Glify okienne to fragment ściany, w której umieszczane są okna lub drzwi zewnętrzne. Jeśli podczas budowy domu lub remontu starego budynku zdecydujemy się na wymianę lub zamontowanie nowych ram okiennych, to musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jednym z najważniejszych aspektów, oprócz prawidłowego zamontowania okien, jest obrobienie i ocieplenie glifów okiennych. W naszym artykule podpowiadamy, jak przygotować przegrody po założeniu ram okiennych oraz jak je uszczelnić tak, aby uchronić dom przed utratą ciepła, a także rozwojem pleśni i grzybów.

Czym są glify okienne?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia, jak obrobić i ocieplić glify okienne po montażu okna, to warto wyjaśnić, czym są przegrody przeznaczone na okna. Inaczej są to fragmenty ścian położone prostopadle do ram okiennych. Z reguły są bardzo cienkie, przez co pojawia się większe ryzyko występowania mostków termicznych, czyli nieszczelności, przez które ucieka ciepło z naszego domu. Niestety, jeśli obróbka, jak i ocieplenie okien w budynku będzie wykonane nieprawidłowo, to nawet najlepsze ramy okienne mogą okazać się mało efektywny. Co więcej, doprowadzi do rozwoju grzybów i pleśni.

W jaki sposób zadbać o ciepły montaż okien?

Jak już wiemy, glify okienne wymagają odpowiedniej termoizolacji. Dzięki temu zapobiegniemy mostkom termicznym oraz skraplaniu się pary wodnej. Już od wielu lat jednym z najpopularniejszych sposobów ocieplenia przegrody okiennej jest styropian. Jeśli chcemy ekonomicznie ocieplić glify okienne, to warto postawić na ten materiał, ponieważ jest nie tylko lekki, łatwy w montażu, ale i tani. Co więcej, posiada niezawodną termoizolację, która zależy oczywiście od gęstości i dodatków takich jak grafit. Ponadto jest odporny na wszelkie czynniki biologiczne oraz nie ulega zgnieceniu i pleśnieniu.

Zobacz także: Jak tanio i skutecznie odnowić okna drewniane?

 

Potrzebujesz fachowej ekipy, która przeprowadzi remont i wymieni stare okna w domu?
Sprawdź cennik usług specjalistów od montażu okien!

Czy warto ocieplić okna mineralnymi płytami izolacyjnymi?

W ostatnim czasie najlepszym rozwiązaniem na ocieplanie glifów okiennych jest wykorzystanie płyty mineralnej, która idealnie nadaje się do izolacji termicznej. Warto ją wybrać nie tylko ze względu na doskonałe parametry cieplne, ale także lekkość, plastyczność i łatwość obróbki. Pozytywne cechy płyty mineralnej izolacyjnej wpływają na jej szybki i solidny montaż oraz możliwość zamontowania jej w oknach o okrągłych, łukowych czy o nietypowych kształtach. Co więcej, można ją przycinać do wymaganych rozmiarów. Płyty mineralne są także niepalne i paroprzepuszczalne, a ich wykorzystanie przy ociepleniu okna sprawi, że zapobiegniemy powstawaniu mostków termicznych. Natomiast dzięki temu zabezpieczymy także okolice glifów okiennych, a grzyby i pleśń nie będą się rozwijać.

Obróbka glifów po wymianie okna, o czym należy pamiętać?

Niezwykle ważnym i istotnym etapem po wymianie starych okien na nowe jest nie tylko ich odpowiednia termoizolacja, ale także obróbka. Przestarzałe ramy okienne niestety są przyczyną utraty ciepła, ale także wyższych rachunków za ogrzewanie. Oczywiście warto wymienić przeszklenia także ze względów estetycznych. Montaż nowych okien wymaga kilku niezbędnych prac przy glifach okiennych, czyli takich jak:

Zabezpieczenie ram okiennych i pozostałych elementów

Pierwszym etapem, który koniecznie musimy wykonać po wymianie okna, jest jego zabezpieczenie. Do tego niezbędna będzie oczywiście folia budowlana. Co więcej, warto zakryć inne elementy w domu, jak łóżka czy szafki, jeśli nie chcemy, aby uległy zniszczeniu lub zabrudzeniu.

Gruntowanie glifów okiennych

Kolejnym ważnym elementem jest gruntowanie glifów okiennych, a do tego typu prac remontowych z pewnością przyda się fachowa ręka specjalistów od usług murarsko-tynkarskich. Tego typu prace pomogą nam zwiększyć przyczepność materiału i wyrównać podłoże.

Przygotowanie zaprawy tynkarskiej do obróbki glifów okiennych

Jeśli już grunt będzie całkowicie suchy, wtedy można rozpocząć rozrabianie tynku. Warto zastosować taki, który zwiększy odporność nie tylko na wilgoć, ale i promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Po procesie nakładania tynku na glify okienne pozostaje osadzenie parapetów.

Jak ekonomicznie obrobić i ocieplić glify okienne?

W trakcie remontu domu lub mieszkania staramy się wykonać renowację w taki sposób, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. W takiej sytuacji warto skorzystać z fachowej ręki specjalistów od usług remontowo-budowlanych, dzięki temu proces wymiany ram okiennych będzie wykonany solidnie i precyzyjnie. Niezbędna będzie także pomoc profesjonalistów od malowania. Oczywiście należy pamiętać, że cennik usług murarsko-tynkarskich w Warszawie może być inny niż w przypadku cennika usług murarsko-tynkarskich w Sosnowcu.

 

Chcesz wymienić okna i potrzebujesz specjalistów, którzy ocieplą i obrobią glify okienne?
Sprawdź cennik usług profesjonalistów od remontów!