Minęła kolejna zima, podczas której musieliśmy zrezygnować z roślin posadzonych wiosną na balkonie? Jeśli doskwiera nam mały metraż mieszkania i boleśnie odczuwamy brak zielonej strefy, w której moglibyśmy się zrelaksować, to przerobienie balkonu na pokój może okazać się dla nas świetnym rozwiązaniem.

Od działania najczęściej odpychają nas potrzebne zgody i wizja trudnej komunikacji z administracją. Na szczęście wszystko jest o wiele łatwiejsze do zrobienia, niż nam się wydaje. Wystarczy tylko zdać się na pomoc fachowców, którzy w przeszłości mieli już do czynienia z tego typu przeróbkami.

Jak to zrobić? O tym w poniższym poradniku. Zapraszamy do czytania!

 

 

Czy zabudowa balkonu wymaga uzyskania pozwolenia?

Zwykłe prace remontowe, takie jak montaż drzwi i okien, tapetowanie czy malowanie nie wymagają specjalnej zgody. Niestety w przypadku większej ingerencji w budynek, potrzebne może być uzyskanie akceptacji wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Każda zabudowa balkonu mocno ingeruje w strukturę i wygląd budynku, dlatego podobne prace zawsze należy zgłaszać.

Na szczęście estetyczne projekty zazwyczaj zostają rozpatrzone pozytywnie, dlatego nie warto martwić się na zapas. W większości przypadków jest to jedynie potrzebna formalność.

Ponadto warto wiedzieć, że nie potrzebujemy zgody na zabudowę balkonu w domu jednorodzinnym, o ile będzie to konstrukcja lekka, która nie przekracza nośności pomieszczenia.

 

Potrzebujesz w mieszkaniu dodatkowej przestrzeni na schowek?
Zabudowa balkonowa może okazać się strzałem w dziesiątkę!
Sprawdź ceny zabudowy z karton-gipsu

 

Jakie korzyści przyniesie nam przebudowa balkonu na pokój?

Przebudowa balkonu na pokój to nie tylko więcej przestrzeni na ulubione rośliny. Dzięki dodatkowemu pomieszczeniu szybko zorganizujemy bezpieczną przystań dla najmłodszych, wygodny składzik na rowery i inne sezonowe pojazdy, a także suszarnię na pranie.

Odizolowanie od chłodu i wilgoci pomoże nam też zaoszczędzić na ogrzewaniu w zimie. Zabudowa balkonowa to także świetna kryjówka przed słońcem. Zacieniony balkon to prawdziwe wybawienie podczas letnich upałów.

Z zabudowy skorzystają również właściciele zwierząt domowych, gdyż w ten sposób unikną niespodziewanej ucieczki pupila, co może być groźne w skutkach, szczególnie na wyższych kondygnacjach.

Jaka zabudowa balkonu wyjdzie tanio?

Jakie rodzaje zabudowy balkonowej sprawdzą się u nas?

Zabudowa balkonowa może być wykonana z wielu rodzajów tworzyw. Do wyboru mamy:

  • drewno – najbardziej skomplikowana zabudowa do wykonania, jednak prezentuje się niezwykle sielsko i estetycznie. Bez problemu wykona ją każdy, kto ma doświadczenie z usługami stolarskimi;
  • szkło – przesuwne płyty szklane są praktyczne i nie zaburzają dostępu światła do wnętrza mieszkania. Ponadto profile są odporne na korozję, dzięki czemu taka zabudowa przetrwa wiele lat bez konieczności regularnej konserwacji;
  • tworzywo sztuczne – pleksi i tak zwane szkło akrylowe to lekkie konstrukcje, które łatwo zainstalować, jak i zdemontować. Ponadto ich niewątpliwą zaletą jest mała waga, dzięki czemu bez problemu nadadzą się na każdy balkon. Tworzywo sztuczne jest także najtańsze, co w wielu przypadkach czyni z niego zwycięzcę w konkursie na najlepszy materiał do zabudowy balkonu.

Wybierając odpowiedni materiał do zabudowania balkonu, zwróćmy uwagę na cenę, estetykę, a także jakość. Pamiętajmy również, że niektóre wspólnoty mieszkaniowe mają swoje wymogi pod względem wyglądu takiej zabudowy. Warto wcześniej zapytać się o radę kogoś, kto już miał do czynienia z podobnymi konstrukcjami.

Planujesz przeróbki i remont balkonu? Przeczytaj nasz artykuł z kilkoma ciekawymi pomysłami: 5 praktycznych sposobów na remont balkonu, które pasują do każdego wnętrza.

Ile kosztuje zabudowa balkonowa?

Zabudowa balkonowa może być wykonana tanio i z przystępnych cenowo materiałów. Najbardziej ekonomiczny wybór to tworzywo sztuczne, a także wykorzystanie karton-gipsów do wypełnienia przestrzeni wygodnymi półkami i schowkami.

Jeśli szukamy ekipy remontowej, która szybko i tanio wykona nam wymarzoną zabudowę balkonu, to warto skorzystać z cennika remontowego. Znajdziemy tam fachowców w przystępnych cenach i cenniki różnych usług, na przykład cennik murarsko-tynkarski, usług glazurniczych, czy podwieszanych sufitów.

Jak przerobić balkon na pokój tanim kosztem?

Balkon na pokój najlepiej przerobić z pomocą ekipy budowlanej, która zna się na tego typu pracach. Zaletą zatrudnienia specjalistów jest szybsze tempo działań, a także możliwość zakupienia materiałów po niższych cenach, gdyż firmy często mają zniżki u swoich dostawców. Pamiętajmy również, że przy przerabianiu balkonu zazwyczaj potrzebny jest też jego remont, a zatrudniając ekipę remontową, unikniemy różnych niespodzianek.

Tani pokój z balkonu – podsumowanie

Cena przerobienia balkonu na pokój w dużej mierze zależy od wykorzystanego rodzaju zabudowy. Ponadto warto jeszcze doliczyć koszt zatrudnienia fachowców, a także akcesoria i meble.

Wszystko rozpatrujemy też w zależności od tego, jaka ma być funkcja nowego pomieszczenia. Przerobienie balkonu na schowek będzie tańsze, niż zrobienie z niego dodatkowej sypialni czy biura, ponieważ będziemy musieli pomyśleć o odpowiednim ociepleniu.

 

Szukasz pomysłu na niestandardową zabudowę balkonu?
Fachowcy pomogą Ci uzyskać wymarzony efekt, ale najpierw
Sprawdź ceny zabudowy z karton-gipsu!