Planowanie flizowania to jedno, jednak wykonanie całego projektu to o wiele trudniejsza sprawa, niż nam się wydaje. Jeśli wątpimy w swoje umiejętności, to zawsze warto zapytać o pomoc doświadczonego fliziarza, który dokładnie oceni pomieszczenie i powie nam, ile wyniesie nas remont. Jeśli nie znamy się na cenach flizowania, a nasi znajomi lub rodzina nie robili w ostatnim czasie podobnego remontu, to warto sprawdzić na cenniku usług remontowych. Jak to zrobić? O tym w poniższym, artykule. Zapraszamy do czytania.

 

 

Na czym polega flizowanie?

Flizowanie to potocznie kładzenie płytek. Z kolei flizami określamy płytki podłogowe lub ścienne, które są wykonane ze szkła, kamienia, ceramiki lub lacobelu. Flizowanie to również technika układania glazury, która polega na odpowiednim docinaniu płytek, przez co możemy idealnie dopasować je do ściany. Niektórzy fachowcy są tak wprawieni, że bez problemu zeszlifują boki w estetyczne wykończenia. Taki zabieg pozwoli uniknąć używania listewek i innych dodatków, które mogą zaburzyć spójny wygląd otoczenia.

Gdzie najlepiej sprawdzają się flizy?

Kiedyś typowym miejscem przeznaczonym do flizowania była łazienka i okolice zlewu w kuchni. Obecnie flizować można wszystko, od przedpokoju do salonu. Wszystko zależy od naszej wizji i projektu. W wielu przypadkach płytki okazują się bardziej praktyczne. Na przykład sprawdzą się przy posiadaniu dużej liczby zwierząt lub w pomieszczeniu roboczym, ponieważ nie wchłaniają zabrudzeń – wszystkich plam pozbędziemy się za pomocą mopa.

Warto wiedzieć, że flizy oferowane w sklepach mają o wiele więcej wzorów niż kiedyś. Bez problemu znajdziemy takie, które imitują drewno, kamień lub inny materiał.

 

Grzejnik zaczął przeciekać podczas remontu i trzeba skuć płytki?
Fachowcy zajmą się naprawą i położeniem nowej glazury
Sprawdź cennik usług glazurniczych

 

Flizy, farba czy tapeta?

Flizy nie będą pasować wszędzie. Czasami warto rozważyć użycie innej techniki i zdecydować się na malowanie lub tapetowanie ścian. Z kolei na podłogach możemy ułożyć parkiet, panele lub drewniane deski. Ceny wszystkich prac prowadzonych przez fachowców bez problemu znajdziemy w cenniku, ponadto mając kilka możliwości, łatwiej o wybranie najkorzystniejszej dla nas opcji.

Ile może kosztować nas flizowanie? Jak wyliczyć koszt kładzenia płytek?

Flizowanie najłatwiej wyliczyć na podstawie metrażu remontowanego pomieszczenia. Większość fachowców wycenia się za wykonanie metra kwadratowego podłogi lub ściany. Ponadto biorą też pod uwagę wykorzystywany materiał. Za glazurę zapłacimy o wiele mniej niż za wysokiej jakości geberit. Ponadto cena rośnie w zależności od skomplikowania układanego wzoru. Za mozaikę lub ułożenie płytek wokół brodzika przyjdzie nam dodatkowo dopłacić do wyjściowej ceny robocizny. Warto pamiętać, że flizowanie to nie tylko samo przyklejenie płytek do podłoża. Do wszystkiego należy jeszcze doliczyć zrobienie półek, zamocowanie listew, wywiercenie otworów w płytkach, a także fugowanie. W przypadku konieczności wcześniejszego skucia starej glazury i wyrównania posadzki, cały zabieg liczony jest przez fachowców osobno.

Czy samodzielne położenie płytek wyjdzie taniej?

Mogłoby się wydawać, że oszczędzając na robociźnie, za remont łazienki zapłacimy znacznie taniej. Niestety, jest tak tylko w przypadku, kiedy jesteśmy pewni swoich umiejętności. Nieumiejętne położenie płytek może sprawić, że konieczne będzie ich skucie i ponowne ułożenie, co wiąże się z zakupem większej ilości fliz. Podobnie jest z wykończeniami, czyli listwami i fugą. Nie są to jedynie ozdobne elementy, a mają zapewnić większą wytrzymałość ścian, a także chronią przed przedostawaniem się wilgoci pod płytki. Dobrego i taniego fachowca na pewno znajdziemy na cenniku remontowym.

Jak wycenić prace związane z flizowaniem?

Jak wspominaliśmy wcześniej, fachowcy najczęściej wyceniają swoją pracę od metra kwadratowego. Jeśli chcemy obliczyć wstępną cenę usług, to warto pójść śladem specjalistów i podliczyć wykonanie na podstawie wymiarów naszej łazienki lub innego pomieszczenia. Nie jest to trudne, a pomoże uniknąć niespodzianek i przypadkowo poniesionych kosztów.

Inne wykończenia pomieszczeń — co jeszcze mogą zrobić fachowcy?

Fachowcy mogą wyręczyć nas z większej ilości zadań, dlatego warto zamówić ich na samym początku, żeby sami ocenili konieczne do wykonania prace. Specjaliści bez problemu zajmą się białym montażem, cyklinowaniem, instalacją elektryczną, grzewczą i wod-kan, malowaniem, tapetowaniem, a nawet montażem sufitu podwieszanego, drzwi oraz okien. Im więcej prac, tym łatwiej wynegocjujemy przystępne zniżki i będziemy „atrakcyjnym kąskiem” na rynku budowlanym.

 

Boisz się, że flizowanie nie przywróci łazience blasku?
Fachowcy zadbają o wysoką jakość wykonania!
Sprawdź ceny usług glazurniczych