Każdy remont zazwyczaj kończy się malowaniem lub tapetowaniem ścian. Czasami w ramach odświeżenia wnętrza decydujemy się tylko na te zabiegi. Jednak jak wybrać sposób dekoracji ściany i zdecydować się, co najlepiej pasuje do mieszkania? W poniższym tekście postaramy się porównać farby lateksowe i tapety, a także doradzimy, w jaki sposób tapetować ściany, które wcześniej zostały pokryte farbą lateksową. Zapraszamy do lektury!

Malowanie czy tapetowanie? Co lepsze?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zazwyczaj na ostateczną decyzję ma wpływ nasz gust i styl otoczenia. Nie wszędzie tapeta będzie wyglądać tak samo dobrze, jednak produkowanych jest wiele modeli, które mają też neutralny charakter.

Wielu ludziom tapetowanie kojarzy się z czasami PRL-u, gdzie rodzaje wzorów były bardzo ograniczone, a bardziej kreatywni próbowali wyróżnić się poprzez malowanie po tapecie. Niestety, nie każdy materiał nadawał się jako podkład, dlatego kolory szybko blakły, a farba odchodziła, pozostawiając nieestetyczne łuski.

Farba lateksowa — co to takiego?

Farba lateksowa to inaczej akryl, czyli rodzaj emulsji z dużą ilością żywic, co poprawia odporność na szorowanie i mycie wodą. Ponadto farba lateksowa jest bardziej śliska w dotyku od klasycznej i przez to naklejenie na nią tapety, nawet dekoracyjnej, może stać się prawdziwym wyzwaniem.

Warto wiedzieć, że pomimo podobnego nazewnictwa i składników, farby lateksowa i akrylowa nieznacznie różnią się od siebie. Ta pierwsza jest bardziej błyszcząca i trwała. Jednak jej wadą jest konieczność właściwego przygotowania ścian. Jeśli nie czujemy się na siłach, to warto poprosić o pomoc fachowców w malowaniu ścian.

Farby lateksowe o specjalnym składzie — podkład idealny?

Technologia produkcji farb jest ciągle rozwijana. Dzięki temu, w sklepach możemy spotkać nie tylko klasyczne mieszanki, ale też takie, które wykazują działanie biobójcze. Specjalne domieszki srebra uniemożliwiają pojawienie się pleśni – czy może być coś lepszego do łazienki albo kuchni?

Co można pokryć farbą lateksową?

Jak już wspominaliśmy, tapety można pokrywać farbą lateksową i na odwrót – jednak jest to trochę trudniejsze. Ponadto taką farbą przykryjemy także cegłę, tynki, gips, płyty kartonowo-gipsowe, drewno, a nawet włókno szklane. Uniwersalność lateksu zamienia go w idealne pokrycie ścian, które poradzi sobie z każdą powierzchnią.

Kolejną ciekawostką dotyczącą farb akrylowych jest stopień ich gładkości. Powierzchnie pociągnięte błyszczącą powłoką olejną kojarzą się ze szpitalem lub szkolną stołówką, aby zminimalizować efekt można użyć wykończeń bardziej matowych. Idealną gładkość zyskamy odpowiednim przygotowaniem ścian – warto porozmawiać o tym z fachowcami.

Profesjonalne tapetowanie trudnych pomieszczeń

Co powiesz na inne rozwiązania? Sprawdź cennik usług murarsko-tynkarskich.

Jak sprawdzić, czy ściana pomalowana farbą nadaje się do tapetowania?

Zanim zabierzemy się za tapetowanie, warto sprawdzić, czy farba na ścianie nadaje się do tego. Zła jakość powłoki może być przyczyną szybkiego odklejenia się tapety. W przypadku farby akrylowej konieczne będzie użycie specjalnego kleju dyspersyjnego.

Najłatwiej ocenić farbę poprzez przylepienie do niej taśmy klejącej. Następnie szybko zrywamy kawałek. Jeśli na taśmie znajdziemy fragmenty farby lub, co gorsza, na ścianie zostanie duży ubytek, to czeka nas dłuższe przygotowywanie, wraz ze zrywaniem starej powierzchni. Na szczęście ekipa remontowa zajmuje się takimi przypadkami szybko i sprawnie. Zagruntowanie ściany i położenie suchego tynku niejednokrotnie ratują sytuację.

Co możemy zrobić, aby ułatwić tapetowanie i malowanie?

Czasami wystarczy tylko krótkie przygotowanie i tapetowanie stanie się dziecinnie proste. Aby ułatwić i przyspieszyć tę czynność, warto poprosić ekipę remontową o małą zmianę przy instalacji grzewczej – ściągnięcie grzejników sprawi, że nie będziemy marnować czasu na docinanie kawałków tapety. Pomocne będzie też zaklejenie stolarki okiennej i podłóg. Meble można przenieść do innego pokoju, gdyż nawet dobrze przykryte mogą zebrać pył.

 

Szukasz kogoś, kto szybko i sprawnie wytapetuje Twoje mieszkanie?
Zapoznaj się z cennikiem usług tapetowania i porównaj ich ceny!

 

Farby hybrydowe – powierzchnia łącząca zalety lateksu i emalii

Farby hybrydowe łączą właściwości wcześniej prezentowanych farb. Dzięki odpowiedniej mieszance możemy zyskać ściany, które będą tak samo odporne na zmywanie zabrudzeń, jak te pokryte farbą lateksową, ale też ich struktura będzie mniej śliska i nie tak błyszcząca. Warto wiedzieć, że hybrydami można malować też powierzchnie na zewnątrz domu. Takie farby sprawdzą się świetnie na balkonie czy tarasie.

W razie problemów z malowaniem warto poradzić się fachowców od remontów. Wprawione oko zawsze szybciej znajdzie przyczynę problemu. Ponadto ekipa remontowa może nanieść poprawki, zanim rozpocznie tapetowanie lub malowanie ścian.