Dzisiejsze brodziki i wanny są produkowane w wielu stylach i ich zabudowa nie jest już koniecznością. Jednak modele na nóżkach nie nadają się do każdego wnętrza, ponieważ zabierają dużo więcej miejsca niż ich klasyczne odpowiedniki. Ponadto wanny w zabudowie zapewniają ciekawsze możliwości montażu, co przekłada się na ich praktyczność.

Po co płytki wokół wanny?

Wanna w zabudowie może być nie tylko stylowa, ale również praktyczna. W przeciwieństwie do wolnostojącej taką z łatwością umieścimy w każdym miejscu, ponieważ wolne przestrzenie możemy odpowiednio wypełnić płytami gipsowo-kartonowymi. Co więcej, zabudowa pozwala na zasłonięcie mało estetycznego odpływu i elementów instalacji wodnej. Płytki ułatwiają też sprzątanie łazienki, ponieważ pod wanną nie zbiera się wilgoć i kurz.

Zobacz, jak prezentują się cenniki remontów w Warszawie.

Sposoby na montaż wanny w zabudowie

Sposobów na montaż wanny w zabudowie jest mnóstwo i ogranicza nas tylko fantazja twórcza. Razem z fachowcem możemy zaplanować wygląd przyszłej łazienki i dokładnie wyrysować, gdzie planujemy umieścić wannę, ubikację, zlew, a także półki. Dobrym pomysłem jest wybranie się do sklepu budowlanego, gdzie można zobaczyć przykładowe realizacje. Dzięki nim będziemy bardziej świadomi w zakresie miejsca, jakie zajmują konkretne rodzaje zabudowy łazienkowej.

Najprostszą możliwością jest skorzystanie z fabrycznej opcji, która jest jednolitą płytą akrylową. Jej kształt jest odpowiednio dopasowany do modelu wanny, co świetnie maskuje jej mało atrakcyjne elementy. W akrylowe płyty wyposaża się najczęściej wanny z hydromasażem, ponieważ dzięki temu konserwacja elektronicznych elementów panelu jest ułatwiona. Oto kilka innych pomysłów na zabudowę:

  • płyty gipsowo-kartonowe – popularny i prosty sposób na zasłonięcie wanny i brodzika. Płytę zamieszcza się na specjalnym ruszcie, co dodatkowo ją wzmacnia. Następnie można ją okleić dowolnymi płytkami czy mozaiką;
  • obudowa z betonowych bloczków – w tym przypadku wanna zostaje wmurowana w otoczenie. Daje to spore możliwości modelowanie otoczenia, dzięki czemu możemy dookoła wanny wybudować schodki lub wyeksponować ją na środku łazienki w amerykańskim stylu;
  • nośnik ze styropaniu – umieszcza się go, aby ustabilizować wannę i wygłuszyć hałas powstający przy napełnianiu jej wodą. Dużym plusem styropianu jest także izolacja cieplna, co sprawia, że woda w wannie dłużej pozostaje w pożądanej temperaturze. Nośniki można dowolnie docinać, tak aby pasowały do otoczenia. Podobnie jak płyty g-k, styropian można okleić płytkami;
  • obudowa szklana – mało popularny wariant, jednak niezwykle efektowny. Mocowanie szklanego panelu odbywa się poprzez montaż specjalnych magnesów, do których przyczepia się całą płytę. Minusem szkła jest konieczność używania delikatnych środków czystości, gdyż bardzo łatwo powstają na nim rysy.

Jak przebiegają prace podczas tworzenia zabudowy dla wanny?

Żeby stworzyć zabudowę, należy się do tego odpowiednio przygotować. Fachowcy najpierw tworzą profil wanny, poprzez odrysowanie jej brzegów. Następnie docina się elementy o pożądanych wymiarach. Na tym etapie zostaną też przygotowane płyty kartonowo-gipsowe lub bloczki betonowe – w zależności jakie wykończenie wybraliśmy. Warto wiedzieć, że biały montaż lepiej wykonać przed rozpoczęciem etapu zabudowy, ponieważ wtedy łatwiej manipulować przy instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Dla bezpieczeństwa w zabudowie tworzy się drzwiczki rewizyjne, najczęściej wielkości jednego kafla. Ułatwi to dostęp do instalacji w razie awarii.

 

Szukasz kogoś, kto szybko i sprawnie zajmie zabudową wanny?
Zapoznaj się z cennikiem usług glazurniczych i porównaj ich ceny!

 

Co zamiast klasycznej wanny i brodzika?

Fachowcy zapytani o łazienkową modę, zapewne zgodnie odpowiedzą, że coraz częściej zamiast brodzika wykonuje się samą zabudowę z odpływem umieszczonym pod odpowiednim kątem. Jest to nie tylko prostsze rozwiązanie, ale również łatwiejsze w utrzymaniu. Nie musimy martwić się o wymianę niszczącej się ceramiki lub odciągać remont w czasie, ponieważ brodzik dalej wygląda jak nowy.

Odpowiednio przygotowane miejsce wystarczy otoczyć drzwiczkami kabinowymi. Dobrze wykonany projekt nie rzuca się w oczy i świetnie komponuje z nowoczesną łazienką.

Innym wariantem jest wanna z baterią prysznicową. Ten uniwersalny patent świetnie sprawdza się w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Rozwiązanie pozwala na szybki prysznic, ale w razie potrzeby można cieszyć się długą i relaksującą kąpielą. Wystarczy tylko zamontować odpowiednie panele szklane, które ochronią łazienkę przed kroplami wody.

Nie zapominajmy, że wanna w zabudowie może być rozwiązaniem na każdą kieszeń. Wszystko zależy od wybranych materiałów i ich wielkości. W razie wątpliwości warto poprosić o cennik fachowców. Wycena zazwyczaj odbywa się indywidualnie – każdy projekt jest przecież inny.