Płytki marokańskie i mozaika są często ze sobą mylone. Oba rodzaje wykończeń mogą się nawzajem przypominać przez oryginalny układ, który składa się z dużej ilości małych płytek. Jednak różnica tkwi w tym, z czego wykonane są kafle. Tradycyjne płytki marokańskie są o wiele cięższe, przez co rośnie także ich wartość. W poniższym artykule postaramy się określić koszta remontu z wykorzystaniem tego popularnego typu wykończenia. Zapraszamy do czytania.

 

 

Czym są płytki marokańskie?

Płytki marokańskie to ciężkie kafle wykonane z kamienia lub cementu. Wykończona nimi podłoga prezentuje się niezwykle okazale, ponieważ wypolerowany i odpowiednio pielęgnowany kamień pięknie błyszczy się w naturalnym świetle. Ponadto płytki marokańskie często są tworzone w stylu patchworkowym, co oznacza, że jedna płytka może składać się z kilku rodzajów materiału.

Szukasz ciekawego i oszczędnego sposobu na odnowienie kuchni? Przeczytaj nasz tekst „5 tanich trików na odnowienie kuchni”, który na pewno zainspiruje Cię przykładami.

Czym jest mozaika?

Mozaika zakłada o wiele większą dowolność niż płytki marokańskie i może składać się z dowolnego materiału. Bez problemu znajdziemy mozaikę ze szkła, terakoty, kamienia naturalnego, a nawet ceramicznych łupków. Małe elementy układa się w fantazyjne wzory lub też po prostu pokrywa nimi powierzchnie, a przestrzeń między kawałkami mozaiki wypełnia się ozdobną fugą w pasującym do niej kolorze.

Istnieją również gotowe ornamenty przypominające mozaikę, które są przyklejone do specjalnej siatki, co znacznie zaoszczędza czas podczas flizowania.

 

Wydaje Ci się, że płytki marokańskie będą pięknym wykończeniem nowoczesnej kuchni?
Zobacz, za ile położą je fachowcy
Sprawdź cennik usług glazurniczych

 

Ile kosztuje układanie płytek marokańskich?

Samo układanie płytek marokańskich będzie kosztowało podobnie jak inne usługi glazurnicze. Liczy się metraż pomieszczenia, skomplikowanie wybranego wzoru, a także jakość podłoża. Niektóre ściany i podłogi należy wcześniej wyrównać, co generuje dodatkowe koszty w postaci usług murarsko-tynkarskich.

Ceny samych płytek marokańskich zależą od ich rodzaju. Oryginalne kafle z Maroka zazwyczaj kupuje się na sztuki w małych paczkach, koszt kilkunastu płytek może okazać się sporym wydatkiem, niejednokrotnie przekraczającym 100 zł. Dużo tańsze są płytki gresowe imitujące te marokańskie. Ich wygląd także powinien zadowolić przeciętnego miłośnika orientalnych wnętrz i niebagatelnych dodatków.

Ile kosztuje układanie mozaiki?

Ceny mozaiki są nieco bardziej przystępne. Bez problemu znajdziemy tanie i do tego ładne elementy, jednak ich ułożenie może być bardziej skomplikowane, przez co czas pracy fachowców znacznie się wydłuży. Doświadczonych fachowców najlepiej szukać na cennikach remontowych. Wiele z nich oferuje łatwe wyszukiwanie specjalistów w większych i mniejszych miastach, możemy sprawdzić cennik remontów w Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, a nawet w Poznaniu.

 

Ceny wytrzymałych płytek marokańskich

 

Mozaika czy płytki marokańskie? Które z nich są bardziej wytrzymałe?

Wytrzymałość mozaiki czy płytek marokańskich w dużej mierze zależy od materiału, z którego są wykonane. Oryginalne kafle z Maroka to ciężkie kamienne kafle, których nie sposób uszkodzić. Ponadto odpowiednio zakonserwowane będą pięknie błyszczeć, a z biegiem lat mogą jedynie zetrzeć się w najczęściej użytkowanych miejscach. Na szczęście nadaje im to uroku i podnosi ich walory estetyczne.

Jak już wspomnieliśmy, trwałość mozaiki zależy od wybranego przez nas materiału. Najtrwalsza będzie mozaika z kamienia, a najbardziej krucha ta ze szkła ułożonego na siatce. Warto pamiętać, że trwałość mozaiki możemy zwiększyć odpowiednim doborem zaprawy klejącej i fugi. Wprawiony specjalista zabezpieczy ułożone kafelki tak, że na pewno wytrzymają długie lata, niezależnie od ich jakości.

Szukasz płytek, które ozdobią okolice kabiny i wanny? Nasz artykuł podsunie kilka dobrych pomysłów, przeczytaj: “Płytki wokół wanny i brodzika – idealne rozwiązanie dla oszczędnych”.

Z jakich usług warto jeszcze skorzystać, podczas współpracy z fachowcami?

Podczas współpracy z fachowcami warto przy okazji wykonać inne prace wykończeniowe, które planowaliśmy. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, a także ułatwimy organizację fachowcom, którzy nie będą musieli kilka razy przewozić swoich sprzętów. Z pewnością warto zapytać się o usługi tapetowania, malowania, cyklinowania, stawiania ścian działowych z karton gipsu, a także montażu urządzeń kuchennych. Ostatnia usługa często przydaje się przy okazji generalnego remontu kuchni i układania w niej płytek.

 

Spodobała Ci się mozaika, jednak nie wiesz, ile może kosztować jej położenie?
Wejdź na cennik usług remontowych i…
Sprawdź ceny flizowania