Czym umyć brudne ściany? To pytanie zadają sobie osoby planujące prace malarskie lub ci, którzy chcą się pozbyć nieestetycznych plam. Przedstawiamy kompletny przewodnik po czyszczeniu ścian, dzięki któremu zarówno przygotujesz powierzchnie do dalszych prac, jak i odświeżysz je bez remontu.

Czym i jak myć ściany przed malowaniem?

Czyszczenie ścian przed malowaniem jest konieczne wtedy, kiedy widnieją na nich jakiekolwiek zabrudzenia. Usunięcie nieestetycznych śladów i brudu ma duże znaczenie dla kolejnych etapów pracy – wpływa na krycie farby, jej przyczepność oraz trwałość.

Mycie ścian szarym mydłem lub detergentem przed malowaniem

Wiele osób do mycia ścian przed malowaniem wykorzystuje szare mydło rozpuszczone w wodzie. Poradzi sobie ono z niewielkimi zaburzeniami, może się jednak nie sprawdzić (lub wymagać dużego nakładu pracy) w przypadku tłustych plam. W podobny sposób wykorzystuje się również łagodne detergenty, np. płyn do mycia naczyń. Środki te nie są jednak idealnym wyborem. Zazwyczaj zawierają dodatki nabłyszczające, które mogą zająć miejsce zabrudzeń i negatywnie wpływać na przyczepność farby oraz wygląd barwnej powłoki.

Jak umyć ściany mydłem malarskim?

Mydło malarskie to produkt szczególnie polecany do mycia ścian przed malowaniem. Połączenie mydła potasowego i sodowego usuwa bowiem większość zabrudzeń, także te tłuste. Preparat znajdziemy w praktycznie każdym sklepie z chemią gospodarczą lub budowlaną (jego cena to około 4 zł).

Na opakowaniu mydła malarskiego znajdziemy dokładne informacje o sposobie użycia. Zazwyczaj sprowadza się on do rozpuszczenia produktu w ciepłej wodzie (0,5 kg preparatu na 12 l wody). Tak przygotowanym roztworem przecieramy wybrane powierzchnie. Należy pamiętać, aby po skończonej pracy usunąć ze ściany mydło za pomocą wody.

Preparaty do mycia ścian

Na rynku dostępne są różnego rodzaju płyny myjące. Używa się ich podobnie do mydła malarskiego – wymagają rozpuszczenia, z tą różnicą, że rozcieńcza się je w letniej lub zimnej wodzie. Po użyciu wymagają spłukania ze ściany. Ceny preparatów do mycia ścian są przeważnie wyższe niż mydła malarskiego.

Zabrudzenia na ścianie pojawiły się już po remoncie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co robić w takiej sytuacji!

Zastanawiasz się ile kosztuje malowanie?
Zobacz cennik malowania

Mycie ścian pomalowanych

Czyścimy ściany nie tylko w trakcie remontu, ale także wtedy, gdy zrobimy na nich odcisk dłoni, wybrudzimy tłuszczem lub przyłapiemy dziecko na ozdabianiu salonu za pomocą kredek.

Jak umyć ścianę z tłuszczu?

Najskuteczniejszym środkiem w tym przypadku jest wspomniane mydło malarskie Jak inaczej pozbyć się tłuszczu ze ściany? Podłoże możemy spróbować odtłuścić za pomocą sypkich materiałów, które wchłoną tego typu zanieczyszczenia. Sprawdzi się tutaj:

  • zamalowanie plamy białą kredą;
  • posypanie nieestetycznych śladów mąką ziemniaczaną;
  • spryskanie ściany preparatem do mycia luster i okien.

Po wykonaniu wybranej czynności ścianę należy przetrzeć ściereczką z mikrofibry.

Czyszczenie ścian z kurzu i pyłu

Jak usunąć pył ze ściany? To jeden z najprostszych do wyczyszczenia typów zabrudzeń. Zazwyczaj nie wymaga stosowania środków myjących. Aby pozbyć się kurzu czy drobinek osiadłych na powierzchni, wystarczy przetrzeć ją szmatką lub omieść miotełką. Dobrym sposobem na to, by zapobiec przywieraniu pyłu, jest przetarcie ściany ściereczką nasączoną niewielką ilością krochmalu.

Czyszczenie ścian z brudu innego typu

Jeżeli chcesz wyczyścić wspomniane ślady kredek na ścianie, zastosuj prosty domowy sposób. Nałóż sodę oczyszczoną bezpośrednio na szmatkę i pocieraj nią plamę. Podobne działanie ma ocet, należy go jednak rozcieńczyć w wodzie (pół szklanki octu na 4 litry wody). Drobne zarysowania możemy spróbować usunąć za pomocą białej gumki do mazania. Jeśli na naszych ścianach pojawiła się pleśń, konieczne jest użycie profesjonalnego środka grzybobójczego.

Rodzaj farby a czyszczenie ścian

Czym myć ściany pomalowane farbą emulsyjną? Jak czyścić niezmywalne tapety? W poniższej liście znajdziesz najpopularniejsze typy materiałów pokrywających ściany wraz ze środkami usuwającymi brud z poszczególnych powierzchni:

  • farba olejna – woda z płynem do naczyń i niewielką ilością soli kuchennej;
  • farba emulsyjna – woda z łagodnym detergentem;
  • farba klejowa – ściereczka namoczona w roztworze z 1 łyżki stołowej gliceryny i 5 litrów wody;
  • farba akrylowa lub lateksowa – tu najlepszym materiałem jest ściereczka z mikrofibry, preparatem zaś roztwór wody i detergentu;
  • tapeta niezmywalna – odkurzacz, szczotka owinięta materiałem, sucha ściereczka.

Przed rozpoczęciem dalszych prac pamiętaj, aby upewnić się, że powierzchnia ściany jest całkowicie sucha. Jeśli nasunęły Ci się uwagi lub wątpliwości po przeczytaniu tekstu, podziel się nimi w komentarzach.

Zastanawiasz się ile kosztuje malowanie?
Zobacz cennik malowania