Zbliża się okres Boże Narodzenia. Wielu z nas, by poczuć jego atmosferę, przygotowuje świąteczne aranżacje wnętrz. Są też i tacy, którzy rezygnują z tego, myśląc, że ich przygotowanie jest czasochłonne i kosztowne. Nic bardziej mylnego. Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika, jak szybko i tanio odmienić wnętrza na święta.

Zacznij od porządków

Świąteczne porządki jednoznacznie kojarzą nam się z kompleksowym sprzątaniem mieszkania. Większość z nas myje wtedy okna, uprząta w szafach, odświeża nieużywaną porcelanę. Jeśli mamy fundusze i czas, możemy przygotować mieszkanie na święta bardziej gruntownie. Również za niewielką cenę odmalujemy ściany. Remont nie będzie jednak konieczny, by uzyskać we wnętrzu świąteczną atmosferę.

Zagraj światłem

W grudniu dni są bardzo krótkie, co za tym idzie szybko robi się ciemno. By uzyskać bożonarodzeniowy klimat, niezbędne są światła. Na pewno pojawią się one na choince, ale możemy po nie sięgnąć, ozdabiając ścianę czy okna. Od kilku lat bardzo popularne są cotton balls, które idealnie wpisują się w grudniową atmosferę. Jeśli wybierzemy światełka w kolorze czerwonym, zielonym lub złotym, doskonale wpiszemy się w stylistykę. W sklepach znajdziemy ogromny wybór świątecznych lampek w różnych kształtach. W tym roku królować będą duże, ledowe ozdoby, w formach nawiązujących do Bożego Narodzenia i jego symboliki (choinki, gwiazdki). Bardzo ładną i tanią dekoracją są lampki wieszane w oknach.

Twoje wnętrze jest niedoświetlone? Zwróć się do ekipy budowlanej po cennik instalacji elektrycznych i zainwestuj w romantyczne źródła światła. Na rynku dostępne są taśmy led, które zmieniają kolory. Dzięki temu łatwo dopasujemy barwę oświetlenia do naszych potrzeb.

Szukasz oświetlenia na Boże Narodzenie?
Sprawdź nasze ceny!

Choinka jest najważniejsza

Najbardziej popularnym świątecznym symbolem jest choinka. W żadnym domu nie powinno jej zabraknąć. W sklepach znajdziemy drzewka naturalne lub sztuczne, w wielkościach od bardzo małych, do postawienia na biurku, po ogromne, sięgające sufitu. Na ich udekorowanie nie musimy wydawać dużych pieniędzy. Ozdoby możemy wykonać sami lub angażując domowników. Wystarczy kolorowy papier, tasiemki czy cukierki, by uzyskać niepowtarzalne i piękne choinkowe dodatki.

świąteczna metamorfoza wnętrza

Masz kominek? Ozdób go!

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kominka, nie możesz zapominać o jego przystrojeniu. Przygotuj świąteczne skarpety, po jednej dla każdego domownika, i ukryj w nich smakołyki. Na kominku koniecznie powieś zielone elementy, jemiołę czy świerkowe gałązki. Na takim tle doskonale będą wyglądać bożonarodzeniowe wianki. Jeśli masz zdolności manualne, bez problemu wykonasz taką ozdobę samodzielnie. Wykorzystaj styropianową bazę, owiń ją kolorową wstążką i doklej kilka bombek. W ten sposób szybko, i małym nakładem pracy uzyskasz piękną oprawę świąteczną.

Świąteczne dekoracje handmade

Najwięcej radości sprawi nam wykonanie bożonarodzeniowych dekoracji własnoręcznie. Mogą to być zarówno wianki, jak i ozdobne łańcuchy. Nie powinniśmy również zapominać o bombkach. Jest wiele technik, po które możemy sięgnąć. Do popularnych należy decoupage. To metoda, polegająca na ozdabianie przedmiotów, głównie drewnianych, papierowymi serwetkami. Do wykonania dekoracji w tym stylu wystarczą przedmiot, który chcemy odnowić, świąteczna serwetka, klej wikol i lakier. Zaczynamy od wydzielenia jednej, kolorowej warstwy chusteczki, którą następnie przykleimy na ozdobioną powierzchnię. Następnie całość musimy utrwalić lakierem. W tej roli sprawdzi się zwykły utwardzacz do drewna lub taki w sprayu.

Prostymi i tanimi ozdobami bożonarodzeniowymi mogą być również własnoręcznie wykonane bombki. W każdej pasmanterii kupisz styropianowe lub plastikowe bazy, które możesz dowolnie dekorować. Pomaluj je, oklej lub, np. wsyp do środka brokat. W sieci pełno jest inspiracji oraz tutoriali. Na pewno bez problemu znajdziesz technikę, która nie sprawi Ci trudności, a z jej pomocą stworzysz wyjątkowe ozdoby.

Planujesz prace remontowe przed Świętami?
Poznaj nasz cennik, zadzwoń!