Cennik montażu okien 2024

Okna to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Nic więc dziwnego, że ich montaż to jedna z usług najczęściej wykonywanych przez firmy remontowo-budowlane, zarówno na zlecenie prywatnych klientów, jak i przy współpracy z deweloperem.

Dostępnych technik montażowych w przypadku okien jest wiele, jednak wykorzystanie konkretnej każdorazowo jest uzależnione od rodzaju okna, jego typu i wielkości oraz ceny.

Najpopularniejsze techniki montażowe

Na stronach internetowych usługodawców najczęściej można znaleźć informacje o dwóch sposobach montażu okien, tj. o ciepłym, określanym także jako montaż warstwowy okien lub o tradycyjnym.

Pierwsza technika – tzw. ciepły montaż okien, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie usługobiorcom szczególnie zależy na termoizolacji budynku. Fachowy montaż okien w tym przypadku wiąże się więc z koniecznością osadzenia szyby wraz z zabezpieczająca jej brzegi ościeżnicą bezpośrednio w warstwie ocieplenia, którą najczęściej stanowi pianka montażowa lub specjalna taśma. Takie postępowanie pozwala na zminimalizowanie ilości miejsc, które mogłyby powodować utratę ciepła na styku krawędzi okna z murem. Efektem, którego należy unikać jest także osadzanie się pary na zamontowanej w otworze okiennym szybie. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy wykonywaną przez firmę remontowo-budowlaną usługą jest montaż okien pasywnych.

Innym rozwiązaniem jest montaż tradycyjny, podczas którego okno zostaje osadzone na śrubach, a następnie zabezpieczone odpowiednią ilością pianki poliuretanowej. Ten rodzaj montażu, w czasie którego zużywa się zdecydowanie większą ilość pianki, jest w praktyce wielu firm traktowany jako obróbka otworów okiennych.

Cennik montażu okien obiema metodami jest uzależniony od pozostałych usług, jakie firma budowlana będzie zmuszona wykonać przed ich wstawieniem. Zazwyczaj jednak najtańszą usługa tego rodzaju jest wstawianie okien metodą tradycyjną.

Typy okien – sprawdź cennik na 2024

Usługa montażu okien jest ściśle związana z rodzajem ściany, w jakiej okno ma zostać osadzone, a także od typu budynku, w jakim ta usługa będzie wykonana. W obrębie samego montażu okien, ze względu na rodzaj montowanego produktu i materiał, jaki został wykorzystany  do jego wyprodukowania oraz miejsce jego docelowego przeznaczenia, można wyróżnić  montaż: okien plastikowych, drewnianych,wewnętrznych, dachowych, okien balkonowych, świetlików oraz okien zespolonych.

Niektórzy producenci decydują się na umieszczenie w swojej ofercie usługi kompleksowej, a więc wykonania, dowiezienia i osadzenia okna w ścianie w określonej cenie. Inaczej jednak rzecz się ma gdy chodzi o okna wykonywane na zlecenie. Niestandardowy wymiar bowiem zazwyczaj generuje wyższe ceny nie tylko wykonania samej szyby, ale i jej osadzenia.
W obrębie tych samych rodzajów okien firmy budowlane wykonują także usługi demontażu i wymiany okien starych, zniszczonych lub nieszczelnych. Demontaż okien to zadanie, któremu zazwyczaj towarzyszy także demontaż ościeżnic okiennych przytwierdzonych do ściany czy framugi. Od tego ile i jak mocno osadzonych elementów będzie podlegało rozbiórce uzależniona jest cena demontażu okien. W tym przypadku duże zlecenie może wiązać się z naliczaniem sporych rabatów.

CennikCena od (zł)Cena do (zł)Za
Montaż okien plastikowych82260mb
Montaż okien drewnianych82260mb
Montaż okien wewnętrznych82260mb
Montaż okien dachowych3641170mb
Montaż okien balkonowych82260mb
Montaż świetlików3641170mb
Montaż okien zespolonych82260mb
Obr?bka otwor?w okiennych104156mb
Wymiana klamek i szyld?w okiennych72104szt
Montaż ościeżnic okiennych260312szt
Demontaż ościeżnic okiennych130312szt
Demontaż okien82260mb

Wybierz interesujące Cię miasto:

Inne usługi w obrębie montażu okien

Częstym problemem wśród mieszkańców prywatnych domów i właścicieli firm, w których okna osadzane były wiele lat temu, jest potrzeba wymiany jedynie niektórych elementów okna, jak. np. wymiana klamek i szyldów okiennych. Tego typu usługa jest stosunkowo prosta w wykonaniu, a jej cena winna zamknąć się w przystępnej kwocie.

Wstawianie okien krok po kroku

Fachowy montaż okien powinna poprzedzać obróbka otworów okiennych i wypoziomowanie okna, które w przypadku niedbale wykonanych budynków mogą pochłonąć sporo czasu i pieniędzy. Samo okno, jeszcze przed wstawieniem w ościeżnice winno zostać oklejone taśmą, która ochroni je przed niszczącymi czynnikami zewnętrznymi, jak np. opady deszczu. Praca na tym etapie może pochłaniać mniej lub więcej czasu, w zależności od tego z jakim typem ościeżnicy mierzył się będzie fachowiec i z jakim rodzajem ściany się spotka. Najmniej trudności sprawia ościeżnica stała. Zdecydowanie trudniejszy jest montaż, do którego wykorzystana jest ościeżnica regulowana lub ościeżnica maskująca. W przypadku ścian wielowarstwowych obrany sposób montażu również powinien odbiegać od tego, jaki stosowany jest w ścianach jednowarstwowych.

Jeszcze przed osadzeniem okna warto wybrać akcesoria, jakie uzupełnią jego wygląd końcowy, a więc: okucia, zamki okienne, klamki i systemy ich blokowania, których koszt uzależniony jest od producenta i miejsca zakupu. Podobnych dylematów dostarcza także montaż ościeżnic okiennych, dlatego też warto zdecydować się na konkretne rozwiązanie w tym zakresie jeszcze zanim zabierzemy się do pracy.