Cennik usług murarsko – tynkarskich 2023

Usługi murarsko-tynkarskie to prace, które w praktyce firm budowlanych i remontowych wykonuje się każdego dnia, zarówno w pomieszczeniach dopiero przystosowywanych do użytku, jak i w budynkach remontowanych. Specyfika pracy w każdym z wymienionych wnętrz nieco się różni.

Murowanie i tynkowanie  – sprawdź cennik na 2023

CennikCena odCena doZa
Skuwanie tynku1582m2
Uzupełnienie pasów tynków po wyburzonych ścianach i otworach2357m2
Tynkowanie maszynowe tynk z agregatu3036m2
Tynki akrylowe-mineralne32106m2
Tynki kwarcowe „kamyczki”62106m2
Murowanie z cegły82179m2
Wykonanie schod?w murowanych betonowych424849m2
Wylewki samopoziomujące3073m2
Wylewki trudne podłoża7393m2
Gładź gipsowa3652m2
Warstwa wyrównująca pod gładzie (przy bardzo nierównych tynkach)2030m2
Wyrównywanie krzywych naroży przed gładzią4162m2
Obsadzanie narożników aluminiowych1723m2
Obr?bka otwor?w okiennych3082m2
Tynki ozdobne6280m2
Montaż parapetów wewnętrznych136318szt
Docieplanie ścian wewnątrz52158m2
Wyburzanie ścian z cegły189253m2
Wyrównanie ścian tynkiem gipsowym3052m2
Naprawa rys i pęknięć1330m2
Montaż kasetonów30126m2
Dwustronne obrobienie glif?w przy drzwiach82106m2
Wymurowanie stopnia93101m2
Tynkowanie ręczne ścian4067m2
Tynkowanie ręczne sufitów106168m2

Wybierz interesujące Cię miasto:

Tynkowanie

Tynkowanie jest usługą znacznie szerszą i bardziej skomplikowaną niż murowanie. Tynkarz bowiem powinien posiadać ogromną wiedzę o materiałach, jak zaprawy tynkarskie oraz o  samych technikach tynkowania, a także winien być doskonałym praktykiem.

Do usług oferowanych przez tynkarzy należą: tynkowanie maszynowe (tynk z agregatu) oraz tynkowanie ręczne ścian i sufitów, a także uzupełniające je prace, jak: skuwanie tynku lub uzupełnienie pasów tynków po wyburzonych ścianach i otworach.

Cena każdej z tych usług uzależniona jest od możliwości, jakie stwarza konkretny budynek. Najdroższe jednak każdorazowo jest tynkowanie sufitów, ze względu na specyfikę powierzchni.

Jaki tynk wybrać?

Tynkowanie ścian, tynkowanie domu, tynkowanie karton-gipsów, komina i luków to tak naprawdę różne prace, choć teoretycznie mieszczą się w obrębie tej samej usługi. Ich wykonanie wymaga bowiem od fachowców doboru odpowiedniego rodzaju tynku. Do najpopularniejszych z  nich należą: tynki akrylowo-mineralne, tynki kwarcowe „kamyczki” oraz różnego rodzaju tynki ozdobne, których cena uzależniona jest od panujących na rynku trendów oraz od sposobu i czasu wykonania usługi.

Tynkowanie mieszkania zajmie zdecydowanie więcej czasu, gdy będzie wykonywane ręcznie. Jako takie jednak winno być bardziej precyzyjne niż wymagające wprawy tynkowanie agregatem. Ze względu na dokładność w przypadku niektórych powierzchni warto zostać przy metodach tradycyjnych, jak tynkowanie ręczne sufitów.

Niezależnie od obranej metody tynkowanie powinno poprzedzić obsadzenie narożników aluminiowych.

Nie tylko tynki

Tynkowanie jako usługa pełni bardzo wiele praktycznych funkcji, z których najważniejszą jest stanowienie podłoża pod farby itp. Dlatego też wśród usług oferowanych przez firmy remontowo-budowlane znajdziemy: wyrównanie ścian przed tynkiem gipsowym, położenie warstwy wyrównującej pod gładzie ( przy bardzo nierównych tynkach), jak i wyrównywanie krzywych naroży przed gładzią.

Tynkowanie jako takie wiąże się także z koniecznością obróbki otworów okiennych, dwustronnym obrobieniem glifów przy drzwiach oraz naprawą rys i pęknięć powstałych w trakcie innych prac wykonywanych na placu budowy. Tynk maskuje także nijako docieplenie ścian wewnątrz budynku i dziury powstałe podczas montażu parapetów wewnętrznych.

Gładź gipsowa

Położenie gładzi to ostatnia szansa na wyrównanie powierzchni ściany przed malowaniem. Ceny tej usługi są zróżnicowane w zależności od tego, czy do jej wykonania stosowana jest gładź bezpyłowa, czy gładź na mokro oraz jaki rodzaj powierzchni podlega gładzeniu. Gładź do płyt gipsowych bowiem jest nieco inna niż ta, którą stosuje się na ścianie z cegły. Nic więc dziwnego, że ceny za metr kwadratowy gładzi plasują się na poziomie 18-25zł.

Po wykonaniu wszystkich prac pozostaje już tylko kosmetyka. Chyba, że wykańczaną powierzchnią jest przestrzeń biura. W takim przypadku całości dopełnia montaż kasetonów na suficie.