Niektóre osoby uważają, że odnawianie ścian w dużej kuchni wiąże się z ogromnymi wydatkami i koniecznością poświęcenia na to dużej ilości czasu. Nie musi jednak być to prawdą. Wystarczy znać kilka sposobów, które pozwolą na zminimalizowanie całkowitych kosztów inwestycji. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym poradnikiem i dowiedz się, jakie są sprawdzone metody na optymalizację wydatków podczas odnawiania ścian w dużej kuchni – zapraszamy do lektury!

Czy odnawianie ścian w każdej kuchni będzie wyglądało tak samo?

Z pozoru wydawać się może, że odnowienie ścian w kuchni to ogólne pojęcie, pod którym za każdym razem kryje się to samo. W rzeczywistości jednak to, co dokładnie trzeba zrobić podczas remontu, a więc również jego poszczególne etapy, zależne będzie od dokładnego stanu powierzchni ścian w danym pomieszczeniu kuchennym. Duży wpływ na przebieg renowacji ma również rodzaj wykończenia ścian. Przykładowo, jeśli znajdują się na niej płytki, całkowity czas trwania remontu będzie nieco dłuższy.  

 

Szukasz specjalistów, którzy w profesjonalny sposób zajmą się malowaniem ścian w Twoim domu?
Zobacz, jakie są ceny fachowców!
Zapoznaj się z cenami malowania ścian

Jakie są etapy odnawiania ścian w dużej kuchni?

Każdy remont, w tym również ten polegający na odnawianiu ścian w dużej kuchni, musi być podzielony na poszczególne etapy. Z pewnością znacznie ułatwi to zaplanowanie całego przedsięwzięcia, które nierzadko okazuje się być złożone, skomplikowane i długotrwałe. 

Etap #1 Pozbycie się wierzchniej warstwy wykończeniowej z danej ściany w kuchni

Jednym z pierwszych etapów odnowy ścian w dużej kuchni jest usunięcie ich wierzchniej warstwy. Oznacza to pozbycie się płytek, tapety, a nierzadko nawet starej farby – ta jednak nie zawsze musi być usuwana i zależy to przede wszystkim od tego, ile warstw kolorowej emulsji znajduje się na danej ścianie. Niekiedy jest ich tak dużo, że nałożenie kolejnej mogłoby wyglądać mało estetycznie lub wręcz nieładnie. 

Etap #2 Wyrównanie powierzchni ściany

Kiedy pozbyliśmy się już warstwy wierzchniej ze wszystkich odnawianych ścian w kuchni, należy przejść do ich wyrównywania. Oznacza to nic innego, jak przeprowadzenie prac murarsko-tynkarskichZaliczamy do nich m.in. usuwanie starego, odpadającego lub kruszącego się tynku, wykonanie gładzi gipsowych czy tynkowanie ręczne. Nierzadko na tym etapie wykonywane są również suche tynki, czyli np. szpachlowanie łączeń między płytami G-K – pod warunkiem, że podczas renowacji ścian w dużej kuchni montowane były karton-gipsy

Dzięki wszystkim tym działaniom odnawiane ściany będą pozbawione wszelkich pęknięć czy ubytków, co pozwoli na przejście do dalszych etapów prac remontowych.

Etap #3 Gruntowanie odnawianej ściany w kuchni

Po całkowitym wyrównaniu powierzchni odnawianych ścian w kuchni możliwe jest przejście do kolejnego, niezwykle istotnego etapu renowacji. Jest nim gruntowanie powierzchni ścian, którego celem jest ich wzmocnienie, związanie wcześniej nałożonych warstw materiałów oraz poprawa przyczepności przed malowaniem, tapetowaniem lub pracami glazurniczymi

Dlaczego warto gruntować ściany podczas ich odnawiania?

Etap #4 Położenie nowej warstwy wykończeniowej na daną ścianę w pomieszczeniu kuchennym

Ostatnim etapem odnawiania ścian w dużej kuchni jest nadanie im finalnego wyglądu. W zależności od tego, na jaki rodzaj materiału wykończeniowego się zdecydowaliśmy, możemy wyróżnić m.in.:

Podczas odnawiania ścian w kuchni warto pamiętać o tym, aby przeznaczyć na każdy z etapów odpowiednią ilość czasu. Przykładowo: malowanie powierzchni ścian można zacząć dopiero po tym, jak nałożony na nie grunt wyschnie. Z kolei gruntowanie powinniśmy rozpocząć po zaschnięciu położonych tynków czy zapraw gipsowych.

Poznaj podstawowe rodzaje tapet i jakie są różnice w całkowitym koszcie usługi? Przeczytaj artykuł dostępny na blogu poradnikowym portalu Cennik Remontów!

Z czego zrezygnować, by maksymalnie ograniczyć koszty odnawiania dużej kuchni?

Odnowienie ścian w dużej kuchni wcale nie musi być ogromnie dużym wydatkiem. Najważniejsze jest to, by znać podstawowe sposoby na zminimalizowanie wydatków przy zachowaniu dobrej jakości materiałów. 

Jedną z podstawowych zasad, których warto pilnować, jeśli zależy nam na oszczędnościach, jest wybieranie tańszych rozwiązań podczas odnawiania ścian w kuchni. Przykładowo, zamiast decydować się na drogie płytki ścienne, można wybrać bardziej ekonomiczną opcję, czyli pomalowanie powierzchni ścian farbą zmywalną. Dzięki niej również możliwe będzie przetarcie pojawiających się zabrudzeń – podobnie, jak w przypadku płytek. 

Kolejnym polecanym sposobem jest rezygnacja z zastosowania kilku kolorów farb na rzecz jednej, dobrej jakości emulsji. Kupując kilka barw, istnieje ryzyko, że większa zawartość opakowań nie zostanie zużyta, przez co pieniądze na nią wydane okażą się zbędnym wydatkiem. 

 

Zastanawiasz się, komu najlepiej zlecić tapetowanie ścian w Twoim mieszkaniu?
Sprawdź ceny profesjonalnych usługodawców!
Zapoznaj się z cenami tapetowania ścian