Jeszcze kilkanaście lat temu w domach montowano głównie okna zespolone. Posiadały one podwójną szybę oraz drewnianą ramę. Niestety nie zapewniały odpowiedniej izolacji termicznej i powodowały duże straty ciepła. Dziś wiele okien starszego typu zostało zmodernizowanych. Nowe, szczelne okna stały się już standardem w nowych blokach mieszkalnych i domach jednorodzinnych. Jeżeli Ciebie dopiero czeka wymiana okien na nowe, sprawdź, ile kosztuje ich montaż w różnych częściach Polski i co wpływa na ostateczną cenę. 

Od czego uzależniona jest cena montażu okien? 

Koszt montażu okien uzależniony jest przede wszystkim od:

  • wielkości okna;
  • rodzaju okna;
  • rodzaju muru;
  • techniki montażowej.

Na cenę montażu okien wpływa przede wszystkim wielkość i typ okna. Montaż okna dachowego jest znacznie droższy niż okna tradycyjnego. Ceny za wstawienie okna dachowego zaczynają się od 140 zł/mb, a kończą nawet na kwocie 450 zł/mb. Dla porównania koszt montażu okna tradycyjnego plastikowego mieści się w przedziale 32-100 zł za mb. Wymiana okien na te wykonane z tworzywa sztucznego, np. na popularne okna plastikowe, będzie w praktyce wiązała się z niższymi kosztami. Może się okazać, że więcej przyjdzie nam zapłacić za okna drewniane, choć nie zawsze jest to regułą. Jeżeli zdecydujemy się na okna o niestandardowych wymiarach, rachunek może wzrosnąć nawet o 100%, ponieważ montaż tego typu okien zwykle jest bardziej kłopotliwy. Gdy wymieniamy okna na nowe, musimy również doliczyć pozbycie się starych. Demontaż okien waha się w przedziale między 32 a 100 zł/mb. Wraz z oknem zwykle wymienia się także ościeżnice okienne. Jest to dodatkowy koszt około 100 zł za sztukę. 

Nie wymieniłeś/aś jeszcze okien na nowe?
Zapoznaj się z naszym cennikiem wymiany okien w Warszawie

Cena obróbki stolarki okiennej 

Zamontowane okna to jeszcze nie wszystko. Na ostateczną cenę montażu stolarki okiennej wpływają również wszystkie czynności związane z tzw. obróbką. Źle wykonana obróbka będzie nie tylko szpeciła, ale również powodowała straty ciepła i zawilgocenia. Obróbka otworów okiennych to wydatek rzędu 40-60 zł/mb. Jeżeli wymieniamy okna na nowe, a mury są mocno uszkodzone w obrębie ościeży okiennej, cena ta może dodatkowo wzrosnąć. 

Cena montażu klamek i szyldów 

Klamki okienne to akcesoria, które są niezbędnym elementem każdego okna. Cena wymiany klamek okiennych i szyldów waha się od 28 do 40 zł za sztukę. 

Czynniki wpływające na cenę montażu okna w domu jednorodzinnym

Cena wymiany okien uzależniona od techniki montażowej 

Nowością na rynku jest tzw. ciepły montaż okien. Polega on na tym, że okno osadzane jest bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Z tego powodu ciepły montaż okna możliwy jest wyłącznie w murze dwu- lub trójwarstwowym. Jego celem jest zminimalizowanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc powodujących straty ciepła. Cena takiej usługi może być nawet dwukrotnie wyższa od standardowego kosztu tradycyjnego montażu. Jednak zwolennicy tej metody montażowej mogą liczyć na większą oszczędność energii i zminimalizowanie strat ciepła. 

Cena wymiany okien w różnych regionach Polski 

Cena montażu okien w różnych częściach Polski może być zróżnicowana. Różnice w stawkach zazwyczaj są niewielkie. Poniżej prezentujemy orientacyjne stawki za montaż typowego okna plastikowe dla wykonawców z różnych miast Polski. Ceny zawierają podatek VAT i są wartościami poglądowymi: 

Z powyższych danych wynika, że różnice w cenie montażu okien w domach jednorodzinnych mogą sięgać nawet do kilkuset złotych w zależności od regionu Polski. 

Dlaczego montaż okien należy powierzyć fachowcom? 

Najlepszym rozwiązaniem przy montażu okien w domach jednorodzinnych jest powierzenie go fachowcom. Samodzielna wymiana okien przy braku doświadczenia zwykle prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji. Nieprawidłowo zamontowane okno może powodować przedostawanie się zimnego powietrza do wnętrza domu, co w efekcie generuje większe koszty za ogrzewanie. Co więcej, źle zamontowane okno może spowodować, że będą problemy z jego otwieraniem czy zamykaniem. 

Zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana okien na nowe?
Zapoznaj się z naszym cennikiem