Tekst dostarczony przez partnera

Inteligentny dom z jednej strony pozwala korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, z drugiej strony kojarzy się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, związanych z ich wdrożeniem. Ile tak naprawdę kosztuje inteligentny dom? Czy korzystanie z nowoczesnych systemów rzeczywiście się opłaca?

Inteligentny dom – co to oznacza?

W inteligentnym domu zdecydowana większość czynności wykonywana jest nie w sposób ręczny, a za pomocą dedykowanych aplikacji bądź sprytnie ukrytych ekranów. Inteligentne wnętrza wyposażone są w całą sieć czujników, detektorów czy urządzeń, które podpięte są pod jeden system zarządzania wszelkimi instalacjami. Dzięki temu właściciele nie muszą się martwić, czy wychodząc z domu, wyłączyli żelazko (system odłączy urządzenie we własnym zakresie) bądź czy wokół domu nie kręci się złodziej (inteligentny dom sam włączy światło czy muzykę). W rzeczywistości inteligentne rozwiązania są nie tylko praktyczne, ale i niezwykle wygodne, dają poczucie pewności i bezpieczeństwa.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Mówi się, że inteligentny dom (Zamel.com) to rozwiązanie jedynie dla dobrze uposażonych osób. Jak to wygląda w praktyce? Rzeczywiście, można natrafić na systemy, których koszt wyniesie nawet powyżej 100 tysięcy złotych. Niemniej jednak najczęściej, w przypadku domów o powierzchni 100-130 metrów kwadratowych, instalacja inteligentnych rozwiązań będzie kosztowała około 20-30 tysięcy złotych. Nie jest to duży wydatek, w porównaniu do kosztów, jakie pociąga za sobą postawienie nowej nieruchomości. Alternatywnym rozwiązaniem są systemy bezprzewodowe, których zainstalowanie zwykle nie kosztuje więcej niż 10 tysięcy złotych. Ich montaż nie wymaga ingerencji w ściany budynku, przez co są one dobrym wyborem dla domów już zamieszkałych. Technologia bezprzewodowa najprawdopodobniej stale będzie się upowszechniać – jeszcze do niedawna sterowanie bezprzewodowe (Zamel.com) wydawało się wręcz niemożliwe, dziś jednak jest to standardowe rozwiązanie. Warto zauważyć, że już sam rozwój sieci 5G znacznie sprzyja tej tendencji.

Inteligentny dom – czy to się opłaca?

Wiadomo już, ile mniej więcej kosztuje inteligentny dom. Pozostaje jednak pytanie, czy zamontowanie tego typu instalacji rzeczywiście się opłaca? Z punktu widzenia finansowego stanowią one spory wydatek, lecz z drugiej strony można rozpatrywać je w kategoriach inwestycji w bezpieczeństwo czy wygodę. Kupując dobrej jakości produkty, czynimy nasz dom prawdziwą oazą i zabezpieczamy go przed niechcianymi gośćmi, pożarem bądź zwarciem.

W inteligentny dom warto zainwestować wraz z marką Zamel, która oferuje system Extra Life. Dzięki niemu wybranymi funkcjami możemy sterować z poziomu urządzeń mobilnych, mamy również możliwość automatycznego zaprogramowania pewnych procesów, które będą wykonywane codziennie bądź jedynie w wybrane dni tygodnia. Inteligentny system sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, którym zależy na dostępie do nowoczesnych, ułatwiających życie rozwiązań. Będzie on idealnym wyborem dla tych, którzy planują budowę nowego domu (koszt instalacji można wtedy pokryć na przykład ze środków pochodzących z kredytu). Inteligentne rozwiązania dostępne są również dla osób, które chciałyby nieco unowocześnić swoje mieszkanie – warto wtedy korzystać z konfiguracji bezprzewodowych, które znacznie obniżają koszty związane z inwestycją.