Tekst dostarczony przez partnera

Solidnie wykonana termoizolacja budynku to mniejsze straty ciepła, niższe rachunki za prąd oraz ogrzewanie. To również znacznie wyższy komfort życia i brak problemów z wilgocią na ścianach czy sufitach. Dla skuteczności izolacji termicznej istotne znacznie ma rodzaj zastosowanych materiałów. W tym kontekście warto przyjrzeć się poliuretanom, które stanowią jeden z najskuteczniejszych sposobów na docieplanie ścian, poddaszy, stropów, dachów oraz podłóg.

Na czym polegają izolacje natryskowe?

Wykonywanie izolacji natryskowych za pomocą piany poliuretanowej to sprawdzona alternatywa dla tradycyjnych materiałów dopełnieniowych, takich jak styropian czy wełna mineralna. Aplikacja pianki izolacyjnej odbywa się poprzez jej natryskiwanie, w wyniku którego piana poliuretanowa PUR trwale przylega do powierzchni muru, stropu czy dachu, bardzo dokładnie wnikając we wszystkie zakamarki oraz szczeliny. Ze względu na liczne zalety, coraz większe grono inwestorów przekonuje się do izolacji natryskowych, stosowanych w miejsce konwencjonalnych technologii.

Ocieplenie pianką poliuretanową – zalety

Co sprawia, że poliuretany cieszą się tak ogromną popularnością? Jednym z podstawowych atutów izolacji natryskowych jest z pewnością szybkość i łatwość ich montażu. Metoda natryskowa pozwala wyspecjalizowanej ekipie wykonać termoizolację kilka razy szybciej niż przy zastosowaniu płyt styropianu lub arkuszy wełny mineralnej. Dodatkową zaletą jest błyskawiczne utwardzanie pianki, dzięki czemu izolacja osiąga pełne parametry termiczne natychmiast po aplikacji.

Kolejnym walorem tej technologii jest precyzja – piana poliuretanowa PUR doskonale wnika we wszystkie trudno dostępne miejsca. Dzięki temu znacznie skuteczniej niż tradycyjne materiały eliminuje powstawanie mostków cieplnych, szczególnie w miejscach łączenia różnych materiałów, okolicach okien, drzwi czy innych elementów konstrukcyjnych budynku.

Pianka poliuretanowa sprawdza się jako materiał termoizolacyjny również ze względu na niski współczynnik przenikania ciepła (lambda), dzięki czemu skutecznie zapobiega wytracaniu temperatury przez przegrody budowlane. Jednocześnie, poliuretany nawet po wielu latach nie zmieniają swojej struktury, są też bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

W stosunku do wełny czy płyt styropianowych izolacje natryskowe – więcej o izolacjach natryskowych – wygrywają również lekkością, dzięki której nie obciążają konstrukcji budynków tak jak trakcyjne systemy dociepleń. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku izolowania skosów i poddaszy. Jednocześnie, pianka PUR jest w pełni bezpieczna dla ludzi i zwierząt, nie powodując żadnych zagrożeń także dla alergików. W połączeniu z zachowaniem doskonałego poziomu termoizolacji przez długie lata nie dziwi coraz większa popularność tej technologii.

Podsumowanie

Decydując się na wykonanie termoizolacji pianą PUR, warto zlecić to zadanie wyspecjalizowanej ekipie z odpowiednim doświadczeniem. Nie bez znaczenia jest także jakość zastosowanego materiału. W przypadku takich materiałów jak piana poliuretanowa PUR producent (strona producenta) ma do odegrania konkretną rolę. Zapewnienie odpowiednich parametrów ma bowiem istotny wpływ zarówno na sposób aplikacji, jak i późniejsze właściwości termiczne wykonanej izolacji.