Tekst dostarczony przez partnera

Ergonomiczna kuchnia pozwala czerpać radość z gotowania i wspólnego przygotowywania posiłków. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zaprojektowanie pomieszczenia. Prawidłowo dobrane i zabezpieczone szafki powinny dobrze współgrać z resztą wystroju i sprzętem kuchennym. Nie może zabraknąć aspektów wpływających na praktyczność mebli, korzystnego oświetlenia i praktycznego podziału na strefy. Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię i o czym nie można zapomnieć?

Funkcjonalny podział kuchni 

W trakcie projektowania kuchni kluczowy okazuje się podział pomieszczenia na konkretne strefy. Zatem należy rozplanować układ w taki sposób, aby znalazło się osobne miejsce na przechowywanie artykułów spożywczych i naczyń z garnkami. Oprócz tego miejsce przygotowywania posiłków (w postaci większego fragmentu blatu kuchennego) powinno znaleźć się między obszarem do gotowania (kuchenka, piekarnik, mikrofalówka) a zmywania (zmywarka, zlew). Dzięki temu zachowuje się tzw. trójkąt roboczy. Istotnie wpływa to na komfort korzystania ze sprzętu. Dodatkowo strefa przechowywania, czyli lodówka i szafka na suche produkty – powinny znajdować się blisko wejścia do kuchni. Zastanawiasz się nad wyborem baterii kuchennych do Twojej kuchni? Postaw na sprawdzone i praktyczne rowiązania, które możesz kupić w sklepie internetowym: domneo.pl 

Oświetlenie 

Prawidłowe oświetlenie kuchni sprawia, że jesteśmy w stanie rozjaśnić i optycznie powiększyć pomieszczenie. W związku z tym wpływa na przestronność, a tym samym na funkcjonalność powierzchni. Dlatego warto postawić na jedno główne źródło oświetlenia i kilka tzw. zadaniowych, które ułatwią przygotowywanie posiłków. 

W tym przypadku dobrze sprawdzą się plafony, zwłaszcza do kuchni z niskim sufitem. Oprócz tego do pomieszczeń z wyspą należy przemyśleć kwestię dodatkowego żyrandola, który nie tylko doświetli tę przestrzeń, lecz także podkreśli wystrój. 

Nie bez znaczenia pozostaje dodatkowe oświetlenie szafek zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Wówczas funkcjonalne okazują się taśmy ledowe, a także montaż czujników ruchu. Dzięki temu nie ma potrzeby, aby w trakcie gotowania dotykać brudnymi rękoma włączników światła. 

Rozmieszczenie szafek i zabezpieczenia 

Kluczowym elementem funkcjonalnej kuchni są ergonomiczne meble, które będą płynnie się zamykać. W ten sposób dbamy również o bezpieczeństwo w pomieszczeniu. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest system Tip-on. Montaż odpowiedniego mechanizmu (wypychającego front meblowy) pozwala otwierać szafki poprzez delikatne naciśnięcie na front. 

Niezbędne elementy układu Tip-on oferuje https://ekorex.pl/blum. Co więcej, w asortymencie nie brakuje także różnorodnych zawiasów, które zagwarantują płynne otwieranie i zamykanie szafek kuchennych. Warto zwrócić uwagę, chociażby na wersję ze spowalniaczem. Ten rodzaj zabezpieczenia pozwala uniknąć przytrzaśnięcia dłoni i skaleczenia. Świetnie sprawdzi się w domu z dziećmi, a także dla osób preferujących „ciche” domykanie mebli.

W celu zmniejszenia kąta otwarcia szafki używa się ograniczników. Rodzaj blokady pozwala zapobiec wzajemnemu uderzeniu frontów. Zatem to doskonała opcja w przypadku zabudowanych mebli kuchennych. 

Właściwa organizacja szafek 

Do komfortowego korzystania z kuchni przyczynia się właściwa organizacja szafek. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wysokość mebli. Funkcjonalnym rozwiązaniem są wysuwane szuflady na dole i otwierane półki ścienne. 

Kluczowe może okazać się zachowanie porządku wewnątrz szafek. Dlatego trzeba z wyprzedzeniem przemyśleć kwestie przechowywania. Meble nie powinny być zbyt głębokie, a zwłaszcza te znajdujące się wysoko. W ten sposób łatwo zapomnieć o poszczególnych artykułach spożywczych. Bardzo popularnym sposobem organizacji jest przysypywanie suchych produktów do odpowiednich pojemników, co pozwala zachować przejrzystość. W przypadku naczyń również warto zadbać o dodatkowe haczyki i organizery. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwala na swobodne poruszanie się po kuchni, a tym samym pomieszczenie staje się bardziej funkcjonalne.