Wraz z remontem warto dopilnować kilku spraw, które na co dzień nie zaprzątają nam głowy. Między innymi właściwego planu wykonania instalacji elektrycznej. Brzmi prozaicznie, jednak poprawne rozmieszczenie gniazdek w pokojach, może uchronić nas przed przeciążeniami instalacji. Oto krótki poradnik, dzięki któremu nie zaskoczy nas brak zasilania i gniazdek. Zapraszamy do lektury.

Projekt jest najważniejszy – zaplanuj rozkład pomieszczeń przed remontem instalacji elektrycznej

Dlaczego rozkład pomieszczeń jest tak ważny? Dzięki niemu będziesz świadomy, ile gniazdek potrzebujesz w każdym pokoju. Dobry plan pomoże uniknąć niepotrzebnego kucia w ścianach, a także późniejszych niespodzianek związanych z nagłym spadkiem napięcia.

Na początek warto rozpisać, ile urządzeń potrzebujemy podłączyć. Na przykład w kuchni będą to: lodówka, kuchenka, mikrofala, ekspres do kawy, płyta grzewcza i wolne gniazdka na podręczne małe AGD. Część z nich może być podłączona do jednej linii, jednak w przypadku urządzeń o dużym poborze mocy, takich jak podgrzewacz wody lub czajnik elektryczny, nie jest to możliwe. Uruchomienie kilku wymagających urządzeń jednocześnie, może poskutkować przeciążeniem sieci.

W najlepszej sytuacji są osoby przeprowadzające gruntowny remont, łącznie z odnawianiem instalacji wod-kan, malowaniem, tapetowaniem, montażem okien i położeniem nowego parkietu. Taka renowacja mieszkania pozwala na kucie ścian i zmianę położenia instalacji, co w niektórych przypadkach ułatwi podłączenie urządzeń.

Sprawdź, ile kosztuje montaż instalacji elektrycznej
Zapoznaj się z naszym cennikiem

Zastanawiasz się nad podłogowym ogrzewaniem elektrycznym? Sprawdź nasz artykuł: Opłacalne ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?

 

Fazy i pobór energii – przed tanim remontem instalacji elektrycznej poznaj język elektryków

Początkujący mogą łatwo zgubić się w tych wszystkich technicznych sformułowaniach używanych przez bardziej doświadczonych. Specjaliści często nie zwracają na to uwagi i zasypują nas masą określeń, które niewiele nam mówią. Ten mały słowniczek pomoże nam odnaleźć się w remoncie instalacji elektrycznej:

  • przeciążenie instalacji – następuje wtedy, kiedy za dużo urządzeń zostaje podłączonych do sieci i razem pobierają większą ilość energii, niż zapewniają im złącza. W efekcie wydziela się ciepło, które może doprowadzić do zwarcia, a nawet pożaru. Zwykle sieć jest odpowiednio zabezpieczona i w razie przeciążenia dopływ prądu zostaje odcięty;

  • obwody jednofazowe – przeznaczone dla urządzeń o mniejszym poborze energii. W małym mieszkaniu powinno ich być około 7. Ważne jest, aby w jednym obwodzie nie było zbyt wielu urządzeń, w innym razie będą powodować przeciążenia;

  • obwody trójfazowe – przeznaczone dla urządzeń o większym poborze mocy, takich jak kuchenka elektryczna i lodówka. Warto wiedzieć, że tego typu AGD należy podłączać prosto do wtyczek, a nie do przedłużacza. Jest to też najważniejszy powód, dla którego kuchnia wymaga zamontowania największej ilości gniazdek.

 

Więcej gniazdek w mieszkaniu małym kosztem

Za dużo gniazdek? Nie znamy takiego określenia!

Panuje przekonanie, że mała ilość gniazdek i używanie przedłużaczy pomaga zaoszczędzić energię elektryczną. Niestety oszczędność jest znikoma, a nieprawidłowe użytkowanie sprzętu może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jeśli do przedłużacza podepniemy kilka urządzeń o dużym poborze mocy, to może się okazać, że przeciążona sieć zacznie “wybijać korki”, czyli wyłączać bezpieczniki.

Cennik instalacji elektrycznych – jakiej ceny możemy spodziewać się po fachowcach?

Dzięki różnym porównywarkom cen możemy łatwo znaleźć fachowców, którzy w przystępnej cenie wykonają nam remont instalacji elektrycznej. Cena instalacji zależy zwykle od ilości i zaawansowania prac. Jeśli zaczynamy od zera i mamy do zrobienia skrzynkę rozdzielczą oraz montaż wszystkich wyłączników, domofonu, a także gniazd siłowych, to cena wzrośnie adekwatnie do wybranych usług.

W żadnym wypadku nie montujmy instalacji elektrycznej samodzielnie. Od prawidłowo wykonanej pracy zależy bezpieczeństwo wszystkich domowników, a także żywotność zakupionych sprzętów – źle wykonana instalacja może powodować częste zwarcia, a nawet skutkować uszkodzeniem elektroniki.

Właściwa liczba gniazdek w różnych pomieszczeniach

Jeśli mamy już pod ręką fachowca, to najpierw pokażmy mu nasz plan. Dzięki otwartej komunikacji praca będzie przebiegać szybko i sprawnie, a nasz dom zostanie wyposażony w odpowiednią ilość gniazdek. Pamiętajmy, aby na nich nie oszczędzać. Do wyliczonej ilości można dorzucić 2 lub 3 gniazdka, ponieważ ilość elektroniki w domach z roku na rok staje się coraz większa. Ponadto dodatkowe gniazda ułatwią odkurzanie, korzystanie z mopów parowych, czy innych pomocnych urządzeń.

Rozmieszczenie gniazdek wpływa na design

Na koniec warto dodać, że rozkład gniazdek w pomieszczeniach wpływa na ogólny design. Właściwe położenie należy zaplanować tak samo dokładnie, jak w przypadku wyboru pasującego zestawu mebli do salonu czy kuchni. Ponadto, znając układ pokoju łatwiej wybrać miejsca na gniazdka. Na przykład przy biurku warto zamontować cały panel, co uchroni nas przed plątaniną kabli.

Szukasz fachowca, który wykona remont instalacji bez zbędnego bałaganu?
Sprawdź nasz cennik instalacji elektrycznej