Tekst dostarczony przez partnera

Systematycznie rosnące koszty ogrzewania domów skłaniają ich właścicieli do poszukiwania alternatyw, które finalnie zapewnią niższe rachunki. Przy wysokich cenach węgla, gazu i prądu coraz więcej osób zaczyna myśleć o zakupie pompy ciepła. Ponieważ jest to jednak wciąż stosunkowa nowość przy okazji tego tematu pojawiają się liczne pytania dotyczące zasad działania takich pomp. Poniżej wyjaśnimy więc podstawowe kwestie.

Czym jest pompa ciepła?

W największym uproszczeniu to urządzenie grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii. Zasada jej działania jest bardzo zbliżona do lodówki, którą spotkamy w każdej kuchni. Pobiera ona ciepło o niskiej temperaturze i oddaje o wyższej temperaturze po stronie ogrzewania. Tzw. głównym źródłem energii jest dla niej instalacja cwu, a natomiast ciepło niskotemperaturowe czerpie ona z powietrza, wody lub gruntu. Efektywność pompy ciepła stawia ją w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o urządzenia grzewcze właśnie ze względu na elastyczność w wykorzystaniu energii odnawialnej.

Jakie pompy ciepła spotkamy na rynku?

Pompa ciepła występuje w trzech, a nawet czterech odmianach. I tak spotkamy pompy?
– gruntowe,
– wodne,
– powietrzne,
– hybrydowe, które korzystają zarówno z tradycyjnych, jak i odnawialnych źródeł.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła – https://soldom.pl/powietrzne-pompy-ciepla/ działają na zasadzie termodynamicznego obiegu. Pobiera ciepło z niskotemperaturowego źródła (powietrze zewnętrzne, wody gruntowe czy sama ziemia), następnie transportuje je i oddaje w zwiększonej ilości do układu
grzewczego. Pompa ciepła potrafi odebrać ciepło z otoczenia nawet pomimo spadku temperatur na zewnątrz budynku do – 20 stopni.

Instalacja pompy powietrznej zapewni nie tylko niższe koszty ogrzewania domu i pozyskania ciepłej wody użytkowej

Instalacja pompy ciepła, pomimo że może wydawać się operacją bardzo skomplikowaną niewiele odbiega od innych podobnych rozwiązań. Montaż pompy ciepła odbywa się raz, a jej użytkowanie odbywa się komfortowo, bez obsługowo. Całość pracy pompy jest w pełni zautomatyzowana i przyjazna dla środowiska naturalnego. Jeśli oprócz pompy zdecydujemy się na montaż instalacji fotowoltaicznej, która dostarczy nam energię elektryczną ze słońca możemy liczyć na ogromną ulgę w płaconych rachunkach za ogrzewanie. W okresie letnim natomiast zastosowanie klimakonwektorów do pompy zapewni nam aktywne chłodzenie budynku, które jest w stanie zastąpić montaż klasycznej klimatyzacji.

Pompa ciepła w miejsce instalacji centralnego ogrzewania?

Osoby planujące dopiero budowę domu stają przed wyborem źródła ogrzewania jego powierzchni.
Tradycyjne ogrzewanie gazowe coraz częściej ustępuje na rzecz ekologicznych rozwiązań, pomimo że na początkowym etapie montaż pompy wiąże się z konkretnym nakładem finansowym. I tu z pomocą przychodzi program rządowy Czyste Powietrze, który umożliwia ubieganie się o dofinansowanie na zmianę źródła ciepła zarówno w nowym, jak i już istniejącym budynku.