Podczas remontowania łazienki z pewnością wielokrotnie spotkaliśmy się z różnymi określeniami na kafelki. Płytki, ceramika, glazura… czy na pewno oznaczają to samo? Ten artykuł przygotowaliśmy specjalnie, aby rozjaśnić podobne wątpliwości, a także zwrócić uwagę na poprawność wykonywania kilku popularnych czynności podczas remontu łazienki. Zapraszamy do lektury.

Moda na glazurę &#8211 czym są płytki glazurowane?

Moda na glazurę wróciła wraz z uwielbieniem naturalnych wnętrz i skandynawskiego stylu. Nic dziwnego, glazura kojarzy się z ciepłem piecyka kaflowego i smacznym obiadem u babci. Patrząc na błyszczącą powierzchnię, prawdopodobnie do głowy przychodzą nam same pozytywne obrazy. Jednak czy wiemy, jak powstaje glazura oraz dlaczego w pewnym momencie jej obecność w łazienkach zaczęła stopniowo zanikać?

Glazura to inaczej płytki fajansowe, które są wykonywane podobnie jak porcelana – z kaolinu. Jej powierzchnię pokrywa się szkliwem, przez co staje się błyszcząca i gładka. Wadą takich płytek jest kruchość, mało który kafelek przetrwa upadek z wysokości, pomimo swojej niskiej wagi. Niewątpliwie glazura ma także wiele zalet. Jest niepodatna na chemię gospodarczą, a pokrycie szkliwem zapewnia jej odporność na wilgoć. Pamiętajmy jednak, że płytki fajansowe nadają się tylko do wnętrz, a ze względu na ich delikatność warto poprosić fachowców o pomoc w montażu. Nie będzie to trudne, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele usług glazurniczych.

Do czego pasuje glazura? Klasyk nie tylko do łazienki

Projektanci wpadają na coraz bardziej szalone pomysły, które okazują się całkiem dobrze prezentować. Przez jakiś czas popularne były piecyki kaflowe lub ich imitacje wyłożone glazurowanymi płytkami. Później glazura pojawiła się także w kuchni, gdzie wykorzystano ją jako zabezpieczenie ściany przy blacie roboczym. Połączenie głębokiego koloru glazury i naturalnego drewna prezentuje się fenomenalnie.

Glazurę można także wykorzystać do oddzielenie przestrzeni w małych kawalerkach, które planujemy urządzić w duchu boho lub cottagecore. Warto mieć na uwadze, że cały remont o wiele łatwiej wykonać z fachowcem, który dobierze odpowiednią chemię budowlaną, a także dopełni wnętrze, zapewniając usługi tapetowania, malowania i tynkowania.

 

 

Jak zamienić stare kafelki na piękną glazurę?

Łazienka jest jednym z najbardziej wymagającym pomieszczeń podczas remontu, szczególnie jeśli w planach mamy zerwanie starych płytek i zmiany w instalacji elektrycznej. Pierwszą czynnością jest skucie pierwotnej powierzchni i jej oczyszczenie. Następnie należy uzupełnić ubytki i zagruntować ścianę. Dopiero na odpowiednio przygotowaną powierzchnię można kleić glazurę. Pomijając niektóre etapy, ryzykujemy odpadaniem płytek od ściany lub ich pękaniem. Pamiętajmy, że fachowcy w dobrej firmie remontowej posiadają narzędzia, które znacznie przyspieszą wszystkie prace. Na przykład kucie płytek może być wykonane za pomocą młotka i przebijaka, ale równie dobrze i o wiele szybciej skują je specjaliści, używając młotowiertarki pneumatycznej.

Kładzenie kafelek może odbywać się na wiele sposobów. Wszystko zależy od przyzwyczajeń fachowca. Niektórzy po prostu nakładają klej na ścianę i dociskają do niego płytkę, a inni smarują tak samo powierzchnie, jak i płytkę i dopiero łączą je ze sobą. Podczas układania glazury wszystkie elementy oddzielamy krzyżykami dystansowymi, pozwoli to zachować identyczne odstępy pomiędzy płytkami. Na koniec szczeliny wypełniamy fugą, co pomoże ograniczyć rozwój bakterii.

Glazura a kabina prysznicowa

Po skończonym remoncie przychodzi czas na biały montaż i dopasowanie odpowiedniej armatury łazienkowej. Nie obawiajmy się, że glazura uszkodzi się tam, gdzie jest narażona na większą wilgoć. Szkliwo chroni płytki przed dostaniem się wody do ich wnętrza, a prawidłowo wykonane fugi i silikonowanie skutecznie minimalizują ryzyko zniszczenia powierzchni. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na instalację wodno-kanalizacyjną, gdyż nieprawidłowo wykonana może namoczyć glazurę od spodu.

Masz szczególne wymagania co do łazienki? Sprawdź nasz artykuł: Biały montaż dla niepełnosprawnych – jakie są koszty urządzenia łazienki bez barier?

Usługi murarsko&#8211tynkarskie i nietypowe aranżacje łazienki

Szybko zmieniająca się moda wymaga od nas niestandardowych i oryginalnych rozwiązań w łazience. Chcąc zachwycić gości, wielokrotnie decydujemy się na nietypowe usługi murarsko-tynkarskie czy na konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych. Ukryte w ścianie półki możemy pokryć glazurą tak samo jak resztę pomieszczenia lub wręcz przeciwnie, zdecydować się na nią tylko w jednym miejscu, co pozwoli nadać otoczeniu osobistego charakteru.

 

Potrzebujesz nastrojowego oświetlenia w łazience?
Skorzystaj z podwieszanego sufitu!