Remont starej podłogi w domu czy w mieszkaniu może okazać się dla nas mocno kłopotliwy. Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, czy chcemy próbować ją odnowić, czy od razu ją zrywamy i kładziemy nową. Jeśli podłoga nam się podoba, można ją poddać renowacji. Niestety musimy liczyć się z ryzykiem jej uszkodzenia. W najgorszym przypadku wydamy pieniądze na odnowienie, a podłogę trzeba będzie wymienić. Ile kosztuje renowacja podłogi? Czy warto ją cyklinować?

Cyklinowanie starej podłogi – wady i zalety?

Cennik cyklinowania podłogi jest w każdej firmie orientacyjnym wskazaniem, ile możemy zapłacić za taką usługę. Dopiero po obejrzeniu podłogi przez specjalistę dowiemy się, ile tak naprawdę będzie nas to kosztowało. Musimy pamiętać, że nie każdy parkiet da się poddać renowacji i nie zawsze warto to robić. Dobry fachowiec z pewnością jednak nam doradzi i przedstawi dostępne możliwości. Warto wziąć pod uwagę, że ceny różnić się będą pomiędzy miastami, czy nawet firmami remontowymi. Niekoniecznie jednak cennik cyklinowania we Wrocławiu będzie wyższy niż cena cyklinowania w Zabrzu. Zawsze warto porównać oferty kilku fachowców osobiście lub korzystając z agregatorów cen.

Z jakimi kosztami musimy się liczyć, decydując się na wycyklinowanie naszej podłogi? Ceny za tę usługę zaczynają się od 18 zł za m2. Nieco droższe będzie cyklinowanie bezpyłowe, jednak znacznie ogranicza ono ilość pyłu i brudu po pracach, warto się więc na nie zdecydować. Koszt zdzierania starego lakieru i czyszczenia drewna będzie się również różnił w zależności od typu parkietu, jaki posiadamy.

Zaletą cyklinowania starej podłogi jest możliwość niskokosztowego jej odnowienia. Wadą jednak jest ryzyko jej zniszczenia (i konieczności wymiany). Należy pamiętać, że po wycyklinowaniu czeka nas lakierowanie, które wiąże się ze specyficznym zapachem i wyłączeniem podłogi z użytkowania na kilka dni.

 

Szukasz kogoś, kto szybko i sprawnie odnowi starą podłogę?
Zapoznaj się z cennikiem usług cyklinowania i kładzenia parkietów w Katowicach

 

Lakierowanie lub olejowanie – różnice w sposobach zabezpieczania podłóg

Cyklinowanie jest jednak dopiero pierwszym etapem renowacji podłogi. By uzyskać odświeżony, błyszczący i jednolity parkiet musimy skorzystać z wielu usług pomocniczych. Po zdarciu starych warstw lakierów konieczne jest sprawdzenie, czy wszystkie klepki są dobrze przymocowane. W razie ich ruchomości muszą zostać od nowa przyklejone, a wszystkie szczeliny zaszpachlowane (koszt ok. 5 zł/m2). Większy problem napotkamy, kiedy okaże się, że część parkietu jest uszkodzona. Można owszem go uzupełnić, ale nie tylko są to dodatkowe koszty, ale również trudność w dopasowaniu kolorystycznym drewna. Niestety bardzo często okazuje się, że podłoga drewniana po cyklinowaniu jest zbyt cienka, by nadawała się do dalszego użytkowania.

Gdy już mamy wycyklinowany i pozbawiony pyłów parkiet, musi on zostać odpowiednio zabezpieczony. I tu do wyboru mamy dwie techniki – lakierowanie lub olejowanie. Różnią się od siebie ceną, wyglądem drewna po ich zastosowaniu oraz trwałością. Każdy musi sam przeanalizować, co bardziej mu się podoba i którą technikę chce wykorzystać. Należy jednak pamiętać, że olejowanie podłóg drewnianych musi być wykonywane regularnie, ponieważ drewno “wypija” olej i po jakimś czasie nie ma już warstwy zabezpieczającej. Zdecydowanie więc nie jest to metoda dla osób niemających czasu na dbanie o to.

Okazuje się, że lakierowanie podłogi jest również tańsze, a jego ceny zaczynają się od 4 zł/m2. Olejowanie to już koszt od 10 zł/m2. Każda kolejna warstwa podwyższa cenę wprost proporcjonalnie.

Co warto zrobić cyklinować czy wymienić podłogę?

Jakie są koszty położenia nowej podłogi?

Z jakimi kosztami musimy liczyć się, jeżeli zamiast odnawiać, zdecydujemy się na położenie nowej podłogi? Przede wszystkim będziemy musieli kupić panele czy drewnianą podłogę, a to jest koszt sięgający kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy. Do tego konieczne będzie przygotowanie posadzki – zerwanie starych desek, wyrównanie powierzchni, wylanie mas samopoziomujących itd. Cennik usług murarsko-tynkarskich obejmujący nowe wylewki to koszt minimum 15 zł/m2. Samo kładzenie podłogi to kolejne kilkadziesiąt złotych za metr. Jak widać koszty nowych posadzek, szczególnie tych drewnianych może być naprawdę wysoki.

Czy warto cyklinować starą podłogę?

Odpowiedzieć na to pytanie powinniśmy po analizie stanu naszego parkietu. Jednak w większości przypadków zdecydowanie warto podjąć się renowacji i cyklinowania podłóg. Przede wszystkim mniej za to zapłacimy, a dodatkowo odnowimy podłogę z historią, która przez lata już udowodniła swoją wysoką jakość. Stare podłogi mają swój urok, są niepowtarzalne i zazwyczaj bardziej stylowe niż te nowoczesne. Oczywiście cyklinowanie niesie ze sobą ryzyko, że odnawianie się nie powiedzie, czasem jednak warto je podjąć.

Jeśli jednak gołym okiem widać lub według oceny eksperta podłoga jest w złym stanie, nie ma sensu rozpoczynać jej odnawiania. Szkoda byłoby wtedy pracy, czasu i funduszy na takie ryzykowanie.

Cyklinować samemu czy ze specjalistą?

Jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności i nie mamy doświadczenia w odnawianiu podłóg, absolutnie nie warto wykonywać cyklinowania samodzielnie. Zdecydowanie powinniśmy oddać to w ręce ekipy remontowej specjalizującej się w tym.

 

Szukasz kogoś, kto pomoże uratować starą podłogę?
Sprawdź ten cennik usług remontowych!