Tekst dostarczony przez partnera

Nowoczesne kotły elektryczne oferują szereg zalet i obecnie są popularnym rozwiązaniem zarówno w nowym budownictwie, jak i tym starszym, kiedy przy okazji remontu czy modernizacji inwestor decyduje się na ulepszenie swojego dotychczasowego systemu ogrzewania. Kotły elektryczne pozwalają zarówno na zapewnienie optymalnej temperatury w okresie jesienno-zimowym, jak i produkcji c.w.u. W obu przypadkach konieczne jest odpowiednie naczynie, które umożliwi bezpieczne i wygodne przechowywanie ciepłej wody oraz wykorzystywanie jej do codziennego funkcjonowania. W tym właśnie celu w układzie z kotłem montuje się wymienniki, zasobniki i bufory ciepła – sprawdź, do czego wykorzystywane są te urządzenia i czym się od siebie różnią.

Wymiennik ciepła – czym jest i gdzie się go stosuje?

Osoby decydujące się na instalację kotła elektrycznego muszą uwzględnić szereg czynników, w tym te dotyczące naczynia, które umożliwi bezpieczne i wygodne przechowywanie wody. Tę z kolei wykorzystuje się do ogrzewania budynku lub w celach użytkowych. Wraz z popularyzacją różnych kotłów elektrycznych na rynku pojawiło się kilka sposobów składowania i późniejszego podgrzewania wody.

Jednym z popularniejszych rozwiązań, znanych jeszcze z tradycyjnych instalacji grzewczych wykorzystujących piece c.o., są wymienniki ciepła, czyli popularne bojlery. Urządzenie to pozwala na szybką wymianę ciepła pomiędzy dwoma płynami (w tym przypadku jest to woda) dzięki wykorzystaniu zjawiska konwekcji. Wężownica znajdująca się wewnątrz takiego wymiennika skutecznie podgrzewa wodę, która następnie wykorzystywana jest do celów użytkowych. Takie urządzenia montowane są zazwyczaj w pozycji pionowej i w zależności od potrzeb domowników czy danego zakładu pracy wymiennik ciepła może mieć od 100 do nawet 1000 litrów pojemności. Wymienniki o tak różnych pojemnościach znaleźć można na stronie Kospel.pl, przy czym warto podkreślić, że tego typu urządzenia służą przede wszystkim do składowania i wytwarzania c.w.u. i nie biorą bezpośredniego udziału w ogrzewaniu budynku.

Czy zasobnik i wymiennik ciepła to to samo?

W skrócie: tak. W Internecie znaleźć można wiele ofert dotyczących zasobników i wymienników ciepła, jednak warto pamiętać, że oba omawiane elementy instalacji grzewczo-hydraulicznej służą do tego samego – przygotowania i przechowywania c.w.u. W zależności od producenta zbiorniki te mogą różnić się rodzajem zastosowanego systemu podgrzewania czy sposobu przekazywania ciepła. Przykładowo zamiast wspomnianej wcześniej wężownicy można zastosować tzw. system płaszczowy. Zamiast systemu rurek w zbiorniku został umieszczony drugi, znacznie mniejszy zbiornik, który tworzy podwójny płaszcz pozwalający na znacznie efektywniejsze i szybsze podgrzewanie wody.

Drobną różnicą pomiędzy zasobnikiem a wymiennikiem ciepła jest to, że drugie z tych urządzeń może również służyć do ochładzania czynnika roboczego. Ma to zastosowanie np. w chłodnicach samochodowych, jednak w przypadku systemów z kotłem elektrycznym zarówno zasobniki, jak i wymienniki ciepła wykorzystywane są dokładnie w tym samym celu. W układach z pompą ciepła powszechnie używa się z kolei zasobników multiwalentnych, które służą do podgrzewania i przechowywania c.w.u.

Bufor ciepła – jaką rolę odgrywa w systemie ogrzewania budynków?

Innym popularnym rozwiązaniem stosowanym przy okazji kompletowania systemu opartego o kocioł elektryczny jest bufor. Na pierwszy rzut oka przypomina on mniejszą wersję zasobnika na c.w.u. – owszem, znajduje się w nim woda i można używać jej do celów użytkowych. Ich głównym zadaniem jest jednak magazynowanie ciepła i wykorzystanie go w tych sytuacjach, w których będzie to najbardziej wymagane. Bufory ciepła cechują się wysoką efektywność i pozwalają na znaczne oszczędności, a co najważniejsze – można z nich korzystać zarówno w układzie z kotłami elektrycznymi, jak i tradycyjnymi piecami c.o. czy nowocześniejszym rozwiązaniem, jakim jest pompa ciepła.

Dużą zaletą bufora cieplnego jest jego wysoka odporność na działanie korozji oraz prosta budowa, a dodatkowo może on współpracować z kilkoma różnymi źródłami ciepła (np. instalacją solarną).

Co można zyskać, przyłączając bufor do układu z pompą ciepła?

Do głównych zalet bufora ciepła należy jego wszechstronność – urządzenie to może pracować jako:

  • zbiornik c.w.u.;
  • magazyn ciepła pochodzącego z instalacji elektrycznej;
  • zbiornik solarny;
  • wymiennika ciepła.

Ta ostatnia funkcja jest szczególnie użyteczna, głównie ze względu na oszczędność miejsca, jaką niesie ze sobą połączenie zbiornika buforowego z wymiennikiem. Sprawdzi się to szczególnie w mniejszych domach czy gospodarstwach domowych, a do innych zalet buforów ciepła zaliczyć można również znaczne oszczędności związane z efektywniejszym wykorzystaniem energii cieplnej oraz możliwość składowania jej, by można z niej było skorzystać o wybranej przez domowników porze.

Warto również pamiętać, że bufor połączony z pompą ciepła zapewnia płynniejszą pracę całego układu i poprawia jego bezpieczeństwo. Dodatkowo sprawia, że ogrzewanie budynku czy produkcja c.w.u. zużywa mniejsze ilości energii, a co za tym idzie, przekłada się to na obniżenie rachunków.