Cennik podwieszanych sufitów 2024

Sufity podwieszane to rozwiązanie montażowe stosowane wszędzie tam, gdzie istotnym wydaje się być obniżenie rzeczywistego poziomu sufitu, zamaskowanie rur wystających ze ściany lub przechodzących przez nią kabli. Poza aspektem praktycznym sufity podwieszane to coraz częściej rozwiązanie, które wybieramy ze względu na jego walory estetyczne i dobrą, w stosunku do innych metod aranżacyjnych cenę.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Podstawowym podziałem konstrukcji tego typu jest wyszczególnienie na: sufit podwieszany jednopoziomowy i wielopoziomowy, które uwzględnia rodzaj stelażu wykorzystywanego podczas montażu. Sufit podwieszany dwupoziomowy charakteryzuje się większą przestrzenią między stropem a sufitem, która będzie dla każdego budowlańca tzw. przestrzenią techniczną, umożliwiającą ukrycie wszelkich instalacji, jak np. odpowiadających za oświetlenie LED lub RGB oraz montaż halogenów wpuszczanych i nawierzchniowych.

Wśród sufitów podwieszanych jednopoziomowych należy wyróżnić te, które wykorzystują ruszt pojedynczy oraz jednopoziomowy krzyżowy, na którym następnie umieszczone zostaną płyty karton – gipsowe. Ruszt pojedynczy to rozwiązanie montażowe, które pozwoli zminimalizować przestrzeń między sufitem a podwieszeniem oraz zapewni szybkie i łatwe wypoziomowanie konstrukcji. Ten sufit montowany jest na wieszakach obrotowych głównie w pomieszczeniach o podłużnym kształcie lub wąskich wymiarach ścian. Jako jeden z najpopularniejszych rodzajów sufitów podwieszanych charakteryzuje się stosunkowo niską ceną materiałów i wykonania.

Innym typem sufitu jednopoziomowego jest  sufit wykorzystujący ruszt jednopoziomowy krzyżowy, składający się z podłużnych i poprzecznych profili połączonych specjalnymi łącznikami. Mocowanie stelażu tego typu ma mniej punktów przyległych do stropu, ale pozwala na montaż płyt karton-gipsowych na stelażu w sposób minimalizujący możliwość pęknięć. Ze względu na konieczność przycinania profili za wykonanie takiego sufitu trzeba zapłacić więcej niż za montaż tradycyjnego sufitu jednopoziomowego.

Ruszt krzyżowy wykorzystywany jest także w sufitach dwupoziomowych, gdzie profile układane są w dwóch płaszczyznach, a montaż płyt gips-karton na klej jest częstą praktyką. Przyjęcie takiego rozwiązania wymaga sporej szerokości ścian aranżowanego pomieszczenia, ale efekt końcowy to zmiana kierunku ściany z płyty gips-karton.

Wykończenie sufitu czyli nie tylko płyty – sprawdź cennik na 2024

Na dekoracyjny sufit podwieszany składa się znacznie więcej materiałów niż sam ruszt. Materiały, w jakie winien być zaopatrzony budowlaniec (często dostępne w gotowych zestawach) to także klej do karton-gipsów; pomoce umożliwiające szpachlowanie łączeń między płytami gipsowo-kartonowymi; siatka zbrojąca, specjalistyczny sprzęt niezbędny do wiercenia i wycinania otworów oraz narzędzie podstawowe – poziomica.

Dobra firma remontowo-budowlana zazwyczaj jest zaopatrzona we wszystkie z tych pomocy lub jest w stanie je dokupić, doliczając koszt do usługi wykonywanej u klienta. Cena każdej z tych rzeczy uzależniona jest od jej jakości.

CennikCena od (zł)Cena do (zł)Za
Sufit podwieszany jednopoziomowy100226m2
Sufit podwieszany dwupoziomowy200300m2
Wykończenie sufitu114224m2
Wykończenie sufitu po łuku200548m2
Gzyms prosty226374m2
Gzyms po łuku376624m2
Wpust na karnisz238298m2
Wpust liniowy na oświetlenie300348m2
Wpust punktowy na oświetlenie148174szt
Podcięcie zabudowy przy suficie88198m2
Montaż halogenów wpuszczanych88148m2
Montaż halogenów nawierzchniowych98148m2
Montaż taśmy LED - jednokolorowa4864m2
Montaż taśmy LED - RGB (wielokolorowa)6488m2
Sufit podwieszany kasetonowy150188m2
Montaż lampy rastrowej - w suficie kasetonowym114148m2

Wybierz interesujące Cię miasto:

Podwieszanie sufitu krok po kroku

Montaż sufitu podwieszanego poza oczywistą funkcją dekoracyjną to często także sposób na równanie ścian karton-gipsami. Jeśli jednak miejscem pracy ekipy budowlanej jest wnętrze poddasza w stanie surowym to najprawdopodobniej robotnicy nie zaczną pracy od stelażu. Tę część poprzedzi docieplanie poddasza (wełna mineralna i folia), do którego przytwierdzona zostanie płyta gipsowo-kartonowa na stelażu. Wykonanie sufitu podwieszanego metodą tradycyjną często wymaga wykonania dodatkowych czynności, jak np. wszpachlowanie siatki zbrojącej na pęknięciach i zarysowaniach, które mogą tworzyć się na gzymsach, w których ekipa dokonuje wierceń.

W czasie montowania stelażu ekipa winna uwzględnić konieczność wykonania w nim odpowiednich otworów, jak np. wpust liniowy na oświetlenie, wpust punktowy na oświetlenie, czy wpust na karnisz, przy montażu którego praktykuje się konieczne podcięcie zabudowy przy suficie. Kłopotów w tym zakresie dostarcza także montaż sztukaterii.

Wpust liniowy umożliwia robotnikom zamontowanie oświetlenia LED, którego cena każdorazowo będzie uzależniona od tego, czy wykonana usługa obejmuje montaż taśmy LED – RGB ( wielokolorowa) czy montaż taśmy LED jednokolorowej.

Wykonanie wnęki na oświetlenie innego typu, jak np. montaż halogenów nawierzchniowych, będzie wymagało wpustów punktowych, a więc ogromnej precyzji działania ze strony ekipy.

Gdy konstrukcja podwieszenia zajmuje całą powierzchnię sufitu to niezbędnym okazuje się być także wykonanie otworu na drzwi w ściance z płyt gips-karton oraz montaż narożników aluminiowych.

Ostatnim etapem prac pozostaje nadanie całości walorów estetycznych, którego wymaga jedynie gzyms prosty. Wykończenie sufitu po łuku, poprzez wykonanie gzymsu po łuku jest bowiem dekoracją samą w sobie.

Problemów w pracy ekipie budowlanej nastręczać mogą zabudowy nietypowe z kształtowników metalowych i płyt, miejscowe obniżenia sufitów, półki o zarysach z elementami łukowymi, za które klient zapłaci ekstra.

Sufit podwieszany w biurze i zakładzie pracy

Rozwiązaniem najchętniej wybieranym przez firmy i biura jest sufit podwieszany kasetonowy, wykonywany na całej powierzchni stropu. Montaż lampy rastrowej w tego typu suficie pozwala bowiem nadać wnętrzu estetycznego i jednolitego wyglądu, przy jednoczesnym zachowaniu walorów praktycznych – dobrego oświetlenia.

W trosce o środowisko niektóre firmy oferują klientom tzw. mineralne sufity podwieszane, wykonane z wełny mineralnej i waty szklanej. Najpopularniejszym sufitem tego typu jest sufit podwieszany armstrong.