Cennik instalacji elektrycznych

Zaprojektowanie całej elektryki w domu nie jest zadaniem prostym. Instalacje elektryczne w zabudowie mieszkalnej muszą być przede wszystkim bezpieczna dla jej użytkowników. Domowa instalacja elektryczna jest niskonapięciowym zespołem urządzeń elektrycznych, które są ze sobą połączone za pomocą przewodów elektrycznych oraz odpowiednio skoordynowane technicznie, co umożliwia doprowadzenie energii elektrycznej do odbiorników.

Podział instalacji elektrycznych

Ze względu na rodzaj zasilanych odbiorników instalację można podzielić na oświetleniową i siłową. Prawidłowo zaprojektowane oświetlenie w domu to nie tylko odpowiednie doświetlenie każdego pomieszczenia, ale i poprawa ergonomii. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na montaż lamp stropowych, kinkietów, halogenów wpuszczanych, nawierzchniowych lub taśm LED prawidłowe poprowadzenie instalacji elektrycznej jest niezbędne do tego, aby światło odpowiadało potrzebom domowników.  

CennikCena od (zł)Cena do (zł)Za
Montaż lamp stropowych i kinkietów
49
99
szt
Montaż halogenów wpuszczanych
35
59
szt
Montaż halogenów nawierzchniowych
39
59
szt
Montaż taśmy LED - jednokolorowa
19
25
mb
Montaż taśmy LED - RGB (wielokolorowa)
25
35
mb
Montaż sterowników LED - taśma jednokolorowa
59
79
pkt
Montaż sterowników LED - taśma RGB (wielokolorowa)
79
99
pkt
Montaż gniazd i łączników
19
29
szt
Montaż maty grzewczej
35
45
m2
Montaż sterownika do maty grzewczej
119
149
szt
Wykonanie kanału telewizyjnego (na przewody)
199
279
szt
Położenie kabla elektrycznego
10
20
mb
Punkt oświetlenia górnego
30
40
pkt
Punkt gniazda siłowego
90
160
pkt
Punkt gniazda T.V.
30
100
pkt
Punkt akustyczny
30
50
pkt
Punkt gniazda telefonicznego
30
68
pkt
Montaż skrzynki rozdzielczej
120
300
szt
Wykucie gniazda pod puszkę
10
30
szt
Montaż wyłączników
6
8
szt
Montaż domofonu
30
80
szt
Wykucie bruzdy pod kabel z zaszpachlowaniem
26
36
mb
Montaż wentylatora
20
50
szt
Podłączenie kuchenki elektrycznej 3-fazowej
100
120
szt

Wybierz interesujące Cię miasto:

Instalacje elektryczne – ceny

Roboty elektryczne to czynności, które wymagają zatrudnienia sprawdzonego elektryka. Elektryka musi być dostosowane do konstrukcji budynku i jego przeznaczenia. Ceny usług elektrycznych w głównej mierze zależą od rodzaju czynności. Najmniej zapłacimy za zainstalowanie gniazda, nieco więcej za montaż oświetlenia (LED, halogenów), a najwięcej za montaż skrzynki rozdzielczej czy montaż sterownika do maty grzewczej.

Okablowanie domowej instalacji

Najczęściej można się spotkać z dwoma sposobami okablowania przewodów w domowej instalacji. Przewody płaskie można umieścić w płytkich bruzdach wyciętych w tynku, a następnie przymocować je uchwytami z tworzywa sztucznego. Drugim rozwiązaniem jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego, które układa się w głębokich bruzdach ściennych.

We wnętrzach, w których nie panuje duża wilgotność, instalacja może być poprowadzona zarówno pod tynkiem jak i w tynku. W pomieszczeniach wilgotnych wskazane jest układanie jej na wierzchu ścian.

Układanie przewodów elektrycznych

Przewody elektryczne powinno się układać pionowo lub poziomo, ale nigdy po skosie. Najlepiej zastosować tzw. układ pierścieniowy, dzięki czemu przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje odcięcia się prądu w żadnym innym miejscu. Na dużych powierzchniach zaleca się zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów.

Niezbędnym elementem prawidłowo działającej instalacji elektrycznej jest skrzynka rozdzielcza. Jest to centralny punkt instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu. Potocznie na taką skrzynkę używa się określenia “bezpieczniki” lub “korki”.

Rodzaje montażu instalacji elektrycznej

Instalację elektryczną można zamontować na kilka sposobów. Najczęściej decydujemy się na instalację podtynkową, dzięki której możemy ukryć przewody. Minusem instalacji podtynkowej jest to, że do jej montażu niezbędne jest kucie ścian. Instalacje natynkowe są zdecydowanie rzadziej spotykane. W przypadku tych instalacji estetyka schodzi na drugi plan, dlatego najczęściej stosuje się je w piwnicy, garażach lub pomieszczeniach gospodarczych.  Rozwiązaniem na ukrycie przewodów są jednak listwy przypodłogowe. Innym rodzajem jest instalacja wtynkowa. Instalacja wtynkowa polega na układaniu na ścianach lub sufitach przewodów, a następnie pokrywanie ich warstwą tynku. Wadą tej instalacji jest brak możliwości wymiany przewodów.

Kuchnie, łazienki i pralnie to pomieszczenia, gdzie zagrożenie porażeniem jest duże, dlatego tak ważne jest wynajęcie profesjonalnej ekipy elektryków, która zajmie się tym zadaniem.