Przystosowanie łazienki czy toalety do korzystania przez osobę niepełnosprawną nie jest prostym zadaniem. Musimy dobrze przeanalizować i zaplanować przestrzeń tak, by osoba chora czy niepełnosprawna mogła z tych pomieszczeń wygodnie korzystać. Zawsze należy pamiętać o dopasowaniu łazienki do indywidualnego przypadku. Zawsze jednak kluczową kwestią będzie odpowiednio wykonany biały montaż. Jak wykonać i ile będzie kosztował biały montaż dla niepełnosprawnych?

Wanna czy prysznic dla niepełnosprawnych – co lepsze?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności i możliwości danej osoby. Każde z tych rozwiązań może zostać odpowiednio zamontowane i dostosowane do potrzeb chorego. Wiele osób jednak wybiera kabinę prysznicową, ponieważ łatwiej jest do niej podjechać i wejść. Szczególnie kiedy zadbamy o jej odpowiednie dostosowanie. Konieczne będą dodatkowe uchwyty oraz siedzisko do wygodnego korzystania z prysznica. Cennik białego montażu w tym przypadku wahać się będzie pomiędzy 150 a 700 złotych za montaż kabiny prysznicowej. Do tego doliczyć należy koszt montaż panelu prysznicowego oraz baterii, co razem wyniesie od 80 do 900 złotych.

Przeanalizujmy, ile kosztowałby montaż wanny. Dla osób niepełnosprawnych można znaleźć odpowiednie, niskie i z odpowiednim wyposażeniem (siedzisko, uchwyty). Osoba chora musi być jednak bardziej sprawna, by poradzić sobie z wejściem do wanny. Jeśli jednak jest to możliwe, będzie to rozwiązanie wygodniejsze dla niej. Koszt białego montażu w dużych miastach jak Warszawa, Kraków, Katowice będzie prawdopodobnie wyższy niż w małych miastach jak Zabrze, Rzeszów czy Gliwice. Cena montażu wanny wynosi od 120 do 600 złotych. Koszt montażu baterii wannowej wynosi zaś od 30 do 250 złotych. Oznacza to, że taniej będzie zamontować wannę dla niepełnosprawnych niż prysznic.

Sprawdź ceny białego montażu dla niepełnosprawnych
Poznaj aktualne ceny urządzenia łazienki dostosowanej do niepełnosprawnych

Koszt dostosowania umywalki do potrzeb osób niepełnosprawnych

Funkcjonalna łazienka dla niepełnosprawnych musi posiadać zawieszoną na wysokości około 70 cm od ziemi (licząc spód umywalki). Najlepiej sprawdzą się umywalki bezsyfonowe, dzięki czemu choremu łatwo będzie podjechać dostatecznie blisko, jeśli porusza się na wózku. Koszt białego montażu umywalki wynosi od 40 do 180 złotych, a jeśli potrzebny jest demontaż starej, to dopłacimy jeszcze 40-100 złotych.

Planując łazienkę dla niepełnosprawnych, musimy pamiętać o zabezpieczeniu odpowiedniej przestrzeni pomiędzy poszczególnymi urządzeniami a chociażby ścianą. Szczególnie jeśli w grę wchodzi wózek inwalidzki. Warto również montować w wielu miejscach praktyczne uchwyty, które pomogą w samodzielnym poruszaniu się chorego. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej wysokości ich montażu.

Jak prawidłowo zamontować sedes w łazience dla niepełnosprawnych?

Kolejnym kosztem w przygotowaniu łazienki dla osób chorych jest montaż sedesu. W tym przypadku szczególnie istotne są odpowiednie odległości pozostawione wolne, zarówno z prawej, jak i lewej strony. Pomiędzy miską sedesową a kolejnym elementem wyposażenia łazienki powinniśmy zachować minimum 95 cm wolnego miejsca. Pozwoli to osobie poruszającej się na wózku postawienie go obok i przeniesienie się na sedes. Tu dochodzi kolejna kwestia, jaką jest wysokość sedesu. Najlepiej, by była ona taka sama jak wysokość siedziska w wózku. Cena montażu muszli klozetowej wynosi od 45 do 180 złotych, a  geberitu od 100 do 350 złotych.

Montaż szafek, uchwytów i półek w łazience dla niepełnosprawnych

Urządzając łazienkę dla niepełnosprawnych, konieczne jest dostosowanie wysokości wszystkich elementów wyposażenia do możliwości sięgnięcia do nich przez chorego. Dlatego niżej powinniśmy umieścić półki czy szafki, przynajmniej te na podstawowe przybory osoby niepełnosprawnej. Inną kwestią jest to, że powinniśmy pozbyć się wszystkich zbędnych elementów, które mogłyby utrudniać swobodne poruszanie się po łazience.

Co oprócz białego montażu jest istotne w łazience dla niepełnosprawnych?

Znamy już koszty białego montażu dla niepełnosprawnych. Przygotowanie dostosowanej łazienki obejmuje jednak również inne czynności. Przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczną podłogę. Warto poznać cennik usług glazurniczych czy koszt usług stolarskich, by świadomie podjąć decyzję o tym, co wybieramy – gres podłogowy czy też np. panele wodoodporne.

Do kosztów dostosowania łazienki dla niepełnosprawnych musimy jeszcze doliczyć cenę malowania ścian, wykonania podwieszanego sufitu czy remontu instalacji elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej. Szczególną uwagę należy jeszcze zwrócić na koszt montażu drzwi o odpowiedniej szerokości (zwłaszcza dla osób poruszających się na wózku).

Zastanawiasz się, ile kosztuje biały montaż dla niepełnosprawnych?
Zapoznaj się z naszym cennikiem białego montażu we Wrocławiu