Tekst dostarczony przez partnera

Kostka brukowa z roku na rok staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wykańczanie powierzchni wokół danego budynku. Jest tak m.in. dlatego, że ma ona nie tylko właściwości funkcjonalne, ale jest też ciekawa wizualne – fajnie się prezentuje nawet po kilku latach od zakończenia inwestycji, zwłaszcza jeśli zostanie wykonana przez profesjonalnego brukarza. Zapoznaj się z naszym dzisiejszym artykułem i dowiedz się, jakie są etapy układania kostki brukowej – zapraszamy do lektury!

Układanie kostki brukowej przez brukarza – poszczególne etapy inwestycji

Układanie kostki brukowej, zaliczane do usług brukarskich, to inwestycja, na którą decydują się zarówno właściciele prywatnych domów, jak i deweloperzy, zajmujący się budowaniem bloków czy innych obiektów użyteczności publicznej. Ten rodzaj wykończenia powierzchni około budynkowej jest bardzo popularny, ponieważ gwarantuje nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność – łatwo utrzymać na niej porządek. 

Aby kostka brukowa była ułożona w odpowiedni sposób, należy zatrudnić do tego zadania profesjonalnego brukarza, który z kolei musi przestrzegać odpowiednich etapów prac. Jeśli bowiem któryś z nich zostanie pominięty lub wykonany bez należytej dokładności, efekt może nie być zadowalający. 

Więcej informacji na temat profesjonalnego układania kostki brukowej znajdziesz na stronie oferteo.pl.

#1 Dokładne wytyczenie granic, gdzie ma się znajdować kostka

Pierwszym, najważniejszym etapem układania kostki brukowej przez brukarza, jest dokładne wytyczenie granic, gdzie ma się ona znajdować. Powinno to być wykonane zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem zagospodarowania przestrzeni. Do wytyczenia granic można użyć metalowych lub drewnianych palików – które należy umiejscowić w poszczególnych punktach działki – a także sznurka lub specjalnej żyłki.

#2 Wykonanie korytowania terenu

Kolejnym krokiem podczas procesu układania kostki brukowej jest wykonanie przez firmę brukarską korytowania terenu. Zazwyczaj odbywa się ono przy pomocy koparki, chyba że kostkowany ma być niewielki teren – wówczas można się zdecydować na prace ręczne. 

Korytowanie polega na wykopaniu ziemi na głębokość do 0,5 metra i oczyszczenie powierzchni z wszelkich korzeni drzew, kamieni i innych zbędnych elementów. Na tym etapie należy zadbać również o odpowiednie wyprofilowanie powierzchni i prawidłowe wykonanie spadków.

#3 Wykonanie podbudowy pod nawierzchnię

Jakość wykonania podbudowy pod kostkę brukową może mieć znaczny wpływ na uzyskany efekt, a także zadowolenie z inwestycji w trakcie wieloletniego użytkowania nawierzchni. Grubość podbudowy dobierana jest przez brukarza indywidualnie, w zależności od danego terenu, zazwyczaj jednak wynosi od 15 do 45 cm. Najgrubsza będzie znajdowała się w miejscach o dużym natężeniu ruchu przez pojazdy mechaniczne.

#4 Prawidłowe wykonanie obrzegowania przez brukarza

Etap wykonania obrzegowania przygotowuje powierzchnię do powolnego przejścia do samego układania kostki brukowej. Wykonywane ono jest przy pomocy specjalnych obrzeży lub krawężników. Są one osadzane w odpowiednio przygotowanej wcześniej przez brukarza powierzchni na głębokości około 10 cm. 

#5 Wykonanie warstwy wyrównawczej

Warstwa wyrównawcza, nazywana również podsypką, ma bezpośrednią styczność z kostką brukową. Wykonuje się ją głównie po to, by zapewniła kostce prawidłowe osadzenie. Nierzadko służy również do zminimalizowania ewentualnych różnic w grubości i poziomie powierzchni.

#6 Kolejny etap usług brukarskich, czyli ułożenie kostki brukowej

Docelowy i najważniejszy etap procesu układania kostki brukowej. Poszczególne kostki muszą zostać ułożone w maksymalnie dokładny sposób. Niekiedy całość nawierzchni ma mieć określony wzór, powstający dzięki różnym kolorom i wielkościom kostek. W takim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na to, by w odpowiednim miejscu umieścić konkretne kostki. 

#7 Wypełnienie szczelin między kostkami 

Kolejnym etapem po ułożeniu kostki brukowej jest wypełnienie szczelin. Najczęściej wykorzystywanym do tego materiałem przez brukarzy jest drobny, suchy piasek. Należy go rozsypać na powierzchni ułożonej kostki i rozprowadzić po całości – tak, by jak największa jego część dostała się w szczeliny między kostkami. 

#8 Wibracyjne zagęszczenie nawierzchni przez brukarza

Ostatnim, jednak nie mniej ważnym etapem usług brukarskich, a dokładniej układania kostki brukowej, jest zagęszczanie całej nawierzchni. Jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych metod jest zagęszczanie przy użyciu specjalnej płyty wibracyjnej. Należy jednak w tym przypadku pamiętać o tym, by wspomniana płyta odpowiednio zabezpieczona – pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia lub porysowania kostki brukowej. 

Od czego zależy czas układania kostki brukowej przez brukarza?

Czas trwania całego procesu układania kostki brukowej, czyli całościowych usług brukarskich, uzależniony jest od kilku czynników. Do najważniejszych należy jednak wielkość powierzchni, na której kostka ta ma się znaleźć. Im jest ona większa, tym więcej czasu należy poświęcić na poszczególne etapy prac, przez co całkowity czas ułożenia kostki z pewnością się wydłuży. Zazwyczaj trwa to od jednego do kilku dni, jednak nie dłużej niż tydzień. 

Ważne jest to, by za układanie kostki brukowej odpowiedzialna była profesjonalna firma brukarska, specjalizująca się w wykonywaniu takich zadań. Przedsiębiorstwa oferujące tego typu usługi znajdziesz na zlecenia-budowlane.muratordom.plWybierz odpowiedniego brukarza, zadzwoń i umów się na najlepszy dla Ciebie termin!