Cennik tapetowania 2024

Tapetowanie ścian jest jedną z usług wykańczania i dekorowania otynkowanych, wygładzonych, a niejednokrotnie i pomalowanych uprzednio ścian. Ich przytwierdzenie po powierzchni powinno poprzedzać zagruntowanie podłoża klejem, niezależnie od tego czy tapetowaniu podlega ściana pionowa, czy sufit.

Tapetowanie mieszkania – sprawdź cennik na 2024

CennikCena od (zł)Cena do (zł)Za
Zagruntowanie podłoża klejem812m2
Tapetowanie ścian26106m2
Tapetowanie dwoma tapetami186214Rolka
Tapetowanie sufitu4052m2
Wykończenie paskiem410m2
Przyklejenie bordy1012m2
Zrywanie starych tapet1052m2
Przygotowanie powierzchni do tapetowania1218m2

Wybierz interesujące Cię miasto:

Przygotowanie powierzchni do tapetowania

Podłoże pod naklejaną tapetę winno być suche, odtłuszczone, czyste i zagruntowane specjalnym klejem do tapet. W przypadku nakładania tapety bezpośrednio na tynk koniecznym jest wcześniejsze zneutralizowanie go tak, by uniknąć odbarwień materiału. Wszelkie farby zawierające klej winny zostać zmyte lub zdrapane z tapetowanej ściany, farby olejowe zeszlifowane, a emulsyjne zmyte. Pomoże to zwiększyć przyczepność nowo kładzionej tapety z podłożem.

W przypadku ścian uprzednio tapetowanych koniecznym jest zrywanie starych tapet. To usługa, którą kompleksowo wykonują firmy remontowe. Jej koszt plasuje się na poziomie od 4 do 20 zł za metr kwadratowy.

Jak tapetować?

W zależności od rodzaju wykorzystywanej tapety fachowcy wykonują usługę tapetowania na zakładkę, a więc takiego, w którym fragmenty pasów nachodzą na siebie oraz tapetowania z przesunięciem.

Niezależnie od obranej techniki prace należy zaczynać od narożnika lub okna pomieszczenia w głąb. Następnie powinnością fachowca jest przycięcie pasów tapety na określoną długość, odpowiadającą wysokości ściany lub mniejszej. W przypadku tapet zawierających konkretny wzór, zarówno w czasie przycinania jak i kładzenia, należy pamiętać o jego starannym dopasowaniu. Kolejnym krokiem jest przyłożenie tapety do ściany i jej wygładzenie tak, by nie powstały pęcherze powietrza ani zacieki z kleju.

Tapetowanie – ceny

Cennik tapetowania ustalany przez firmy podejmujące tę usługę określa najczęściej cenę za metr kwadratowy. Inaczej jest tylko w przypadku tapetowania z wykorzystaniem dwóch rolek, gdzie obowiązuje cena od rolki. Tego rodzaju tapetowanie uznawane jest za najdroższe, gdyż wymaga precyzji i wysokiego poczucia estetyki. Jego cena mieści się między 70 a 80 zł za rolkę.