Sufity podwieszane z płyt kartonowo-gipsowych są obecnie bardzo popularne. Takie rozwiązanie daje nam nie tylko spore możliwości aranżacyjne, ale również pozwala na obniżenie wysokiego stopu czy zakrycie nieestetycznie wyglądających przewodów instalacji elektrycznej. I choć może się wydawać, że sufit podwieszany nadaje się tylko do wysokich mieszkań, równie dobrze można go zamontować w pomieszczeniach o standardowej wysokości. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż sufitu podwieszanego, warto dowiedzieć się, jaki jest koszt jego wykonania.

Kiedy warto zdecydować się na sufit podwieszany?

Nowoczesne rozwiązania, takie jak sufit podwieszany, to sposób na to, by szybko i stosunkowo niewielkim nakładem pracy zmienić wnętrze nie do poznania. Sufit podwieszany może być wykonany z różnych tworzyw, najczęściej jednak stosuje się tradycyjne płyty kartonowo-gipsowe. Mimo kilku trudności, jakie może przysporzyć jego montaż, rozwiązanie to ma wiele zalet. Przede wszystkim taki sufit może stać się elementem dekoracyjnym, który poprawi estetykę wnętrza. Dodatkowe walory uzyskamy montując w suficie podwieszanym lampy halogenowe lub popularne w ostatnim czasie taśmy LED. Co więcej, w przypadku taśm możemy zdecydować się na światło w kilku kolorach, które będziemy zmieniać w zależności od nastroju i własnych preferencji. Warto również wspomnieć o izolacji termicznej i akustycznej pomieszczenia. Za pomocą sufitu podwieszanego ocieplimy i wygłuszymy pomieszczenie, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w mieszkaniach na poddaszach i blokach. Dzięki sufitowi podwieszanemu możemy całkowicie zmienić proporcje pomieszczenia – obniżyć je lub optycznie powiększyć. Stanowi on gładką, jednolitą powierzchnię, dlatego odbijając naturalne światło wpadające przez okna, sprawi, że wnętrze będzie wyglądać na większe i przestronniejsze.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Istnieje kilka rodzajów sufitów podwieszanych. Poszczególne konstrukcje różnią się od siebie rodzajem rusztu, do którego zostają przytwierdzone płyty kartonowo-gipsowe. Ruszt z profili metalowych może być zbudowany w układzie krzyżowym jedno- lub dwupoziomowym:

  • sufit podwieszany jednopoziomowy (jednowarstwowy) – jest to najprostsza wersja sufitu podwieszanego, polecana do pomieszczeń podłużnych, niezbyt szerokich (do 4 m szerokości). Zaletą tej konstrukcji jest mniejsze zużycie materiału;
  • sufit podwieszany dwupoziomowy – to najczęściej stosowana wersja sufitu podwieszanego, przeznaczona do dużych pomieszczeń. Zaletą sufitu dwupoziomowego jest większa sztywność konstrukcji.

Ile kosztuje montaż sufitu podwieszanego i co wpływa na jego cenę?

Ceny zabudowy z suchych tynków, w tym ceny sufitów podwieszanych uzależnione są przede wszystkim od rodzaju konstrukcji, stopnia skomplikowania prac oraz regionu. Najprostsze sufity jednopoziomowe są stosunkowo proste do wykonania, co przekłada się na atrakcyjne ceny usługi montażowej. Cena sufitu podwieszanego jednopoziomowego waha się od 40 do 90 za m2. Wielopoziomowy stelaż wymaga już większego nakładu pracy, a to z kolei wpływa na wyższą cenę. Cena sufitu podwieszanego dwupoziomowego – w zależności od regionu – może wahać się od 80 do 120 zł za m2. Jako że standardem w sufitach podwieszanych jest oświetlenie, musimy również doliczyć dodatkowe koszty za montaż halogenów lub taśm LED.

Czy warto powierzyć montaż sufitu podwieszanego ekipie remontowej?

Konstrukcje z płyt kartonowo-gipsowych, pomimo że wydają się dość lekkie, obciążają strop, dlatego montaż płyt powinniśmy zlecić fachowcom, którzy nie tylko zadbają o prawidłowe przymocowanie, ale również będą w stanie ocenić, czy dany strop jest w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenie. Montaż płyt kartonowo-gipsowych z pozoru wydaje się stosunkowo prosty, jednak bez wiedzy na ten temat i doświadczenia, bardzo łatwo jest popełnić błędy, które mogą prowadzić do całkowitej rozbiórki konstrukcji.

Myślisz o montażu sufitu podwieszanego w swoim mieszkaniu?
Zapoznaj się z cennikiem podwieszanych sufitów.