Tekst dostarczony przez partnera

Płyty fundamentowe są bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej oraz w Skandynawii. W Polsce przez wiele lat nie stosowano tej technologii na szeroką skalę Głównym powodem były względy ekonomiczne. Obecnie dzięki rozwojowi technologii i większej konkurencyjności coraz częściej użytkownicy wybierają właśnie to rozwiązanie. Posiada ono wiele plusów jak np. skrócenie czasu budowy, lepsza izolacja termiczna czy zapewnienie stabilności budynku. Czym jest płyta fundamentowa, w jaki sposób się ją wykonuje oraz jakie są wady i zalety tego typu rozwiązania? Zapraszamy do lektury!

Co to jest płyta fundamentowa?

Płyta fundamentowa to alternatywa dla tradycyjnych fundamentów. Jest to jednolita warstwa betonu znajdująca się pod całym budynkiem. Wzmacnia się ją klasycznymi prętami lub gotowymi prefabrykowanymi elementami. Wykop przygotowywany pod płytę nie jest aż tak głęboki, a sama wysokość płyty to – w zależności od wykonania – od 25 cm do 40 cm jeśli wymaga tego technologia budynku. Ze względu na wykorzystanie podczas budowy prefabrykowanych szalunków i zbrojeń proces budowy trwa dużo krócej niż przy tradycyjnych fundamentach.

Najważniejsze zalety płyt fundamentowych

Płyty fundamentowe posiadają wiele plusów, dlatego są one coraz częściej wykonywane w nowoczesnym budownictwie. 

Główne zalety płyt fundamentowych to:

  • Równe osiadanie budynku – dzięki temu unikamy pęknięć na ścianach.
  • Stabilność konstrukcji – na gruntach o słabej nośności płyta fundamentowa zachowuje stabilność, w przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów.
  • Możliwość budowy na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych.
  • Brak mostków termicznych – pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
  • Prostsze wykonanie w stosunku do tradycyjnych fundamentów – pozwala to na skrócenie prac.
  • Możliwość wybudowania budynku w każdej technologii – na płycie fundamentowej można wybudować zarówno konstrukcje szkieletowe, z bali, jak i tradycyjne domy.

Wady płyt fundamentowych

Do głównych wad płyt fundamentowych bez wątpienia należy zaliczyć koszt. Wykonanie takiego fundamentu jest droższe od tradycyjnego. Przed rozpoczęciem prac powinno się również dokładnie zaplanować przyłącza. Praktycznie nie ma tutaj możliwości zmian na późniejszym etapie prac. Dla części osób wadą może być również konieczność zamówienia betonu z wytwórni. Nie można tutaj wykonać go samodzielnie.

W jaki sposób budowana jest płyta fundamentowa?

Budowę płyty fundamentowej można podzielić na trzy etapy. Są to kolejno:

  1. Prace ziemne i przygotowawcze
  2. Montaż instalacji i zbrojeń
  3. Betonowanie

Na każdy z etapów składa się szereg czynności. Każda z nich musi być zrealizowana w sposób staranny i dokładny w celu zachowania jak najlepszych parametrów budynku w przyszłości.

Prace ziemne i przygotowawcze w budowie płyty fundamentowej

Pierwszym etapem budowy płyty fundamentowej są prace ziemne. Na samym początku należy przygotować podbudowę. Po wytyczeniu miejsca, w którym będzie znajdował się budynek zdejmuje się wierzchnią warstwę gruntu. W wykopie następnie układa się drenaż i wypełnia specjalnym materiałem zasypowym. Ostatnim etapem tych prac jest zagęszczenie, które zapewnia stabilność podłoża.

Po wykonaniu prac wyrównawczych trzeba rozmieścić elementy brzegowe. Potrzebny jest szalunek styropianowy, który zapewnia izolację termiczną. Wszystkie części powinno się wyrównać do jednego poziomu i trwale połączyć. Można to zrobić np. przy pomocy specjalnych płytek z kolcami. Łączenia elementów należy uszczelnić pianką montażową w celu uniknięcia tworzenia się mostków termicznych. Przed wykonaniem zbrojeń trzeba również dokładnie sprawdzić zewnętrzne wymiary fundamentu. Muszą one być ustawione dokładnie zarówno w pionie, jak i poziomie.

Montaż instalacji i zbrojeń w płycie fundamentowej

Po przygotowaniu zewnętrznego obrysu płyty fundamentowej należy wyznaczyć miejsca, w których zostaną utworzone przepusty. Następnym etapem jest dokładne rozłożenie instalacji kanalizacyjnej i przepustów. Po ich wykonaniu ubytki powinno się uzupełnić piaskiem i zagęścić. Kolejnym etapem prac jest ułożenie poziomej izolacji termicznej. Cały obszar wewnętrzny trzeba wyłożyć płytami styropianowymi we wzór tzw. cegiełki w dwóch przesuniętych względem siebie warstwach. Również tutaj konieczne jest, by wszystkie łączenia wypełnić pianką montażową. Po przygotowaniu izolacji układa się na niej zbrojenia. W wielu przypadkach wykorzystuje się specjalne prefabrykowane siatki, które przyspieszają prace. Jeśli w budynku ma być wykorzystywane ogrzewanie podłogowe to umieszcza się je na zbrojeniu przed wylaniem betonu. Po wykonaniu wszystkich połączeń trzeba sprawdzić szczelność instalacji. Pozwoli to uniknąć kosztownych napraw na późniejszym etapie prac.

Betonowanie płyty fundamentowej

Ostatnim etapem prac jest betonowanie. Mieszanka betonu jest dostarczana na budowę przy pomocy specjalnej gruszki. Następnie jest wtłaczana na nieckę płyty. Po wylaniu płyty fundamentowej należy ją zagęścić. Pozwoli to uzyskać maksymalną twardość i uniknąć pustek powietrznych. Ostatnim etapem prac jest zabezpieczenie przepustów i zatarcie płyty, czyli jej wygładzenie.