Jeśli jesteś na etapie wykańczania ścian i zastanawiasz się, w jaki sposób to wykonać, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, które rozwiązanie jest tańsze – tynk czy karton gips. Podpowiemy również, gdzie poszczególne metody sprawdzą się najlepiej.

Płyty karton gipsowe

Jest to metoda, po którą coraz częściej sięgają ekipy remontowe. Płyty karton gips są bardzo łatwe w montażu. Szybko się je mocuje i nie tworzy się przy tym dużego bałaganu. Niewątpliwą zaletą tych płyt jest fakt, że bez problemu położą je nawet amatorzy. Nie da się również ukryć, że cena montażu płyt gipsowych bywa bardzo atrakcyjna. Jeśli więc wolisz oddać to zadanie specjalistom, nie będzie ono dużo kosztować. Warto również wspomnieć, że karton gips powstaje z materiałów naturalnych, jest więc ekologiczny. Gdy go już zamontujemy, mamy ścianę praktycznie gotową do malowania czy tapetowania (warto ją tylko zagruntować). Nie musimy martwić się o nierówne powierzchnie czy ich wygładzanie.

Oczywiście płyty mają również swoje wady. Największą jest z pewnością łatwość powstania na nich uszkodzeń mechanicznych. Karton gips, wbrew pozorom, nie jest zbyt twardy. Bywa kruchy oraz źle znosi kontakt z wodą i wilgocią. Istnieje możliwość stosowania go w kuchni czy łazience, ale należy wtedy sięgnąć po specjalnie wzmocnioną i zaimpregnowaną wersję. Przy zadbaniu o staranne połączenie płyt i dokładny montaż, uzyskamy wytrzymałą powierzchnię.

Tynki

Jest to najtrwalsza metoda wykańczania ścian czy sufitów. Ponieważ daje dodatkowe właściwości termiczne, chętnie jest wybierana do remontów w domach. Zapewniona zostaje wtedy dodatkowa warstwa izolacyjna. Zaletą tynków są również ich właściwości, wspierające utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniego mikroklimatu. Regulują wilgotność oraz są dość odporne na działanie ognia. W zależności od rodzaju tynku po który sięgniemy, możemy wykorzystywać go w praktycznie każdym pomieszczeniu. Sprawdzi się również tam, gdzie potrzeba większej trwałości na uszkodzenia mechaniczne.

Tynk jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sposób wykończenia ściany. Proces jego kładzenia bywa też dość skomplikowany i wiąże się z dużym bałaganem. Szczególnie, gdy dochodzimy do etapu docierania ścian. Wymaga dużej krzepy, dlatego do tego zadania warto wybrać ekipę remontową. W porównaniu do nakładu pracy, jakiego wymaga, cena położenia tynków nie jest wcale wysoka.

Należy również pamiętać, że tę metodę można stosować wyłącznie na suche ściany. Jeśli więc budujemy dom, tynkowanie musi poczekać, aż mury wyschną.

tynk czy gips co wybrać

Gdzie możemy stosować płytę, a gdzie tynk?

Płyta karton gips

Jej zastosowanie jest bardzo szerokie. Możemy nią zarówno wyrównać ściany, jak i zbudować nowe. Niezbędna będzie również do wykonania podwieszanego sufitu czy zabudowy toalety w łazience. To właśnie płytą obudujemy kaloryfer czy stworzymy z niej małe półki i ozdobne gzymsy. Tych rzeczy nie wykonamy przy użyciu tynku.

Tynk

Jego głównym przeznaczeniem jest wykończenie ścian. Stosowane ze względu na trwałość i łatwość usunięcia ewentualnych zadrapań czy uszkodzeń. Nie ma też, jak to ma miejsce w przypadku płyty gipsowej, odchodzenia poszczególnych warstw tynku. Z karton gipsu po pewnym czasie, np. przy zmianie koloru ścian, może nam się wykruszać warstwa papieru. Jeśli nie zależy nam na gładkiej powierzchni, tynk możemy również wykorzystać do wykonania przestrzennych zdobień na ścianach.

Tynk czy płyta gipsowa?

Jak widzimy, każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Metodę powinniśmy dobrać do wnętrza, które remontujemy oraz założonego celu. Szybszą i tańszą opcją jest położenie płyt karton gipsowych. Są one jednak zdecydowanie mniej trwałe. Niezbędne jednak będą do zbudowania ścianki działowej czy podwieszanego sufitu. Jeśli mowa wyłącznie o wykończeniu powierzchni już istniejących, trwalszą, ale droższą, będzie metoda tynkowania. Ich położenie trwa dłużej i wymaga odpowiednich umiejętności.