Stopniowe kurczenie się przestrzeni w domu może skutkować podjęciem decyzji o remoncie poddasza. Najczęściej przebieg prac pozwala stworzyć dodatkową przestrzeń na biuro, sypialnię lub pokój dziecięcy. Jednak przeróbki rodzą dodatkowy problem, jakim jest zorganizowanie odpowiednich schodów prowadzących na wyższą kondygnację.

W poniższym artykule zaprezentujemy kilka sposobów na odnowienie schodów prowadzących na poddasze, a także podpowiemy, gdzie szukać oszczędności.

Jakie schody na poddasze?

Schody na poddasze wybieramy według naszego zapotrzebowania i dostępnej przestrzeni w domu. Jednak nie każdy wie, czego tak naprawdę potrzebuje. Aby ułatwić sobie zadanie wyboru odpowiednich schodów na poddasze, warto przeprowadzić krótką analizę, z której uzyskamy odpowiedzi na kilka pytań:

  • Czy ze schodów będą korzystać dzieci? Maluchy mogą nie poradzić sobie ze stromymi i krętymi schodami. Najlepszym wyborem dla nich będą proste i głębokie schody, po których łatwiej się poruszać.
  • Czy ze schodów będą korzystać osoby starsze lub takie, które mają trudności w poruszaniu się? Podobnie jak w przypadku dzieci. Osoby o ograniczonej ruchomości mogą mieć problemy w poruszaniu się po krętych schodach i płytkich schodach.
  • Ile miejsca na schody jesteśmy w stanie wydzielić? To ważny aspekt, który warto wziąć pod uwagę jeszcze przed oglądaniem przykładowych konstrukcji. Inne schody przewidziane są do ciasnych przestrzeni, a inne do przestronnych klatek schodowych, w których metraż nie będzie dla nas ograniczeniem.

 

Remontujesz poddasze i nie możesz zdecydować się, które schody sprawdzą się najlepiej?
Zapytaj fachowców, jednak najpierw
Sprawdź ceny usług stolarskich

 

Rodzaje schodów na poddasze

Mnogość materiałów ułatwia dobranie odpowiednich schodów na poddasze. Sklepy budowlane i fachowcy oferują:

  • schody policzkowe – przypominające kształtem tradycyjne schody z żelbetonu;
  • schody modułowe – składające się z kilku segmentów i charakteryzujące się samonośną konstrukcją;
  • schody spiralne, kręcone – zajmujące mało miejsca, gdyż mają kształt koła lub kwadratu. Uważajmy na nie, gdy mamy małe dzieci, nie pozwólmy samodzielnie korzystać maluchom z tej konstrukcji;
  • schody składane – charakteryzują się kształtem przypominającym drabinę. Mało wygodne, jednak da się je złożyć, co przydaje się, gdy rzadko korzystamy z pomieszczenia na poddaszu.

 

Ile kosztuje montaż schodów strychowych

 

Ile kosztuje montaż schodów strychowych?

Montaż schodów strychowych potrafi kosztować sporo, jednak nie każda konstrukcja uderzy nas po kieszeni. Niektóre z gotowych rozwiązań mają przystępną cenę, dzięki czemu remont całego pomieszczenia nie będzie dla nas dużym obciążeniem.

Pamiętajmy jednak, że montaż schodów na poddasze to nie tylko cena konstrukcji. Należy doliczyć jeszcze do tego ceny robocizny, a tych najwygodniej szukać w cenniku remontowym, w którym łatwo i szybko porównamy ceny z różnych rejonów Polski.

Ile kosztuje odnowa starych schodów na poddasze?

Odnowa starych schodów może wynieść nas więcej niż montaż nowych. Wszystko zależy jednak od ilości prac i stopnia zniszczenia materiału. W pierwszej kolejności warto zapytać o wycenę specjalistów. Przykładowe ceny znajdziemy też w cenniku usług stolarskich i murarsko-tynkarskich.

Wymiana stolarki, czyli ściągnięcie starych i zniszczonych części, a następnie zainstalowanie w ich miejsce nowych, ma zwykle wyższy koszt niż postawienie nowych schodów, gdyż specjalista zmuszony jest do korzystania z istniejącej konstrukcji, co w wielu przypadkach bywa problematyczne.

Które schody na poddasze są najwygodniejsze?

Najwygodniejsze i najbardziej efektowne schody na poddasze, to konstrukcja typu policzkowego. Właśnie te schody są najczęściej wybierane w nowych domach, gdyż pozwalają na wnoszenie dużych przedmiotów, a także prezentują się niezwykle efektownie. Są także wygodne, gdyż odpowiednie ustawienie stopni pozwala na swobodne poruszanie się w górę i w dół.

Jeśli remont poddasza wymaga również ocieplenia, to jeden z naszych poradników może okazać się pomocny: Poznaj 3 sposoby na tanie docieplenie poddasza za pomocą karton-gipsu.

Odnawianie schodów a remont poddasza

Odnawianie schodów zazwyczaj przeprowadza się wraz z remontem poddasza. Pamiętajmy jednak, że wygodniej jest najpierw zakończyć prace związane z remontem pomieszczenia, na przykład remont instalacji elektrycznej, montaż okien, stawianie konstrukcji z karton-gipsów, czy nawet malowanie i tapetowanie.

 

Nie wiesz, czy fachowiec zaproponował uczciwą cenę za schody?
Możesz się o tym łatwo przekonać
Sprawdź ceny usług stolarskich