Czeka Cię wymiana piecyka gazowego? Dowiedz się, jak dużo będzie to kosztować oraz ile czasu zajmie. W naszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Zapraszamy do lektury!

Poznaj zakres prac

W zależności od tego, jak duży jest zakres prac, musimy liczyć się z różnymi wydatkami. Zdecydowanie więcej będzie kosztować instalacja gazowa, mając na myśli zarówno jej wykonanie, jak i odnowienie. Czymś zupełnie innym jest jednak wyłącznie montaż piecyka. Przed udaniem się do specjalisty po cennik prac remontowych, musimy najpierw wiedzieć, co ma zostać wykonane.

Wykonanie instalacji od a do z

Jest to dość skomplikowany i czasochłonny proces. Zaczyna się już na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, podczas którego musimy przedstawić plan instalacji (cena: 500-1000 zł). Następnie, podczas budowy, prace będą przebiegać w kilku etapach. Przede wszystkim jednak muszą zajmować się nimi osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Nie ma możliwości, byśmy taką instalację wykonali samodzielnie. Koszt wykonania instalacji gazowej, wliczając projekt techniczny, prace geodety, szafkę gazową i odbiór przyłącza wynosi ok. 3000 zł. Nie ominą nas również inne opłaty. Niezbędna będzie ta przyłączeniowa (do 2500 zł), a do tego do 150 zł za każdy punkt przyłącza (trójnik i zawór). Nie zapominajmy o niezbędnych materiałach oraz kosztach robocizny. Proces wykonywania instalacji może potrwać nawet kilka miesięcy. Ostateczny czas zależy od wielu czynników, m.in. dyspozycyjności specjalistów. Samo podpisanie umowy z dostawcą gazu oraz uruchomienie dostaw może nam zająć do dwóch tygodni.

ile trwa instalacja pieca gazowego

Cena ogrzewania domu

Ceny instalacji CO zależą od wielkości domu oraz metody ogrzewania, jaką wybierzemy. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, różniących się od siebie kosztem instalacji, ale i późniejszego utrzymania. Zazwyczaj tańsze sposoby nagrzewania wymagają większej inwestycji na początku. Zasadniczo, im rozleglejszy dom, tym droższa będzie instalacja. W zależności od powierzchni do ogrzania, będziemy musieli wybrać odpowiednio wydajny piec. Centralne ogrzewanie domu o powierzchni 160 m2 może wynieść nawet 32 tysiące złotych (przy piecu LPG lub na paliwo stałe).

Oczywiście, gdy będziemy chcieli zainwestować w ogrzewanie podłogowe, ekologiczne czy inne, mniej popularne rozwiązanie, cena może wzrosnąć.

Montaż pieca

Gdy posiadamy sprawnie działającą instalację, a musimy tylko wymienić piec, koszty będą zupełnie inne. Kluczowa będzie cena samego źródła ciepła. W zależności od jego rodzaju, wielkości i producenta, wyniesie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Koszty instalacji obejmują demontaż starego piecyka (ok. 50 zł) oraz montaż nowego (do 500 zł). Czas trwania takich prac jest krótki – powinien zamknąć się w paru godzinach. Pamiętajmy, że piecyki należy cyklicznie czyścić i kontrolować. W kwestii instalacji gazowej musimy zachować nadzwyczajne środki ostrożności. Warto też zainwestować w czujniki dymu, które ostrzegą nas, gdyby doszło do jakiejś nieszczelności.

Ile trwa instalacja pieca gazowego?

Jak widzimy, instalacja pieca gazowego, zależy od ilości prac do wykonania. Przy samym montażu może potrwać to maksymalnie jeden dzień. Jeśli jednak niezbędne będą wymiana instalacji, czy stworzenie jej od podstaw, musimy przeznaczyć na to kilka miesięcy. Nie da się jednoznacznie określić tego czasu, ze względu na zbyt wiele czynników na niego wpływających. Powinniśmy pamiętać, by odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie czas u osoby lub ekipy, która się tym zajmie. Dzięki temu nie będziemy musieli potem czekać, a prace będą przebiegać płynnie.

Zleć wymianę specjalistom od gazu.
Sprawdź cennik instalacji gazowych!