Balkony są częścią prawie każdego obiektu mieszkalnego. Niestety nie zawsze potrafimy prawidłowo o nie zadbać i materiały, z których są zbudowane, szybko niszczeją. Nie dopuszczajmy do takiego stanu! Zadbany balkon posłuży nam nie tylko do wieszania prania, ale może stać się centrum towarzyskim naszego domu i jego największą ozdobą.

Zapraszamy do poradnika, w którym poznacie kilka trików na szybki remont balkonu.

Od czego zacząć? Oceń stan techniczny balkonu!

Nawet najbardziej zapuszczony balkon może okazać się uszkodzony tylko powierzchownie. Zniszczenia zagrażające reszcie budynku, są często niewidoczne na pierwszy rzut oka. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, poradźmy się specjalisty. Oceni on sprawnie stan techniczny balkonu i podpowie jakie prace należy wykonać, aby przywrócić balkonowi jego pierwotny blask.

Najgroźniejszymi uszkodzeniami są korozje spowodowane wilgocią i grzyb wnikający w konstrukcję. Najczęściej spowodowane są wykorzystaniem słabej jakości materiałów podczas budowy i nieprawidłowym zabezpieczeniem podłoża.

Po wstępnej ocenie stanu technicznego możemy przejść do prac remontowych.

Prace naprawcze balkonu — usuń największe zniszczenia

Generalny remont balkonu nie jest aż tak czasochłonny, jak nam się wydaje. Najtrudniejsze jest doczyszczenie wystających części rusztowania i pokrycie ich nową warstwą preparatu antykorozyjnego oraz zaprawy.

Wyrównaną szpachlą powierzchnię możemy pokryć płytkami lub specjalną wylewką odporną na wodę. Wszystko zależy od estetyki naszego mieszkania i do tego, co do niej najbardziej pasuje. Niektórzy wykańczają swoje balkony drewnianymi deskami, co nadaje im wiejskiego uroku.

Zadbajmy też o ściany. W przypadku domu nie będzie to konieczne, jednak balkon znajdujący się w bloku mieszkalnym najlepiej pomalować farbą odporną na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Po wykonaniu podstawowych prac możemy przejść do wykończenia balkonu na kilka sposobów!

Jak zrobić balkon, który pasuje do każdego wnętrza

Sposób 1. Balkon w stylu tarasowym

Marzy nam się balkon wyglądający jak taras na dachach budynków? Nic trudnego! Wystarczy kupić rolkę sztucznej trawy i w ulubionym miejscu postawić stolik kawowy oraz kilka krzesełek. Świetnie pasuje też sofa, jednak na nią warto mieć więcej miejsca. Na małych balkonach najlepiej sprawdzą się składane meble, które w każdej chwili możemy schować do piwnicy.

Sposób 2. Balkon jako sielska przestrzeń na deskach

Deski świetnie współgrają z rustykalnymi wnętrzami. Dzięki takiemu połączeniu nie ma się wrażenia oddzielenia przestrzeni po wyjściu na balkon. Sprawna ekipa remontowa bez problemu odpowiednio wykończy przestrzeń i położy deski.

Takie balkony prezentują się bardzo naturalnie i świetnie wyglądają udekorowane dużą ilością kwiatów oraz drzewiastych roślin. Warto też posadzić wysoką trawę, ponieważ będzie stanowiła nie tylko dekorację, ale również oryginalny żywopłot.

Sposób 3. Balkon w surowym stylu

Surowy balkon wykończony tylko betonem i pomalowany substancją wodoodporną, może okazać się strzałem w dziesiątkę przy nowoczesnych wnętrzach. W jego przypadku ekipa remontowa nie będzie mieć wiele pracy i efekty zobaczymy bardzo szybko. Dekoracje powinny być minimalistyczne i nawiązywać do ozdób, jakie wypełniają wnętrze naszego domu.

Uwielbiamy kwiaty? Balkon w surowym stylu zaprezentuje się zachwycająco udekorowany wielopoziomową i prostą donicą z sukulentami. Całość będzie przypominać skalniak.

Sposób 4. Balkon przypominający nasze najlepsze wakacje

Tęsknimy za egzotycznymi wczasami w pięciogwiazdkowym hotelu? Zaprojektujmy balkon tak, by wyglądał jak hotelowy. Pokażmy zdjęcia ekipie remontowej, a z pewnością znajdą tanie rozwiązania, które sprawią, że balkon za każdym razem będzie budził w nas miłe wspomnienia. Nie zapomnijmy o odpowiednich dekoracjach i wygodnym stoliku kawowym.

Sposób 5. Klasyczny balkon wykończony płytkami

Tęsknimy za prostotą i czymś, co szybko posprzątamy? Płytki zawsze będą na topie. Wybór jest coraz większy i nie musimy martwić się o ich odporność. Fachowcy pomogą nam wybrać najlepsze rozwiązanie i profesjonalnie położą na balkonie upragnione płytki. Po naszej stronie leży tylko wybór koloru, który będzie nawiązywał do wnętrza. Do wyboru mamy nie tylko proste warianty. Niektóre imitują beton lub drewnianą powierzchnię, a czyści się je o wiele prościej. Warto się skusić!

 

Szukasz kogoś, kto szybko i sprawnie zajmie się balkonem?
Zapoznaj się z cennikiem usług wykończeniowych i porównaj ich ceny!

 

Zrób remont balkonu i otrzymaj solidną przestrzeń na lata!

Remont balkonu jest prostszy, niż nam się wydaje. Wystarczy tylko odrobina chęci i odpowiednia ekipa remontowa, która sprosta naszym oczekiwaniom. Dzięki fachowcom położenie płytek, malowanie czy tynkowanie nie będzie naszym zmartwieniem, a na efekt nie poczekamy zbyt długo!