Małe mieszkania są wygodne, jednak do wielu z nich nie wpada wystarczająca ilość światła. Jesteśmy przez to zmuszeni do myślenia nad innymi rozwiązaniami, które podniosą nam komfort życia. Warte uwagi są listwy LED. Łatwość montażu sprawia, że nawet bez kucia jesteśmy w stanie wykonać wiele ciekawych projektów. LEDy mogą także stanowić świetne źródło dodatkowego światła, które pomoże poruszać się w najbardziej zacienionych miejscach. Ponadto warto wykorzystywać je jako ozdobę, co szczególnie docenią majsterkowicze i fani niebanalnego designu.

Remont tanim kosztem – do czego można wykorzystać taśmy LED?

Taśmy LED mają tak wiele zastosowań, ile pomysłów może przyjść nam do głowy. Co więcej, ich zastosowanie staje się coraz szersze, ponieważ wiele projektantów wpada na ciekawe sposoby wykorzystania tej technologii. Początkowo LEDy na taśmach pojawiały się jako ozdoba podwieszanego sufitu, żeby dodać pomieszczeniu głębi lub uzyskać futurystyczny efekt rodem z filmów Sci-Fi. Następnie przeniosły się do łazienek i kuchni, żeby teraz odnaleźć się w roli ozdoby nowoczesnego biura i salonu – za pomocą taśm bardzo łatwo osiągnąć efekt Ambilight, rozpowszechniony przez jednego producenta elektroniki.

Chcesz zrobić mały remont, zanim zamontujesz nowe oświetlenie?
Specjalista pomoże wyznaczyć punkty oświetleniowe

LEDy w kuchni – więcej światła podczas gotowania

LEDy w kuchni sprawdzają się znakomicie. Najlepsze miejsce na ich montaż to spody szafek nad blatami. Dzięki temu bez kucia i montażu karton gipsów możemy zainstalować oświetlenie, którego nie będzie widać. Podobną rolę spełniają reflektorki, jednak nie wszyscy lubią punktowe oświetlenia, a LEDy mogą oświetlić całą długość szafek.

LEDy w łazience – tani sposób na rozświetlenie wnętrza

LEDy w łazience pełnią głównie funkcje ozdobne. Pięknie podkreślają oryginalne kształty półek i ścianek skonstruowanych na płytach kartonowo-gipsowych. Ponadto nadają nieco romantycznego charakteru, ponieważ mogą przypominać światło świec. Taśmy LED warto także montować w łazienkach z dużą ilością luster – odbity blask dodatkowo rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie.

LEDy w przedpokoju i garderobie – tanie oświetlenie do szafy

Mało kto myśli o dodatkowym oświetleniu w przedpokoju, a przecież ten drobiazg bardzo ułatwia życie. Oprócz reflektorów i luster świetnie sprawdzą się taśmy, które mogą doświetlić mniejsze elementy i wnętrza szaf. Nigdy więcej długiego szukania butów do pary, czy ulubionej kurtki. Jeśli remont dopiero przed nami, to warto zaprojektować odpowiednie meblościanki, które zostaną szybko wykonane i zainstalowane w ramach usług stolarskich.

LEDy w salonie i sypialni – tanie lampki jako ozdoba

Początkowo najpopularniejsze miejsca na LEDy. Wielu z nas montowało je dookoła łóżek, w sztucznie stworzonych wnękach za pomocą regipsów i za lustrami. Ciekawy efekt dają malutkie LEDy rozsiane po całym suficie, co nocą stwarza wrażenie gwieździstego nieba. W salonie taśmy zwykle umieszcza się w okolicy telewizora, co uprzyjemnia seanse i pozwala zachować wypoczęte oczy.

Wymień okna i wpuść więcej światła do swojego mieszkania. Orientacyjne ceny montażu okien sprawdzisz w artykule: Dowiedz się, ile wezmą wykonawcy za wstawienie nowych okien w twojej okolicy.

Jak przygotować mieszkanie pod LEDy? Tania instalacja dla każdego

Jeśli planujemy zainstalować w mieszkaniu taśmy LED, to warto wcześniej pomyśleć o sposobie i miejscu montażu. Wiele taśm jest możliwych do zakupienia wraz ze specjalną warstwą kleju, co umożliwia łatwe przytwierdzenie do prawie każdej powierzchni. Inne sposoby wymagają małego remontu, a czasami kucia, jednak tego postarajmy się wystrzegać. Warto zasięgnąć porady doświadczonych fachowców, którzy podpowiedzą nam różne opcje montażu i zaproponują najbardziej komfortowe rozwiązanie. Dzięki temu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z usługami murarsko-tynkarskimi.

Tanie oświetlenie bez kucia, postaw na listwę LED

Nie zapomnij o miejscu na zasilacz – same taśmy LED to nie wszystko

Taśmy LED nie świecą same z siebie, należy je wcześniej podpiąć do źródła zasilania. Niektóre można podpiąć do zasilaczy na baterie, a inne wygodniej będzie wpiąć do sieci elektrycznej i nie zaprzątać sobie głowy wymianą akumulatorków. W obu przypadkach należy zarezerwować gdzieś nieco miejsca na dodatkowe przewody. Wszelkie wątpliwości warto omówić z elektrykiem, który doradzi najmniej widoczne punkty o jednocześnie wygodnym montażu. Duże sieci lampek LED czasami wymagają przeprojektowania instalacji elektrycznej, jednak dla fachowca nie będzie to stanowiło problemu.

Moc LEDów – czy wszystkie taśmy świecą tak samo?

Taśmy LED składają się z wielu małych lampek, które mogą mieć różną moc. Najbardziej uniwersalne lampki nadają się jedynie na oświetlenie dodatkowe, jednak niektóre z nich są na tyle jasne, że mogą zastąpić lampki biurkowe czy listwy z halogenami. Wszystko zależy od sposobu montaży – mamy do dyspozycji nie tylko płaskie powierzchnie, do których przyklejamy taśmy LED, ale także specjalne uchwyty i stojaki na listwy. Niektórzy producenci wykonują specjalne oprawy, w których umieścimy mocniejsze LEDy i podłączymy je prosto do sieci – prawie jak klasyczne lampy panelowe.

Podłączenie nowych lamp wymaga zmian w instalacji elektrycznej?
Zapoznaj się z cennikiem usług elektryka!