Remont nie zawsze przebiega tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Szczególnie utrudnione może to być w małym mieszkaniu, które otoczone jest przez przylegające do niego apartamenty. Podczas wszelkich prac musimy postarać się, żeby zachować porządek, względną ciszę oraz dostosować się do ewentualnych próśb sąsiadów.

Jeśli wydaje nam się, że sytuacja nas przerasta i sami nie poradzimy sobie z zaplanowaniem całego remontu, to warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalnej ekipy remontowej.

Profesjonalny remont mieszkania — krok po kroku

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich prac, jest sporządzenie planu remontu. Ułatwi on nie tylko rozeznanie się w czekających nas pracach, ale też pomoże zasięgnąć porady specjalistów. Co więcej, plan pozwoli przygotować orientacyjny kosztorys, który przyda się przy przeglądaniu cenników remontów.

 

Chcesz, aby ktoś zaplanował remont za Ciebie?
Sprawdź cenniki remontowe!

 

Remont w bloku — o czym musimy pamiętać

Po sporządzeniu wstępnego planu i zasięgnięciu porady u fachowców warto sprawdzić, czy nasz remont będzie zgodny z przepisami. Każda spółdzielnia może mieć trochę inne wytyczne, dlatego warto udać się najpierw właśnie tam. W razie prac remontowych kwalifikujących się pod przebudowę, czyli takich, które naruszają części wspólne czy wymagają zmiany przebiegu instalacji grzewczych (lub jakichkolwiek innych), musimy uzyskać pozwolenie na ich wykonanie.

Problematyczne może się okazać posiadanie mieszkania spółdzielczego, ponieważ nie jesteśmy za nie w pełni odpowiedzialni, a część praw do niego posiada spółdzielnia.

Co do jednego możemy być pewni. Prace określane jako bieżąca konserwacja, między innymi malowanie, lakierowanie podłóg, wymiana okien, montaż drzwi i płytek nie wymagają zgłoszenia. Jedyne czego musimy pilnować, to przestrzeganie ciszy nocnej i zachowanie czystości.

Jak wykonać cichy remont?

Aby remont był przeprowadzony cicho, musi być wcześniej profesjonalnie zaplanowany. Jak wspominaliśmy wcześniej, przyda się wylistować oczekiwane prace i poradzić się fachowca w celu wyceny. Pamiętajmy, że najsprawniej i najciszej remont przeprowadzi doświadczona ekipa. Posiada ona nie tylko potrzebne umiejętności i szeroką wiedzę, ale też specjalne narzędzia, które generują mniejszy hałas niż ich najtańsze odpowiedniki, które zazwyczaj posiadamy w domu.

Warto wykonywać najgłośniejsze prace w godzinach, w których większość naszych sąsiadów jest w pracy. Nie zaczynajmy o świcie ani nie przeciągajmy robót do samego wieczora.

Od czego zacząć remont, aby był jak najciszej wykonany?

Kierowanie się zasadą, że najgłośniejsze prace należy wykonać na początku, zapewni nam sukces. Sprawdzonym sposobem jest rozpoczęcie od łazienki. Nic nie męczy tak, jak odgłos skuwanych płytek i wymiana armatury. Kolejne głośne prace czekają nas w kuchni, ponieważ jest ona często wykładana flizami. Ponadto wielokrotnie wymaga zmiany instalacji, co wiąże się z wierceniem i rozkuwaniem ścian.

Dobrze zaplanowany remont pozwoli nam się uwinąć z najgłośniejszymi pracami, zanim sąsiedzi zdążą zmęczyć się hałasem.

Pozbywanie się odpadów podczas remontu

Temat związany z gruzem często bywa obiektem żartów, jednak kawałki ścian zalegające w mieszkaniu nie są powodem do śmiechu. Wywożenie gruzu na własną rękę jest nie tylko uciążliwe i męczące, ale też hałaśliwe.

To, ile trwa remont, zależy często od tempa pozbywania się odpadów. Profesjonalne ekipy remontowe mają specjalne kontenery, które zostawiają pod blokiem na czas wywożenia gruzu. Wielu specjalistów pozbywa się śmieci bardzo szybko, chociażby poprzez podpięcie pod okno specjalnej rury, często połączonej ze wspomnianym przed chwilą kontenerem.

Co w przypadku, kiedy podczas remontu okazuje się, że czeka nas więcej prac?

Osoby mieszkające w bloku w tzw. starym budownictwie z pewnością wielokrotnie spotkały się z tym, że wraz z remontem należy także przeprowadzić renowację instalacji elektrycznej. Gdy wiąże się to z dużą ingerencją w budynek jako całość, należy wcześniej ubiegać się o zgodę w spółdzielni oraz starostwie powiatowym, po czym poczekać na udzielenie pozwolenia.

Musimy również pamiętać, że planowany remont powinniśmy zgłosić 30 dni wcześniej. To kolejny powód, dla którego warto poprosić o wstępną ocenę mieszkania przez fachowca. Jego wprawione oko dostrzeże o wiele więcej, niż nam się wydaje. Po analizie i sporządzeniu opinii technicznej możemy przejść do planowania kolejnych etapów remontu.

 

Szukasz kogoś, kto szybko i cicho zajmie się płytkami w łazience?
Zapoznaj się z cennikiem usług glazurniczych i porównaj ich ceny!