Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej wybierany sposób na komfort termiczny w domu lub mieszkaniu. W zakresie tego rodzaju ogrzewania najczęściej mamy do czynienia z dwoma typami rozwiązań – wodnym oraz elektrycznym. Które z nich jest bardziej opłacalne? W artykule staramy się odpowiedzieć na to pytanie. Wskazujemy na potencjalne koszty – nie tylko w zakresie samej instalacji, ale także jej eksploatacji czy ewentualnego serwisowania i konserwacji.

Ogrzewanie podłogowe wodne – cechy i zastosowanie

Wodne ogrzewanie podłogowe to instalacja, która składa się z sieci rurek umiejscowionych w betonie. Zasada działania tego typu instalacji jest bardzo prosta – przez rurki przepływa woda, ogrzana wcześniej przez kocioł. Ogrzewanie podłogowe wodne jest najbardziej opłacalne w przypadku stale zamieszkiwanych i eksploatowanych budynków, szczególnie tych, w których główne źródło ciepła stanowi pompa ciepła albo kocioł gazowy. Zaletą takiego systemu jest jego trwałość, możliwość integracji z innymi instalacjami grzewczymi (także ekologicznymi) oraz łatwość użytkowania.

Ogrzewanie podłogowe wodne – z jakimi kosztami należy się liczyć?

Jeśli chodzi o koszty ogrzewania podłogowego wodnego, najwięcej zapłacimy za samą instalację systemu. Koszt montażu jest bardzo wysoki (należy bowiem doliczyć do niego cenę rur, wyposażenia kotłowni czy rozdzielaczy), ale cenę tej usługi rekompensują niskie wydatki na późniejsza eksploatację. Ogrzewanie podłogowe wodne na tle innych instalacji grzewczych wypada wyjątkowo dobrze, jeśli chodzi o wysokość rachunków. Niestety, ten rodzaj systemu może być kosztowny w naprawie. Tym bardziej, że poważniejsze awarie niekiedy skutkują zalaniem podłogi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – opis i cechy

Ogrzewanie podłogowe elektryczne składa się z sieci kabli tworzonych z zaizolowanego drutu oporowego albo mat, do których przymocowuje się sieć kabli. Tego rodzaju rozwiązanie poleca się raczej do budynków używanych sporadycznie lub okresowo (np. w danym sezonie w roku). Podłogowe ogrzewanie elektryczne sprawdza się w przypadku głównych źródeł ciepła takich jak kocioł na paliwo stałe bądź kominek z płaszczem wodnym. Instalacja elektryczna ma jeszcze jedną, dość istotną zaletę: zapobiega wychłodzeniu się pomieszczenia w sytuacji, kiedy domownicy opuszczają budynek na kilka godzin i nie czuwają w tym czasie nad pracą głównego źródła ciepła. Warto podkreślić też, że ogrzewanie elektryczne zamontowane w podłodze jest łatwe w montażu, nie wymaga dużej powierzchni użytkowej, a także minimalizuje ryzyko kłopotliwych awarii w postaci np. wycieku wody.

Szukasz aktualnego cennika usług grzewczych?
Zajrzyj tutaj!

Jak przedstawiają się koszty ogrzewania podłogowego elektrycznego?

Sama instalacja jest uznawana za prostą i stosunkowo szybką, nie wymaga także dużych nakładów finansowych. Niestety, istotną wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego są koszty jego eksploatacji. Wynikają one przede wszystkim z wysokich cen prądu, które – jak wiemy – raczej nie maleją, a wręcz przeciwnie, stale rosną. Jeśli jednak poszukujemy rozwiązania szybkiego, taniego w instalacji, a roczne zużycie prądu wskutek korzystania z tego systemu nie będzie duże, ogrzewanie elektryczne może być dobrym wyborem.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne – które wybrać?

Jak widać z powyższych opisów, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z rodzajów instalacji jest bardziej opłacalny. Ostateczne koszty zależą bowiem od sposobu użytkowania instalacji, zastosowanych dodatkowych rozwiązań w zakresie ogrzewania czy ewentualnych dodatkowych wydatków związanych z naprawami w przypadku usterek. Jeśli chodzi o wybór typu ogrzewania dostosowany do indywidualnych potrzeb, warto w tym zakresie zasięgnąć opinii fachowca. Dobrze też samemu zorientować się w temacie, korzystając z internetowych porównywarek cen usług. Koszt wykonania ogrzewania podłogowego może się bowiem różnić w zależności od wyboru firmy czy regionu Polski (w większych miastach, a także niektórych rejonach, cena usługi jest wyższa).