Fugowanie płytek często jest przysłowiową wisienką na torcie podczas remontowania wnętrz. Fuga uzupełnia przestrzenie między płytkami, dzięki czemu nie dostaje się do nich brud ani woda. Jednak oprócz praktycznych funkcji, fugi mają również za zadanie ładnie wyglądać. Aby rzeczywiście możliwe było osiągnięcie takiego efektu, należy wybrać odpowiedniego rodzaju produkt. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem i dowiedz się, jakie są rodzaje fug, ich właściwości, a także które będą kosztować najwięcej i najmniej. Zapraszamy do lektury!

Jakie funkcje spełniają fugi?

Fugowanie to jeden z ostatnich etapów prac z zakresu usług glazurniczych. Wykonuje się je po skończonym układaniu płytek – zarówno podłogowych, jak i ściennych. 

Fugi spełniają niezwykle istotne funkcje. Mają na celu uniemożliwiać dostawanie się w przestrzenie międzypłytkowe wody, kurzu, a także każdego innego rodzaju brudu. Jest to szczególnie istotne w takich pomieszczeniach jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Jeśli między płytkami nie byłoby fug, wilgoć łatwo by się tam zbierała, co z kolei mogłoby się przyczynić do pojawienia się grzyba czy pleśni. 

Oprócz swojej funkcjonalności fugi mają również wartość wizualną. Dzięki nim można uzyskać ciekawy efekt – zwłaszcza gdy kolor fugi będzie kontrastował z odcieniem płytek podłogowych lub ściennych. 

 

Zastanawiasz się, jaka fuga sprawdzi się w przypadku Twoich domowych wnętrz?
Sprawdź ceny usługodawców!
Zapoznaj się z cenami fugowania płytek przez specjalistów

Fugi między płytkami – jakie są dostępne rodzaje?

Rynek artykułów remontowo-budowlanych z roku na rok coraz bardziej się rozwija i oferuje udoskonalone warianty poszczególnych produktów. Podobnie jest w przypadku fug, które służą do wypełnienia wolnej przestrzeni między płytkami w łazience, kuchni, sypialni, przedpokoju czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu. 

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów tego produktu, które najchętniej są wybierane przez osoby remontujące lub wykańczające swoje wnętrza. Różnią się one między sobą m.in. sposobem nakładania i właściwościami, jakie posiadają. 

Fugi cementowe

Fuga cementowa jest produktem, który dostępny jest na rynku od wielu lat. Dawniej nie były one tak dobre jakościowo jak teraz – szybko się wymywały, a pod wpływem szorowania kruszyły. Obecnie ich udoskonalony skład sprawia, że bez obaw można je wybierać do naszych domów i mieszkań, ponieważ są w stanie wytrzymać w niezmienionej postaci przez wiele lat.

Fugi cementowe nadają się do użytku zarówno w łazienkach, jak i kuchniach, a nawet w budynkach użytku przemysłowego. W ostatnim z wymienionych rodzajów pomieszczeń istotne jest jednak to, by zastosować gruboziarnistą odmianę fugi cementowej. Dzięki temu ryzyko, że powstaną jakiekolwiek pęknięcia, będzie znacznie mniejsze. 

Fugi cementowe elastyczne

Ciekawym wariantem są elastyczne fugi cementowe – alternatywa dla klasycznej opcji tego produktu. Można je stosować nie tylko wewnątrz budynków, ale również na zewnątrz. Stanowią spoiwo dla wielu rodzajów płytek, m.in. mozaiki, płytek ceramicznych, gresowych i klinkierowych.

Elastyczne fugi cementowe mogą być stosowane do wypełniania nie tylko małych, ale też tych nieco większych przerw między płytkami – o szerokości nawet do 20 mm. Sposób ich nakładania nie wyróżnia się niczym szczególnym, najlepiej wykorzystać w tym celu zacieraczkę i tzw. pacę gumową. 

Fugi akrylowe

Fugi akrylowe są jednymi z wygodniejszych, jeśli chodzi o sposób użytkowania. Występują w postaci gotowych „past”, których nie trzeba rozrabiać z wodą – jak jest to w przypadku klasycznej i elastycznej fugi cementowej, sprzedawanej w formie sypkiej. 

Fugi akrylowe mogą być wykorzystywane jako spoiwo w przypadku płytek ceramicznych, gresowych i szklanych, ale jedynie wewnątrz budynków. Bez obaw mogą się znaleźć w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgoć, takich jak łazienka, kuchni czy pralnia.

Fugi epoksydowe

Kolejnym rodzajem są fugi epoksydowe. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, nadal dość rzadko wybierane. A szkoda, ponieważ cechują się wyjątkową trwałością i odpornością na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, na oddziaływanie wody, a także różnych temperatur. Fugi epoksydowe często posiadają również właściwości chemoodporne, dzięki czemu nie ulegają zniszczeniu pod wpływem oddziaływania różnego rodzaju środków chemicznych. 

Fugi silikonowe 

Fugi silikonowe zazwyczaj występują w postaci masy gotowej do nakładania. Odporne są na wszelkiego rodzaju pleśni i grzyby. Mają szerokie zastosowanie. W przeciwieństwie do swoich poprzedników nie są stosowane jedynie do uszczelniania dziur pomiędzy płytkami, ale są wykorzystywane również do uzupełniania szczelin między ścianą a podłogą lub blatem. Często swoje zastosowanie znajdują również jako spoiwo między urządzeniami sanitarnymi a powierzchnią ściany lub podłogi obok nich. 

Jaki jest koszt fugowania w domu?

Każdy remont wiąże się z niemałymi wydatkami. Wykańczając domowe wnętrza, zazwyczaj konieczne jest wykonanie nie tylko malowania lub tapetowania ścian, ale również znacznie bardziej czasochłonnych prac, do których zaliczane jest m.in. wykonanie nowych wylewek i innych prac murarsko tynkarskichstawianie ścianek z gips-kartonu czy wykonanie białego montażu. Zawsze zależy nam więc na zaoszczędzeniu jakiejkolwiek kwoty podczas niektórych, z pozoru mniej istotnych prac. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze np. tańszej fugi, warto zastanowić się, czy na pewno będzie to mądre rozwiązanie. Tańszy bowiem dość często oznacza gorszy.

Wymienione wcześniej rodzaje fug różnią się do siebie nie tylko właściwościami, ale również cenami. Do najtańszej można zaliczyć fugę ceramiczną, która jest dobrym, jednak z pewnością nie najlepszym wyborem.

Lepszym, ale jednocześnie znacznie droższym wariantem będzie fuga epoksydowa. Jednak warto pamiętać, że jej wybór będzie wydatkiem na długie lata, ponieważ ten wariant produktu jest wyjątkowo mocny, trwały i odporny na wszelkie uszkodzenia. 

 

Planujesz zmienić płytki w swoim domowych wnętrzach?
Sprawdź ceny usługodawców!
Zapoznaj się z cenami usług glazurniczych