Tekst dostarczony przez partnera

Rynek oferujący pompy zatapialne jest obecnie tak bogaty w dostępne warianty, że ciężko zdecydować się na jeden konkretny rodzaj. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych dla nas, jako użytkowników, parametrów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym tak właściwie jest pompa zanurzeniowa i jakimi kryteriami kierować się przy jej zakupie. Zapraszamy!

Czym jest pompa zatapialna?

Pompa zanurzeniowa, nazywana również zatapialną, jest urządzeniem służącym do przepompowywania lub wypompowywania wody. Sprzęty takie wyposażone są w szczelną obudowę, która chroni silnik przed dostaniem się do niego wody. 

Pompa zanurzeniowa może okazać się przydatna w wielu sytuacjach. Są to m.in.:

  • wypompowywanie wody z piwnic lub innych pomieszczeń – np. podczas powodzi lub po prostu zalania z jakiegokolwiek innego powodu;
  • wypompowywanie paliw – przydatne np. podczas wlania do baku samochodu niewłaściwego rodzaju paliwa;
  • pompowanie wody w oczkach wodnych do specjalnych filtrów, które ją oczyszczają i natleniają;
  • wypompowywanie wody z basenów ogrodowych w celu wymiany jej na nową.

Osoby mieszkające np. na podmokłych terenach powinny być szczególnie przygotowane na ewentualne podtopienia i mieć na wyposażeniu takie urządzenie. Pompa zanurzeniowa do wody w sklepie dostudni.pl dostępna jest w wielu wariantach, dlatego każdy może dobrać ją odpowiednio do swoich potrzeb i wymagań.

Czym kierować się przy wyborze pompy zanurzeniowej?

Tak, jak wspomnieliśmy już wcześniej, na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp zanurzeniowych. Kryterium, jakim powinniśmy się kierować przede wszystkim podczas jej zakupu, jest jej przyszłe przeznaczenie. Musimy bowiem zastanowić się, do czego dokładnie pompa miałaby nam służyć, a także czy będzie używana cały czas, systematycznie, ale z przerwami, czy może tylko okazjonalnie. Poniżej przedstawiamy pozostałe wytyczne przydatne przy wyborze odpowiedniej pompy zatapialnej.

Rodzaj pompy zanurzeniowej 

Istnieją dwa podstawowe rodzaje pomp zatapialnych:

  • do wody brudnej;
  • do wody czystej. 

Podstawowa różnica wynika z budowy urządzenia. Te do wody brudnej wyposażone są w specjalne, dodatkowe filtry, rozdrabniacze lub wirniki wykonane ze zdecydowanie trwalszych materiałów.

Właściwy rozmiar pompy zatapialnej

Podczas wyboru pompy zatapialnej należy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Nie należy tutaj kierować się myślą, że im większa, tym porządniejsza. W tym przypadku mogłoby to być zgubne, ponieważ pompa ma pasować wielkościowo przede wszystkim do danej instalacji, w której ma się znaleźć. Zakup urządzenia powinien więc być poprzedzony dokładnymi pomiarami.

Typ wyłącznika w pompie zanurzeniowej

Istnieją dwa podstawowe warianty kontrolowania pracy pompy zatapialnej:

  • tzw. wyłącznik pływakowy, dzięki któremu urządzenie automatycznie się wyłącza w momencie, kiedy poziom wody spada poniżej wymaganego minimum;
  • występowanie bardziej skomplikowanych i rozbudowanych systemów elektrycznych, które odpowiadają m.in. za nadzór nad pracą urządzenia.

Sposób zasilania pompy zatapialnej 

Istnieją dwa źródła zasilania pomp zanurzeniowych, występujące w poszczególnych urządzeniach:

  • zasilanie spalinowe – ten rodzaj zasilania pompy zatapialnej gwarantuje możliwość osiągania większych mocy. Problem pojawia się jednak, gdy chcemy zastosować ją wewnątrz pomieszczeń, ponieważ ten rodzaj pomp to pompy jedynie nawierzchniowe; 
  • zasilanie elektryczne – pompy z takim zasilaniem są zdecydowanie cichsze i w przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, mogą pracować wewnątrz pomieszczeń. Minusem może być fakt, że osiągają mniejszą moc, niż pompy zanurzeniowe spalinowe.

Wydajność pompy zanurzeniowej

W zależności od rodzaju pompy zatapialnej i wszystkich jej parametrów technicznych, różna będzie ich wydajność. Ta z kolei możliwa jest do ustalenia na podstawie ilości wody, jaką urządzenie potrafi przepompować w ciągu godziny. Do tego dochodzi również głębokość, na jakiej pompa pracuje, co bezpośrednio jest związane z ciśnieniem tłoczenia wody. 

Istotne wyposażenie dodatkowe pompy zatapialnej 

Podczas wyboru odpowiedniej pompy zanurzeniowej, warto zwrócić uwagę na to, jakie jest jej dokładne wyposażenie. Czasami przydatny może okazać się np. filtr wstępny. Dzięki niemu możliwe jest zabezpieczenie wirnika przed zbyt dużymi zanieczyszczeniami, które mogłyby go uszkodzić lub nawet całkowicie zepsuć. 

Cena pompy zanurzeniowej

Na koniec zostawiliśmy jedną z ważniejszych kwestii, czyli cenę odpowiedniej pompy zatapialnej. Jej wysokość zazwyczaj idzie w parze z jakością, dlatego nie warto decydować się na te bardzo – czasami aż za bardzo – niskie ceny. Należy wybrać coś optymalnego, zarówno niezbyt drogiego, aby nasz „portfel” zbytnio nie ucierpiał, jak i nie za taniego – ponieważ wówczas mamy pewność, że urządzenie będzie działało przez długie lata. Na stronie sklepu Dostudni.pl dostępne są różne warianty pomp zanurzeniowych, które można dobrać indywidualnie do swoich potrzeb, a także możliwości budżetowych. 

Wady i zalety pomp zatapialnych 

Pompy zanurzeniowe, jak wszystkie urządzenia, mają swoje plusy i minusy. Do zalet zaliczamy przede wszystkim to, że pomagają nam w momencie, gdy sami nie jesteśmy w stanie czegoś wykonać. Przykładowo, mają możliwość pompowania wody ze studni kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt metrów w górę. Wady natomiast zazwyczaj są jedynie pozorne, ponieważ odnoszą się głównie do nieprawidłowego użytkowania urządzenia. To z kolei często wiąże się z wyborem niewłaściwej pompy zatapialnej, która jest używana niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Z związku z tym tak ważne jest kierowanie się wymienionymi przez nas kryteriami podczas wyboru pompy zanurzeniowej. Kupując urządzenie pasujące specjalnie do naszych wymagań, zdobędziemy pewność, że będzie nam ono służyć przez lata.