Jedną z ważniejszych prac wykończeniowych jest położenie podłogi. W przypadku tego rodzaju czynności musimy zmierzyć się z dwoma problemami – jednym z nich jest wybór rodzaju podłoża, drugim – zamówienie specjalistów, którzy w fachowy sposób zamontują wybrane przez nas materiały. Dobrze też, jeśli położenie podłogi nie kosztuje majątku, a także zostanie zrobione na tyle profesjonalnie, aby ograniczyć koszty związane z ewentualnymi naprawami i konserwacją. W artykule porównujemy dwa najpopularniej wybierane typy podłoża – panele i parkiet – a także wskazujemy na stopień opłacalności każdego z rozwiązań.

Drewniany parkiet

Drewniany parkiet ma niezaprzeczalne zalety – naturalne tworzywo jest wytrzymałe, pięknie się prezentuje, a wystrój dzięki niemu staje się klasyczny i ponadczasowy. Zakup parkietu to inwestycja na lata – tego rodzaju tworzywo nie dość, że samo w sobie jest wytrzymałe, to jeszcze może być regularnie poddawane renowacji – chociażby w postaci cyklinowania (zdzierania górnej powierzchni parkietu w celu pozbycia się rys oraz drobnych zarysowań). Parkiet posiada również takie właściwości, których nie mają panele – nie jest podatny na elektryzowanie oraz zapewnia stosunkowo wysoki poziom izolacji akustycznej (tłumi stuknięcia i innego rodzaju dźwięki).

Wadą drewnianego parkietu jest niestety jego cena. Lite drewno to niezwykle wytrzymałe i funkcjonalne, ale także – bardzo drogie tworzywo. Dodatkowo parkiet nie może zostać zamontowany ,,z marszu” na każdym rodzaju podłoża. Podłoga, na której kładziemy drewniane deski, musi być równa i nośna. Oznacza to konieczność precyzyjnego wypoziomowania podłoża (najlepiej przez fachową ekipę) przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Dodatkowo warto wiedzieć, że niektóre gatunki drewna mają tendencję do zmiany koloru pod wpływem czynników zewnętrznych, m.in. światła. Może się zatem okazać, że idealnie dobrany do wnętrza odcień podłogi zacznie z czasem ciemnieć lub jaśnieć.

Panele

Zaletami paneli są niewątpliwie niska cena oraz łatwość montażu. Ten rodzaj podłogi nie wymaga specjalnego przygotowania podłoża i precyzyjnego wyrównywania go. Dodatkowo panele zachowują swoje właściwości wizualne, nie trzeba ich także wykańczać za pomocą dodatkowych preparatów.

Panele elektryzują się, co może odpowiadać nie tylko za nieprzyjemne wrażenia czuciowe, ale także utrudniać utrzymanie wnętrza w czystości – ładunki elektrostatyczne sprzyjają bowiem gromadzeniu się zbitek kurzu. Istotną wadą paneli jest także to, że jeden z najpopularniejszych zabiegów w zakresie odnawiania podłogi – cyklinowanie – może uszkodzić strukturę paneli drewnianych. Opinie co do zasadności wykonywania tego zabiegu w przypadku podłoża innego niż parkiet są podzielone.

Chciałbyś sprawdzić ceny montażu i konserwacji podłogi?
Tu znajdziesz zestawienie kosztów!

Parkiet i panele – zestawienie kosztów

Cena materiałów

Zarówno w przypadku parkietów, jak i paneli mamy do czynienia z bardzo dużą rozpiętością cenową. Naturalne deski, z których będziemy chcieli stworzyć parkiet, mogą kosztować od 45 do nawet 700 zł/m2 w zależności od gatunku i rodzaju drewna (za drewno egzotyczne i wysokogatunkowe zapłacimy najwięcej). Ceny paneli rozpoczynają się już od 15 zł/m2 i wzrastają w zależności od jakości tworzywa oraz zastosowanych rozwiązań funkcjonalnych (np. tych usprawniających montaż). Warto podkreślić także, że do ceny parkietu należy doliczyć koszty konserwacji powierzchni wybraną metodą (do najczęstszych technik należą olejowanie i woskowanie).

Koszty robocizny

Koszt robocizny można oszacować na podstawie cen poszczególnych usług stolarskich, których wykonania wymaga wykończenie naszej podłogi. Cena gruntowania podłoża to kilka złotych za m2 (około 3-6 zł/m2). Za układanie parkietu zapłacimy średnio od 15 do 40 zł/m2, zaś w przypadku paneli koszt montażu wyniesie nas od 15 do 25 zł. Należy także wspomnieć w tym miejscu o usłudze cyklinowania podłogi, która świetnie sprawdza się jako metoda na odświeżenie starego, nieco porysowanego parkietu czy paneli drewnianych – koszt takiej pracy to około 9-18 zł/m2.