Wnętrza w stylu retro kojarzą nam się z kontrastowymi kolorami, błyszczącym parkietem i meblami w charakterystycznych kanciastych kształtach. Oczywiście nie może także zabraknąć atłasowego obicia na kanapie. A co z resztą otoczenia? Ściany to nie tylko miejsce na farbę, można je urozmaicić. Na przykład sztukaterią ścienną, która obecnie przeżywa renesans i jest coraz częstszym gościem w naszych wnętrzach. W poniższym poradniku dowiesz się, czym jest ten typ ozdoby ściennej, a także jak najłatwiej zamontować sztukaterię. Zapraszamy do czytania.

Sztukateria na ścianę – w czym tkwi jej urok?

Sztukateria z łatwością przyciąga wzrok i jednocześnie zgrabnie wtapia się w otoczenie, wszystko zależy od koloru, na jaki zostanie pomalowana i jaką formę z niej stworzymy. Sztukateria ścienna może służyć jako wykończenie oraz ozdoba sufitu, a także jako oryginalny dodatek oddzielający przestrzeń. Fachowcy obeznani w montażu podwieszanego sufitu z pewnością wielokrotnie wykorzystywali sztukaterię do maskowania lub wykończeń, warto zdać się na ich doświadczenie, jeśli brakuje nam pomysłów.

Ciekawostką jest, że największa popularność sztukaterii przypadała na epoki renesansu i baroku, była towarzystwem dla innych ornamentów w pałacach i kościołach. Wytwarzano ją głównie z gipsu, który miał imitować marmur.

Sztukateria i tapety to świetne połączenie. Sprawdź, dlaczego tapetowanie ścian warto zlecić fachowcom?

Z czego robi się sztukaterię i jak materiał wpływa na jej montaż?

Jak przed chwilą wspominaliśmy, sztukaterię początkowo tworzono z gipsu, jednak nie było to najwygodniejsze. Materiał łatwo pękał i kruszył się, a montaż sztukaterii wymagał nie lada cierpliwości. Obecnie najpopularniejszy jest styropian, który łatwo uformować, a później docinać wedle potrzeb. Innym często wykorzystywanym surowcem jest polistyren. Nieco bardziej wytrzymały i oddający detale o wiele dokładniej niż styropianowa sztukateria. Pod względem odporności na trudne warunki przoduje poliuteran, który można montować także w wilgotnej łazience.

Materiał nie ma dużego wpływu na sposób montażu sztukaterii, wystarczy dobrać odpowiedni klej i narzędzia do cięcia. Rozwagę należy zachować jedynie podczas malowania. Zbyt mała ostrożność przy rozprowadzaniu kleju poskutkuje słabą przyczepnością farby i jej łuszczeniem się lub odchodzeniem ze sztukaterii.

 

Klejone listwy za każdym razem odpadają od ściany?
Specjaliści zamocują sztukaterię szybko i trwale!

 

Sztukateria w sypialni, salonie i kuchni – gdzie najlepiej wygląda?

Sztukateria świetnie pasuje do przestronnych pomieszczeń, którym nadaje szyku i podkreśla ich rozmiar. Z tego względu wykonywana jest w starych kamienicach, gdzie podczas remontu zachowuje się oryginalne elementy, na przykład parkiet przez cyklinowanie i odnowienie za pomocą świeżego lakieru.

Właściciele mniejszych mieszkań również mogą cieszyć się sztukaterią, jednak jej wykorzystanie powinno być nieco inne. Warto uważać na zbytnie przeładowanie mieszkania, gdyż elegancki styl idzie w parze z minimalizmem i subtelną aranżacją przestrzeni.

Sztukateria pasuje do wielu pomieszczeń, oto kilka przykładów:

  • sztukateria w sypialni – jeśli szukamy dodatku, który przełamie surowość nowoczesnego wnętrza, a jednocześnie pozwoli zachować atmosferę, to sztukateria będzie najlepszym wyborem. Ponadto listwy możemy umieszczać nie tylko na łączeniu ściany z sufitem, ale również na ich całej powierzchni, czym sprytnie oddzielimy od siebie elementy przestrzeni. Znanym trikiem jest przykrywanie łączeń sztukaterią podczas tapetowania;
  • sztukateria w salonie – ceniona klasyka kojarzona z willami i bogato urządzonymi posiadłościami. Sztukateria w salonie podkreśla zdobne formy i nada wnętrzom barokowego szyku;
  • sztukateria w łazience – nie każdy połączy sztukaterię z łazienką, jednak wykorzystanie listew pozwala na ciekawe i niebanalne rozwiązania. W tym przypadku sztukateria może posłużyć nam jako rama do lustra. Tania dekoracja, którą łatwo zamontować. Wszelkie pomysły warto skonsultować z fachowcami, którzy doradzą, jak połączyć sztukaterię z odpowiednimi usługami glazurniczymi.

Odnawiasz mieszkanie w kamienicy? Przeczytaj nasz artykuł: Czy starą podłogę z desek trzeba przykryć? Zobacz jak przywrócić jej drugą młodość!

Sposoby na szybki i tani montaż sztukaterii ściennej

 

Sztukateria i podwieszany sufit – świetne połączenie pasujące do nowoczesnego wnętrza

Nikt nie decyduje się na sztukaterię bez konkretnego pomysłu. Jest to dodatek nadający klasy, ale bardzo łatwo z nim przesadzić, przez co pomieszczenie stanie się przytłoczone i trudne w odbiorze. Jeśli posiadamy przestronne mieszkanie, to warto pokusić się o klasyczne połączenie sztukaterii z podwieszanym sufitem. Te konstrukcje z płyt karton-gipsowych można dodatkowo ozdobić listwami i wykończyć gipsem, a następnie pomalować. Dzięki temu zyskamy bardzo dekoracyjny sufit z charakterystycznym miejscem w centrum – zazwyczaj przeznaczonym na kryształowy żyrandol.

 

Stara farba nie oddaje charakteru wnętrza?
Ozdobna tapeta i sztukateria dodadzą klasy salonowi!
Sprawdź ceny montażu ozdobnego sufitu!