Cennik suchych tynków 2023

Sposobem na wykończenie wewnętrznej powierzchni ścian jest zabudowa z suchych tynków. Do zabudowy gipsowej stosuje się płyty kartonowo-gipsowe. Jest to szybki i stosunkowo tani sposób na uzyskanie równych ścian bez konieczności wykonywania prac mokrych. Dzięki nim jesteśmy w stanie osiągnąć idealnie gładką powierzchnię, ukryć instalacje elektryczne i wystające rury.

Suche tynki  – wycena – SPRAWDŹ CENNIK NA 2023

Na specjalne życzenie Klienta istnieje możliwość sporządzenia bezpłatnego kosztorysu prac. Niemniej jednak warto wcześniej zapoznać się z cennikiem usług montażu suchych tynków. Najwięcej zapłacimy za wykończenie ścian po łuku z wykorzystaniem płyt gipsowych giętych – 150-259 zł/m2. Ceny pozostałych usług są zdecydowanie niższe. Sufit podwieszany jednopoziomowy to wydatek rzędu od 40 do 90/m2. Za montaż halogenów nawierzchniowych zapłacimy od 39-59 zł, z kolei za montaż taśmy LED – RGB od 25-35 zł.
CennikCena odCena doZa
Sufit podwieszany jednopoziomowy49110m2
Sufit podwieszany dwupoziomowy98147m2
Wykończenie sufitu55109m2
Wykończenie sufitu po łuku98268m2
Gzyms prosty110182m2
Gzyms po łuku183304m2
Wpust na karnisz116146m2
Wpust liniowy na oświetlenie147170m2
Wpust punktowy na oświetlenie7285szt
Podcięcie zabudowy przy suficie4397m2
Montaż halogenów wpuszczanych4372m2
Montaż halogenów nawierzchniowych4872m2
Montaż taśmy LED - jednokolorowa2431m2
Montaż taśmy LED - RGB (wielokolorowa)3143m2
Sufit podwieszany kasetonowy7492m2
Montaż lampy rastrowej - w suficie kasetonowym5572m2
Ścianka działowa z płyty gips-karton80104m2
Wykonanie otworu na drzwi w ściance z płyt gips-karton55118szt
Zmiana kierunku ściany z płyty gips-karton4860szt
Montaż płyt gips-karton na stelażu43116m2
Montaż płyt gips-karton na klej2555m2
Montaż sztukaterii1543m2
Montaż narożników aluminiowych913m2
Wykonanie wnęki na oświetlenie8698m2
Szpachlowanie łączeń między płytami gipsowo-kartonowymi1524m2
Wszpachlowanie siatki zbrojącej na pęknięciach i zarysowaniach931m2
Docieplanie poddasza (wełna mineralna i folia) + płyta gipsowo-kartonowa na stelażu55183m2
Zabudowy nietypowe z kształtowników metalowych i płyt miejscowe obniżenia sufitów półki o zarysach elementami łukowymi7198m2

Wybierz interesujące Cię miasto:

Montaż suchych tynków

Do suchych tynków najczęściej stosuje się kleje gipsowe. Aby przyczepność kleju była zadowalająca, nie może on zostać nałożony na nieoczyszczoną i brudną ścianę. Gdy ściana jest równa, płyty mocuje się na kleju o grubości do 2 cm. Klej zaleca się nakładać punktowo. Zbyt mała ilość kleju może przełożyć się na słabszą przyczepność gips-kartonów, z kolei zbyt duża zdecydowanie wydłuży proces schnięcia. W przypadku nierównych ścian montaż suchych tynków pochłania więcej czasu. W takim przypadku montaż płyt gk wykonuje się dwuwarstwowo. Najpierw nakłada się jedną warstwę zaprawy tynkarskiej na czystą powierzchnię, a następnie – po upływie określonego czasu – należy nałożyć drugą warstwę.

Suche tynki można montować również na stelażu. Metoda ta polega na przykręceniu do ściany stelażu ze stalowych profili, a następnie do nich przykręca się na wymiar docięte płyty kartonowo-gipsowe. Połączenia pomiędzy płytami a stelażem się spoinuje. Montaż płyt na stelażu sprawdzi się, gdy ściany mają większe odchylenia od pionu i poziomu niż 6 cm.

Wykończenie sufitu karton gipsem

Sufit podwieszany z użyciem płyt kartonowo-gipsowych daje wiele możliwości użytkowych i aranżacyjnych.  Przy montażu sufitu podwieszanego w łazience najlepiej sprawdzą się płyty o podwyższonej odporności na wilgoć (GKBI lub GKFI). W pokoju, salonie lub przedpokoju odpowiednie będą zwykłe szare płyty z oznaczeniem GKB. Nie zaleca się montowania karton gipsów do sufitów na kleju, a jedynie na specjalnym stelażu. Stelaż sufitu podwieszanego można wykonać na trzy sposoby. Wyróżnia się tzw. jednopoziomowy stelaż pojedynczy, stelaż jednopoziomowy krzyżowy i stelaż dwupoziomowy krzyżowy. Najprostszy do wykonania jest jednopoziomowy stelaż pojedynczy. Wykonuje się go z profili przyściennych UD i mocowanych równolegle profili CD.

Ściany po łuku

Płyty kartonowo-gipsowe umożliwiają zbudowanie ścian o łagodnym łuku. Ciekawą propozycją jest również wykończenie sufitów po łuku czy budowa owalnych wnęk. Łuki można otrzymać stosując specjalne elastyczne i cieńsze płyty (gipsowe gięte) lub po prostu poprzez odpowiednie nacinanie płyty tradycyjnej. Wycinanie płyt gk pozwala stworzyć bardzo ciekawe i efektowne zabudowy. Na rynku dostępne są płyty kartonowo-gipsowe do gięcia na sucho i na mokro. Zaletą płyt giętych jest możliwość wykonania tzw. fali poprzez wyginanie płyt raz w jedną, a raz w drugą stronę.

Oświetlenie LED

Sufit podwieszany można wykończyć, używając halogenów lub różnych typów oświetlenia LED – żarówek, taśm, lub pojedynczych diod LED. Ozdobny gzyms z oświetleniem LED to sposób na aranżację niebanalnego wnętrza. Oprawy mogą być zlicowane z powierzchnią sufitu podwieszanego lub wysunięte poza nią. W suficie można zamontować nie tylko oświetlenie dające światło bezpośrednie, ale również odbite. W tej roli doskonale sprawdzą się taśmy LED. W razie awarii oświetlenia płyty można stosunkowo łatwo zdemontować.

Cięcie i wycinanie otworu w płycie

Płyta kg z obu stron pokryta jest warstwą kartonu, dlatego cięcie płyt na wymiar nie jest czynnością szczególnie trudną. Płyty można ciąć za pomocą specjalnego noża segmentowego. W przypadku cięcia płyty na potrzeby wykonania otworu na drzwi w ścianie z płyt gk, poleca się użycie zwykłej piły do drewna lub wyrzynarki Otwory wentylacyjne można zaś wykonać za pomocą otwornicy.