkim niedrogich sposobów na metamorfozę łazienki!

Jak odnowić łazienkę, nie wymieniając kafelków

Zastanawiasz się, jak zmienić łazienkę bez remontu? Jest to możliwe nawet wtedy, gdy wygląd Twoich płytek pozostawia wiele do życzenia. Są prostsze i tańsze sposoby na odnowienie kafelków niż ich skuwanie i wymiana.

Aby Twoja stara łazienka prezentowała się jak nowa, pomaluj kafelki farbą do płytek (sprawdź cennik malowania). Stosowane do pokrywania glazury i terakoty farby epoksydowe kosztują około 60 zł/l (taka ilość pozwoli Ci pomalować od 5 do 8 metrów kwadratowych powierzchni).

Przed przystąpieniem do właściwej pracy wykonaj kilka czynności przygotowawczych:

 1. Umyj płytki wodą z detergentem.
 2. Przeszlifuj glazurę drobnym papierem ściernym (np. o ziarnistości 420) i usuń powstały pył.
 3. Przetrzyj kafelki denaturatem.
 4. Pomaluj powierzchnię farbą gruntującą (około 28 zł/l).
 5. Zabezpiecz meble i armaturę przed pochlapaniem i zacznij pokrywać płytki wybranym kolorem.

Ciekawym pomysłem na tanią i oryginalną łazienkę jest zastosowanie folii samoprzylepnej na kafelki. Najczęściej ma ona postać mniejszych lub większych naklejek, które można umieścić na wybranych płytkach. Takie dekoracje są bardzo tanie – od 2 do 10 zł za sztukę.

Zastanawiasz się ile kosztuje malowanie?
Zobacz cennik malowania

Fugi jak nowe – szybka i prosta metoda

Zszarzałe i niedoczyszczone fugi potrafią zepsuć wygląd nawet najładniejszych płytek. Aby poprawić ich stan, wystarczy użyć bardzo niedrogiego (ok. 13 zł) preparatu – renowatora do fug. Jest on dostępny w różnych kolorach, odpowiednio dobrany nie tylko zatem odświeży, ale również ożywi nasze ściany i podłogę. Po wykonaniu tego prostego zabiegu warto zabezpieczyć efekty pracy, stosując impregnat. Zapobiegnie on osadzaniu się kurzu i gromadzeniu się brudu.

Jak poprawić wygląd innych elementów łazienki niż ściana i podłoga? Z pozostałej części artykułu dowiesz się:

 • co zrobić z pęknięciami na suficie,
 • jak zaoszczędzić na wyposażeniu łazienki,
 • jaki jest najtańszy sposób na metamorfozę łazienki.

Jak najtaniej usunąć pęknięcia na suficie

Częsty problem w bardzo małych łazienkach, gdzie utrudnione jest odprowadzanie wilgoci i zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza, to pęknięcia na suficie. Jak je zamaskować? Jeżeli widoczne są uszkodzenia tynku, a powierzchnia wymaga długotrwałej i kosztownej renowacji, warto zdecydować się na sufit podwieszany.

Cena montażu sufitu podwieszanego nie powinna przekroczyć 120 zł nawet przy dwupoziomowej i bardziej skomplikowanej konstrukcji. To koszt wielokrotnie mniejszy niż ten, jaki ponieślibyśmy, decydując się na skuwanie powierzchni i jej renowację od podstaw. Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych zapewnia szybki i estetyczny efekt, daje też duże możliwości dotyczące aranżacji (w zakresie przykładowo montażu oświetlenia).

Końcówki kolekcji, meble z różnych serii

Aby jak najtaniej wyremontować łazienkę (szczególnie jeśli czeka Cię wymiana mebli lub armatury) nie szukaj gotowych linii produktów. Wystarczy, że wanna i toaleta będą ze sobą współgrały stylistycznie (do kubistycznego sedesu nie dobieraj umywalki o fantazyjnym kształcie muszli), nie muszą pochodzić z tej samej kolekcji.

Wyposażenie kompletuj, rozpoczynając od doboru podstawowych urządzeń. Przeglądaj oferty w różnych sklepach, śledź promocje, zorientuj się w rabatach. Wybór materiałów wykończeniowych zostaw na sam koniec oraz dobierz je pod armaturę i meble, na które się zdecydowałeś. Takie działanie (nieoznaczające wcale natychmiastowego kupna znalezionych urządzeń) pomoże w planowym organizowaniu pozostałych prac i sprzyja wyszukiwaniu sposobów na to, jak najtaniej wyremontować łazienkę.

Zmiana stylistyki

Jak odnowić łazienkę bez remontu i zrobić to tanim kosztem? Rozwiązanie, które wymaga od nas najmniejszego wkładu finansowego, to zmiana aranżacji. Zakup oryginalnych dodatków lub ich własnoręczne odświeżenie to nie tylko niedrogi, ale i szybki sposób na metamorfozę starej łazienki.

Wystrój odmieni wymiana bądź zakup elementów takich jak:

 • zasłona prysznicowa;
 • dywaniki;
 • wieszaki;
 • przybory do mycia, mydelniczki, pojemniki na szczoteczki;
 • lustro;
 • baterie nad wanną czy umywalką;
 • dekoracyjne oświetlenie (kinkiety, ozdobny żyrandol).

Możesz też samodzielnie dokonać renowacji niektórych elementów wystroju. Drewniane szafki pomaluj bejcą w ciekawym kolorze lub wykorzystaj pasującą do dodatków okleinę. Aby obniżyć koszty jeszcze bardziej, wybierz się na pchli targ – być może znajdziesz tam efektowne stare lustro.

Spodobała Ci się któraś z rad? A może znasz jeszcze jakieś inne sposoby na odnowienie łazienki? Podziel się swoimi uwagami w komentarzach!

Zastanawiasz się ile kosztuje podwieszany sufit?
Zobacz cennik podwieszanych sufitów