W domu, szczególnie z dużą ilością dzieci, zarysowania ściany i sufitu są normą. Jednak niektóre z nich mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. Jedynym ratunkiem jest wtedy szybkie malowanie lub gipsowanie ubytku. Jak zrobić to we właściwy sposób, żeby gładź nie odcinała się od reszty ściany? O tym przeczytasz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do czytania.

Gładź szpachlowa i gips – czym są i jak ich używać?

Wydawałoby się, że gładź szpachlowa jest tym samym co gips. Po części tak, jednak ich zastosowanie jest zgoła inne, o czym świetnie wiedzą fachowcy. Gips do szpachlowania możemy używać do wypełniania ubytków, małych szczelin i szybkich poprawek w ścianie. Z kolei gładź gipsowa jest wykończeniem, które kładziemy na odpowiednio przygotowaną ścianę, czyli po jej szpachlowaniu i wyrównaniu. W niektórych przypadkach użycie gładzi jest wymagane. Na przykład farbę satynową najlepiej położyć na idealnie gładką powierzchnię, ponieważ jej błysk uwidoczni wszystkie niedoskonałości i nierówności. Ponadto przed malowaniem warto poprosić o pomoc fachowca. Sprawdzi, czy na pewno odpowiednio przygotowaliśmy powierzchnie i poprawi ewentualne niedociągnięcia.

Na jakich powierzchniach można stosować gładź szpachlową?

Gładź szpachlowa nie sprawdzi się na wszystkich typach powierzchni. Z niektórych może schodzić lub po prostu nie pokrywać ich odpowiednio. Dzieje się tak dlatego, że gładź ma właściwości higroskopijne, przez co wchłania wilgoć z otoczenia. Jeśli nasze ściany zrobione są z betonu komórkowego, to lepiej zdecydujmy się na tynk cementowy, który jest bardziej odporny.

 

Odnawiasz ściany, ale podłoga przestała do nich pasować?
Zmień ich wygląd za pomocą suchego tynku!

 

Rodzaje gładzi szpachlowej i jej przeznaczenie

Zanim zdecydujemy się na odnowienie ściany za pomocą gładzi, warto sprawdzić jej właściwości i rodzaje. Dzięki temu unikniemy niespodzianki w postaci łuszczącej lub kruszącej się ściany. Oto najczęściej wybierane gładzie szpachlowe:

  • gładź polimerowa, akrylowa – przeznaczona jest do wygładzania sufitów i ścian wewnątrz budynków. Ponadto można wykorzystać ją do zabudowy gipsowo-kartonowej. Odradza się używanie jej do spoinowania. Gładź polimerowa sprawdzi się świetnie do uzupełniania większych nierówności w ścianach oraz ubytków, jednak warto wspomóc się gipsem;
  • gładź wapienna – jest to mieszanka specjalnie dobranych kruszyw, cementu, mączki wapiennej, wapna i kilku innych dodatków. Gładź wapienna jest łatwa do wyrobienia i wykazuje właściwości antykorozyjne. Ponadto wykończone nią ściany stają się odporne na grzyby i pleśnie, co wykorzystywano już od dziesiątków lat. Kolejnym plusem wapna jest umożliwienie ścianom oddychania, a także stworzenie idealnie białej powierzchni;
  • gładź gipsowa – ta mieszanka jest lubiana przez możliwość nakładania na mokro, co znacznie oszczędza czas. Po wyschnięciu gładź gipsowa nie zmienia swojej struktury i nie pęka, dlatego można ją nakładać w nawet kilku grubych warstwach, a następnie zeszlifować;
  • gładź na mokro – do tych gładzi należą wszystkie, które można nakładać techniką na mokro. Oznacza to, że kolejne warstwy gładzi możemy rozsmarować jeszcze przed wyschnięciem kolejnej, co znacznie oszczędza czas pracy;
  • gładź bezpyłowa, bez szlifowania – taka gładź powstaje poprzez zmieszanie bardzo drobno zmielonego gipsu. Mieszankę rozrabiamy z wodą i nanosimy podobnie jak gipsową. Gładź bezpyłowa nie wymaga szlifowania, przez co unikamy zakurzenia całego pomieszczenia i konieczności użycia odkurzacza budowlanego;
  • gładź do spoinowania – specjalna gładź przeznaczona do spoinowania płyt kartonowo-gipsowych. Inaczej nazywana jest masą do spoinowania. Taką gładź dobieramy na podstawie rodzaju posiadanej płyty GK.

Chciałbyś podzielić pokój na większą ilość pomieszczeń za pomocą płyty GK? Sprawdź nasz artykuł: Płyty kartonowo-gipsowe: przyklejać czy montować na stelażu? Które rozwiązanie jest tańsze?

Czy gładź szpachlową można nakładać wałkiem?

Kładzenie gładzi wymaga od nas nie lada precyzji. Między innymi właśnie dlatego decydujemy się na zatrudnienie fachowca, który w wykańczaniu ścian ma o wiele większe doświadczenie. Mimo wszystko warto wiedzieć o tym, że istnieje gładź, którą można nakładać wałkiem. Jest to szybkie i proste rozwiązanie, pozwalające na łatwe odświeżenie wnętrza. Polecaną mieszanką do nakładania wałkiem jest gładź polimerowa, mająca drobne uziarnienie.

Co po gładzi szpachlowej? Kilka metod na odnowienie ścian

Gładź szpachlowa służy do odnowienia ściany i nadania jej pożądanej struktury. Jednak mało kto kończy tylko na gładzi. Gotową ścianę warto ozdobić poprzez malowanie, tapetowanie, usługi glazurnicze lub nałożenie suchego tynku. Dobrym pomysłem będzie zatrudnienie fachowej ekipy, która szybko wykona wszystkie prace i pozwoli nam na chwilę wytchnienia. Szukanie tanich fachowców rozpocznijmy od przeglądnięcia cennika usług remontowych, gdzie z łatwością natrafimy na wiele ekip budowlanych, specjalizujących się w odnawianiu ścian.

 

Gładź szpachlowa to za mało i ściany wydają się gołe?
Fachowcy pomogą dobrać odpowiedni tynk