Decydując się na remont mieszkania czy domu, musimy podjąć decyzję, czy chcemy wykonywać go samodzielnie, czy też skorzystać z pomocy fachowców. Sprawa nie jest oczywista i w znacznej mierze zależy od konkretnych prac oraz naszych umiejętności. Dziś skupmy się jednak na kwestii montażu drzwi. Czy opłaca się zakładać drzwi samodzielnie, czy lepiej skorzystać z pomocy specjalistów?

Ile kosztuje montaż drzwi z ekipą remontową?

Cennik montażu drzwi może być różny, w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim ważny jest rodzaj drzwi, które chcemy zamontować. Koszt wstawienia drzwi pojedynczych będzie wynosił od 170 do 280 złotych i jest najniższy spośród wszystkich kategorii omawianych produktów. Jeśli potrzebujemy zamontować drzwi zewnętrzne, cena będzie już wyższa. Gdy mamy przygotowany otwór na wejście, samo wstawienie drzwi będzie nas kosztować od 200-250 złotych. Może być jednak tak, że ekipa będzie musiała przygotować odpowiednio otwór na drzwi. W takiej sytuacja cena montażu jeszcze wzrośnie. Wycięcie starej ościeżnicy i zamontowanie nowych elementów to koszt od 250 do 450 zł.

Inną kwestią jest fakt, że cennik montażu drzwi będzie się różnił w zależności od miasta czy nawet konkretnej firmy. Warto zapoznać się z cennikami montażu drzwi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku oraz z kosztami tej samej usługi w mniejszych miastach takich jak Zabrze, Częstochowa czy Gliwice. Na podstawie takiej analizy będziemy mogli ocenić, ile mniej więcej będzie nas kosztowało zamontowanie nowych drzwi z pomocą specjalistycznej ekipy remontowej.

Nie możemy również zapominać, że na całkowity koszt wymiany drzwi wpłyną również ceny usług dodatkowych, z których prawdopodobnie będziemy musieli skorzystać. Gdy konieczne jest wykucie otworu na drzwi w ścianie z karton gipsu, dodatkowo zapłacimy o 49 do 69 złotych, a w ścianie działowej – 40 do 60 zł. Obrobienie otworów drzwiowych to z kolei koszt rzędu kilkunastu złotych. Gdy potrzebne będzie podcięcie montowanych drzwi, zapłacimy za to 20-30 złotych.

Czy da się samemu zamontować drzwi?

Podobnie jak koszt montażu okien czy białego montaż cena założenia drzwi może nam się wydawać wysoka jak za czynność, którą jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Oczywiście, są to prace, które osoby bez specjalistycznej wiedzy są w stanie zrealizować samodzielnie. Nie będzie to jednak zadanie proste. Konieczne będzie doszkolenie się, a praca z pewnością zajmie więcej czasu niż gdyby zrobił to specjalista. Musimy również liczyć się z tym, że napotkamy różne problemy techniczne. Niestety może się również okazać, że nie będziemy umieć samemu zamontować drzwi tak, by pracowały idealnie, nie zostały uszkodzone oraz co za tym idzie, by nie stracić gwarancji. W wielu przypadkach bowiem producenci drzwi wymagają profesjonalnego montażu drzwi pod rygorem utraty gwarancji. Dlatego trzeba to wziąć pod uwagę, gdy będziemy podejmowali decyzję o opłacalności i kosztach obu rozwiązań.

Narzędzia potrzebne do montażu drzwi

Wyliczając koszty samodzielnego montażu drzwi czy też innych prac jak wykonanie podwieszanego sufitu, tapetowanie, prace glazurnicze, musimy wliczyć w kosztorys potrzebne narzędzia. Fachowcy mają je w swoim wyposażeniu, większość z nas jednak, jeśli nie ma domowych warsztatów, nie będzie ich posiadać. By wykonać samodzielnie wstawienie drzwi, musimy więc w jakiś sposób je zdobyć. Najpierw oczywiście należy ustalić, co będzie nam potrzebne. Najtańszą opcją jest pożyczenie narzędzi od znajomych lub skorzystanie z usług specjalistycznych wypożyczalni. Jeśli jednak nie mamy takiej w pobliżu, będziemy zmuszeni do ich zakupu. Szybko może się jednak okazać, że cena narzędzi dorównuje lub przewyższa koszt całej usługi wykonanej przez firmę remontową.

Błędy w montażu drzwi, które łatwo popełnić

Choć sam montaż drzwi może wydawać się dość prostą czynnością, jest wiele błędów, które niedoświadczone osoby mogą łatwo popełnić. Może to być złe wypoziomowanie skrzydła, co powoduje ocieranie drzwi o podłogę lub samoczynne otwieranie się. Innym błędem jest zbyt duża ilość zastosowanej pianki monterskiej, co doprowadzi do złego osadzenia drzwi i zmniejszenia trwałości całej konstrukcji. Te i inne niedopatrzenia mogą doprowadzić do nieodwracalnych błędów.

Co opłaca się bardziej montaż samodzielny drzwi czy ze specjalistą?

Jest to kwestia dość indywidualna. Jeśli jesteśmy domowymi “złotymi rączkami”, z doświadczeniem w różnych pracach domowych oraz mamy narzędzia, może nam się opłacić samodzielny montaż. Jednak gdy jesteśmy osobami bez doświadczenia, zaplecza technicznego i narzędziowego, ryzyko jest zbyt duże. Koszty naszych błędów szybko mogą przekroczyć cenę profesjonalnego montażu. Dlatego w większości przypadków bardziej opłacalny jest montaż drzwi z pomocą specjalisty.

Zastanawiasz się, ile kosztuje montaż drzwi?
Zapoznaj się z naszym cennikiem montażu drzwi w Poznaniu