Tapetowanie, to zaraz obok malowania ścian, najpopularniejszy sposób wykańczania wnętrz. Pozwala w szybki i stosunkowo tani sposób odmienić wystrój wnętrza. Ozdabiając pokój modną tapetą lub fototapetą, można nadać wnętrzu zupełnie inny klimat. Sprawdź, ile kosztuje tapetowanie? Dowiedz się też, czy warto oszczędzać, podejmując się tej czynności samodzielnie.

Co wchodzi w usługę tapetowania ścian? 

Tapetowanie ścian to prosty sposób na odświeżenie wnętrza. Czynność tą możemy wykonać samodzielnie i wówczas ponosimy wyłącznie koszty materiałów lub powierzyć fachowcom, gdzie, oprócz ceny tapety, kleju czy materiałów gruntujących, dodatkowo trzeba doliczyć koszty robocizny. Oferowane przez wielu fachowców usługi tapetowania ścian obejmują zazwyczaj nie tylko samo przyklejenie tapety do podłoża, ale również odpowiednie jego przygotowanie, w skład czego wchodzi zrywanie starych tapet, odpylanie, zagruntowanie ściany czy naprawy wszelkich ubytków oraz niedoskonałości. 

Chcesz szybko i tanim kosztem odświeżyć wnętrze?
Zapoznaj się z naszym cennikiem tapetowania w Gdańsku

Ile kosztuje tapetowanie?

Większość wykonawców nie przedstawia sztywnego cennika tapetowania, ponieważ cena położenia tapety zależy zwykle od kilku czynników, do których należą: stan podłoża, rodzaj wybranej tapety, a także powierzchnia, która ma zostać wytapetowana. Najmniej zapłacimy za wytapetowanie niewielkiego pomieszczenia o standardowej wysokości sufitów. Aby tapeta dobrze prezentowała się na ścianie i miała odpowiednią przyczepność, można ją nałożyć jedynie na spójnej, oczyszczonej i wyrównanej powierzchni. Dlatego popękane ściany wymagają dodatkowych prac, co przekłada się także na koszt położenia tapety. Cena za metr tapetowania uzależniona jest także od rodzaju tapety. Klasyczne tapety winylowe o gładkiej fakturze są zwykle najmniej wymagające, dlatego cena ułożenia takiej tapety może być niższa niż w przypadku tapety ze wzorem lub fototapety. 

Dlaczego tapetowanie ścian warto zlecić fachowcom?

Tapetowanie – cena za metr kwadratowy położenia tapety 

Jak widać, cena za ułożenie tapety zwykle jest uzależniona od wielu czynników. Uśredniając jednak ceny wykonawców, można podać orientacyjne kwoty za metr tapetowania. Sama usługa tapetowania ścian kosztuje od 10 do 40 zł za m2. Do tego należy doliczyć sobie koszty odpowiedniego przygotowania podłoża pod tapetę (od 5 do 7 zł/m2), zagruntowania podłoża klejem (od 3 do 5 zł/m2) czy zerwania starych tapet (od 4 do 20 zł/m2). Cena tapetowania będzie wyższa, gdy zdecydujemy się dodatkowo na wykończenie ścian dwoma tapetami, wytapetowanie sufitów czy wykończenie paskiem. Zaprezentowane ceny tapetowania na 2020 rok to wartości poglądowe. Stawki lokalnych firm malarskich i wykończeniowych mogą się nieznacznie różnić. Przykładowo wyższe ceny za tapetowanie ścian zapłacimy w dużych miastach, takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice czy Łódź

Jak obliczyć, ile tapety potrzeba? 

Przedstawione wyżej ceny uwzględniają jedynie koszty robocizny. Aby móc całościowo określić, ile zapłacimy za wytapetowanie pokoju, należy doliczyć również koszty materiału, którego nie zapewnia ekipa. Jak więc obliczyć ilość potrzebnej tapety? Jest to bardzo proste. Standardowe wymiary rolki wynoszą 10 m długości oraz 53 cm szerokości. Łącznie daje to około 5m2 długości. Aby obliczyć, ile tapety będzie potrzebne do wytapetowania pokoju, należy jego powierzchnię podzielić przez 5. Przykładowo do wytapetowania pokoju o powierzchni 30m2 potrzeba około 6 rolek tapety. Oprócz tapety trzeba dokupić również klej i grunt do tapet. Klej do tapet o pojemności 200 g kosztuje około 20 zł. Taka ilość kleju wystarczy do wytapetowania powierzchni do 50m2. Z kolei emulsja gruntująca jest jeszcze tańsza – można ją zakupić w cenie 10 zł. 

Tapetowanie vs malowanie – co tańsze? 

Wybór pomiędzy tapetami a farbami nie jest oczywisty. Najczęściej jednak zakłada się, że cennik malowania jest bardziej atrakcyjny w porównaniu do kosztów tapetowania. Ta reguła nie sprawdza się jednak w każdym przypadku. Pomimo że cena malowania ściany jest zwykle niższa od jej wytapetowania, to musimy pamiętać, że nawet najlepsze i najtrwalsze farby ścienne nie będą tak żywotne jak dobra jakościowo tapeta. W dłuższej perspektywie tapety są bardziej wytrzymałe i nie wymagają tak częstych poprawek. 

Więcej informacji na temat kosztów malowania i tapetowania ścian znajdziesz w artykule: Co taniej: farba czy tapeta? Koszty malowania vs koszty tapetowania mieszkania

Dlaczego warto zatrudnić fachowca do tapetowania ścian? 

Bez odpowiedniej wiedzy, precyzji i umiejętności trudno o dobre położenie tapety, choć z pozoru ta czynność może wydawać nam się prosta. Podejmując się współpracy z profesjonalistami, można być pewnym, że praca zostanie ukończona w terminie, a przede wszystkim fachowo i profesjonalnie. Co więcej, dobry fachowiec doskonale orientuje się w temacie, dzięki czemu będzie w stanie doradzić taki rodzaj tapety, który optycznie powiększy wnętrze czy ukryje mankamenty ściany. 

Zastanawiasz się, ile kosztuje położenie tapety?
Zapoznaj się z naszym cennikiem