Tekst dostarczony przez partnera

Zasłony zaciemniające są doskonałym rozwiązaniem, kiedy potrzebujemy zapewnić sobie pełne odcięcie od światła w sypialni czy salonie. Żadne inne osłony okienne (rolety, plisy, tradycyjne zasłony) nie są w stanie dać nam kompletnej ciemności. Wiele osób uważa, że tkanina stosowana w zasłonach zaciemniających musi być ciemna, by były one skuteczne. Czy jest tak w rzeczywistości? Czym kierować się, wybierając zasłony zaciemniające i jakiej barwy tkaninę wybrać? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym wyróżniają się zasłony zaciemniające?

Zasłony zaciemniające, podobnie jak ich tradycyjne wersje, są stylową dekoracją okienną. Jedną z ich funkcji jest zdobienie naszego wnętrza. Dodatkowo będzie to skuteczna ochrona przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, jeśli nasze okna wychodzą na ruchliwą okolicę. 

W przeciwieństwie do klasycznych zasłon te zaciemniające ograniczają dodatkowo ilość światła wpadającego do wnętrza. Ich zadaniem będzie ochronienie pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale też nagrzaniem. Nic więc dziwnego, że popularność zasłon zaciemniających systematycznie rośnie. Jednym z najczęstszych zastosowań są:

  • montaż w pokoju dziecka, które wybudza się w nocy czy wcześnie rano ze względu na słońce wpadające do wnętrza;
  • montaż w sypialni osób pracujących w systemie zmianowym. Wszyscy, którzy muszą spać w ciągu dnia, mogą mieć z tym duży problem. Dużo łatwiej będzie im efektywnie wypoczywać, gdy zasłonami zapewnią sobie kompletną ciemność;
  • wykorzystanie we wnętrzach zamieszkanych przez osoby, które mają alergię na słońce;
  • montaż w pokojach mocno nasłonecznionych, w których dążymy do obniżenia temperatury w sezonie wiosenno-letnim.

Jaki materiał wybrać na zaciemniające zasłony?

Obecnie producenci zasłon zaciemniających szyją je z wielu różnorodnych tkanin. Specjalne techniki ich przygotowania, wysoka gęstość i dodatkowe wzmocnienia sprawiają, że mamy szeroki wybór. Dziś nie musimy już decydować się wyłącznie na bardzo ciężkie i grube materiały. Te lżejsze wizualnie również będą doskonale spełniać swoje funkcje i zapewniać nam ochronę przeciwsłoneczną. W sklepach internetowych z zasłonami, jak np. alena-firany.pl, z łatwością znajdziemy więc idealne tkaniny i gotowe produkty, nie tylko funkcjonalne, ale i modne. Będziemy mogli dopasować je do każdego stylu wnętrza – pod kątem koloru, grubości, wzoru czy faktury. Musimy również pamiętać, że ciemne barwy optycznie pomniejszają wnętrza, wykorzystanie jaśniejszych zasłon zaciemniających sprawi, że będzie ono wydawało się większe.

Jakie tkaniny najlepiej zaciemniają?

Zasłony zaciemniające mogą być wykonane z tkanin o różnym poziomie światło-przepuszczalności. Oznacza to, że możemy dobierać je w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Każde jednak będą ograniczać dostęp światła w znacznie większym stopniu niż klasyczne zasłony. Jeśli poszukujemy całkowitego odcięcia od słońca, polecamy materiały typu blackout lub dim out. Wyróżniają się one najwyższym stopniem nieprzepuszczalności światła. Zasłony zaciemniające są szyte również z innych tkanin, takich jak aksamit, żakard, welur, poliester.

Jaką gramaturę powinny mieć dobre zasłony zaciemniające?

Niskie gramatury materiału oznaczają, że splot jest luźny i przepuszcza dużą ilość światła. Jeśli więc poszukujemy dobrej jakości zasłon zaciemniających, powinny być one z tkanin o wysokiej gramaturze. Polecamy przede wszystkim te o parametrach 250g/m2, będą zaciemniać na poziomie nawet 98%. Nie możemy jednak zapominać, że wraz z gęstością materiału rośnie jego waga. Może to stać się problematyczne, jeśli nasze zasłony będą bardzo długie i szerokie. W takich sytuacjach konieczne będzie zadbanie o dobrej jakości zapinanie do karniszy oraz podzielenie ich na kilka mniejszych partii.

Czy zasłony zaciemniające muszą być w ciemnych barwach?

Jak już wspominaliśmy, zasłony zaciemniające nie muszą być czarne czy bardzo ciemne. W sklepach stacjonarnych czy internetowych z firanami znajdziemy szeroką ofertę także jasnych i wzorzystych modeli. Ich skuteczność będzie taka sama, jak tych ciemnych. Dzieje się tak za sprawą dobrej jakości tkanin, odpowiednio gęstych. Warto więc pamiętać o tym, że zupełnie jasne materiały mogą równie skutecznie ograniczyć przedostawanie się światła do wnętrza.

Jakie zalety i wady mają zaciemniające zasłony?

Jeśli chodzi o zalety zasłon zaciemniających, to wśród nich wyróżniamy przede wszystkim to, iż:

  • ograniczają ilość wpadającego do wnętrza światła,
  • chronią przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów,
  • obniżają temperaturę w pomieszczeniu, chroniąc przed nagrzewaniem;
  • mają właściwości izolacyjne – w zakresie akustyki;
  • zatrzymują powietrze przy oknie;
  • stworzą przytulną atmosferę;
  • są stylową dekoracją każdego mieszkania czy domu.

Jak widzimy, możliwości wykorzystania zasłon tego typu jest wiele, a ich zalety czynią z nich praktyczne rozwiązanie do naszych wnętrz. Jeśli chodzi o wady tych produktów, to wiążą się one wyłącznie z ich użytkowaniem. Ze względu na wyższą wagę, wymagają solidnych karniszy oraz możemy mieć problem z ich samodzielnym praniem. W takich sytuacjach polecamy skorzystanie z pralni chemicznej.