Stare domostwa przyciągają do siebie urokiem. Trudno więc oprzeć się pozytywnym skojarzeniom, wywoływanym przez wiekową chatkę: ogień trzaskający w kominku, okna z podwójnymi szybami, a także skrzypiąca podłoga. Niestety właściciele często patrzą na sprawę z nieco innej perspektywy i szybko decydują się na remont odbierający magię miejsca. Jak odnowić podłogę, żeby zachować przytulny klimat domu? Oto kilka porad, które pomogą podjąć słuszną decyzję i szybko uporać się z problemem.

Jak wykonane są stare podłogi drewniane?

Stare podłogi drewniane były niegdyś kładzione na podwyższeniu. Wykonywano je z legarów, do których przytwierdzano deski za pomocą lepiku lub smoły. Wymiana takiej podłogi bywa dużym przedsięwzięciem, gdyż dopiero po jej zerwaniu okazuje się, z czym mamy do czynienia pod nimi. Bywa i tak, że pod deskami czekają na nas chowane przez byłych lokatorów skarby. Na pewno każdy chociaż raz słyszał o tym, jak niegdyś nastolatki ukrywały pod podłogą prywatną korespondencję miłosną, a starsze panie swoją biżuterię.

Po rozebraniu podłogi, fachowcy zazwyczaj dokonują dokładnych oględzin i oceniają, jak zaawansowane prace należy przeprowadzić. W najgorszym przypadku do wymiany jest nie tylko wierzchnia warstwa podłogi, ale również legary, razem z wyrównaniem wylewki. Następnie otrzymamy proponowany cennik wymiany podłogi.

Renowacja podłogi z desek

Prace renowacyjne przy podłodze przebiegają zazwyczaj w kilku etapach. Po wstępnej ocenie prac fachowcy zrywają wszystkie deski, żeby najpierw poprawić podstawę, na której oparta jest podłoga, albo decydują się na wymianę jedynie fragmentów pracujących widocznie gorzej od reszty.

Warto wiedzieć, że nie w każdym starym domu podłogę montowano w ten sam sposób. Niektóre deski kładzione były prostszą techniką, polegającą jedynie na przybijaniu desek do legarów. Brak połączenia ich ze sobą sprawiało, że podłoga szybciej stawała się odkształcona, skrzypiała i źle znosiła większe obciążenie. Jeśli ogólny stan podłogi jest poprawny, to wystarczy ją odnowić i wzmocnić poprzez dodatkowe łączenia.

Stara podłoga z desek – czy można ją cyklinować?

Wielu z nas marzy o pięknej i błyszczącej podłodze z desek, jednak nie każda ma potencjał. Jeśli fachowcy sporządzili już odpowiedni kosztorys i wiemy, jakie elementy można uratować, to warto zastanowić się nad konkretnymi usługami stolarskimi. Cyklinowanie wygładzi drewno i nada mu świeżego wyglądu. Następnie na tak przygotowaną podłogę nakłada się lakier. Odpowiednie środki zapewnią piękny wygląd materiału na wiele kolejnych lat. Mistrzowie stolarscy są zdania, że odpowiednio zakonserwowane deski mogą wytrzymać ponad sto lat.

Sprawdź ten cennik cyklinowania.

Wymiana pojedynczych desek w podłodze drewnianej

Fachowcy rozebrali podłogę i okazało się, że jej podstawa jest w dobrym stanie, jednak konkretne deski sugerują wymienić? Nie powinno nas to martwić. Stare deski po cyklinowaniu i lakierowaniu będą wyglądać jak nowe, a wprawiony specjalista bez problemu dobierze brakujące materiały, żeby te nie odstawały wyglądem od reszty. Wymiana tylko części podłogi bardzo przyspiesza prace remontowe. Dobrym pomysłem będzie także wymiana wszystkich listew przypodłogowych, co sprawi, że wszelkie krzywizny nie będą rzucać się w oczy.

Co zrobić, jeśli drewniana podłoga nadaje się do wymiany?

Bywa i tak, że powierzchnia pod podłogą jest w bardzo złym stanie, a same deski zaczęły już próchnieć. W takim wypadku konieczny będzie dłuższy i wieloetapowy remont, nawet z malowaniem. Fachowcy od nowa wykonają wylewkę, zrobią legary i dopiero na nich pojawią się świeże deski podłogowe. Inną możliwością jest też pokrycie starej podłogi panelami, jednak to zdecydowanie ujmuje uroku pomieszczeniom.

Położenie nowej podłogi na starą – krok po kroku

Jeśli zdecydowaliśmy się położyć nową warstwę na starą podłogę, to bardzo łatwo ocenić czas i przebieg prac specjalistów. Wielu z nich ma z góry przygotowane cenniki, które przeliczane są w zależności od metrażu pomieszczenia.

Zniszczone deski zazwyczaj pokrywa się mieszanką piasku i żywicy epoksydowej. Po jej wyschnięciu specjaliści szlifują podłogę i dopiero na tak przygotowaną powierzchnię kładą panele.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku bardzo zniszczonej podłogi konieczne będzie zerwanie wszystkiego. Kolejne etapy przebiegają podobnie jak przy klasycznym remoncie – od zagruntowania, po położenie nowych desek lub paneli.

 

Szukasz kogoś, kto szybko i sprawnie położy nową podłogę?
Sprawdź cennik usług stolarskich!