Aranżacja kuchni może przyprawić o ból głowy. Nic w tym dziwnego, dobra organizacja nie należy do najprostszych. Przemyślany design wymaga wielu godzin pracy i konsultacji ze specjalistami, a bywa, że nawet wtedy pozostaną w niej miejsca, których nie byliśmy w stanie odpowiednio zagospodarować. Warto zdać się na specjalistów i wykorzystać dostępne technologie, a będziemy zaskoczeni, jak bardzo może zmienić się nasze kuchenne otoczenie.

Zanim rozpoczniesz aranżować przestrzeń…

Właściwa aranżacja jest bardzo ważna, jednak zanim podejmiemy pierwsze kroki, warto sprawdzić, czy nasze pomieszczenie jest już na odpowiednim etapie wykończenia. Niektórych czynności nie wykonamy po montażu urządzeń kuchennych lub będą one bardzo utrudnione. Malowanie ścian, tapetowanie i flizowanie lepiej zakończyć wcześniej. Następne wybory powinny zależeć od wielkości kuchni i jej rozkładu. Ponadto, jeśli marzy nam się podwieszany sufit, na którym umieścimy dodatkowe haki na akcesoria kuchenne, to również jest odpowiedni moment.

Dopasuj urządzenia i meble do otoczenia oraz użytkowników

Aby wnętrze było przyjemne, jego wygląd musi nam odpowiadać, inaczej będziemy chcieli zmieniać aranżacje już kilka miesięcy po remoncie. Przemyśleć należy nie tylko położone płytki i meble, ale też ogólną kolorystykę i drobiazgi, takie jak gałki do drzwi szafek i baterie. Warto wziąć pod uwagę wiek rodziny. Dzieciom i starszym wygodniej będzie się korzystało z niższych szafek, a osoby uwielbiające gotować powinny pomyśleć o zwiększeniu powierzchni roboczej i kuchence o 5 palnikach. Osobom nie spędzającym czasu w kuchni poleca się minimalizm – dwa palniki, piekarnik i mikrofala to najczęściej wszystko, czego potrzebują.

 

Szukasz kogoś, kto szybko i sprawnie zajmie się zabudową kuchni?
Zapoznaj się z cennikiem usług montażu urządzeń kuchennych!

 

Kuchnia na małej przestrzeni — duże wyzwanie

Mała przestrzeń ogranicza nasze pomysły. Nic w tym dziwnego, ponieważ zaprojektowanie użytkowego pomieszczenia na kilku metrach kwadratowych jest prawdziwym wyzwaniem nawet dla specjalisty od usług stolarskich. Szafki i szuflady powinny zostać tak ułożone, żeby ich równoczesne użytkowanie nie powodowało kolizji. Coraz bardziej popularne stają się rozwiązania, które stawiają na wysuwane półki i szuflady. Oszczędzają one czas, ponieważ o wiele łatwiej zobaczyć, co schowało się w głębi szafki. Nie trzeba się również schylać i sięgać do środka.

Druciane półki także okazują się trafionym pomysłem. Możemy do nich zaglądać pod różnymi kątami i zawsze tak samo łatwo zweryfikujemy ich zawartość.

Jak zaoszczędzić miejsce w nowoczesnej kuchni

Urządzenia, które zmieszczą się w każdej kuchni

Minęły czasy, w których trzeba było wybierać, co pojawi się w naszej kuchni. Miniaturyzacja urządzeń ma miejsce również i tam. Kuchenkę wraz ze zmywarką możemy pomieścić na jednej płaszczyźnie, a przy odrobinie większej przestrzeni zmieści się także piekarnik. Podobnie jest z lodówkami. Te o hotelowych wymiarach mogą pomieścić tyle, co o wiele większe urządzenia jeszcze kilka lat temu – wszystko dzięki przemyślanej konstrukcji i odpowiedniemu ułożeniu półek. Pamiętajmy, że w małych apartamentach warto zrezygnować z zamrażarki, a w jej miejsce zainstalować na przykład mikrofalówkę.

Chcesz tanio odnowić instalację w kuchni? Sprawdź cennik usług w zakresie instalacji elektrycznych we Wrocławiu.

Puste narożniki? Nie w naszej kuchni!

Kuchenne narożniki zazwyczaj spisywano na straty, ewentualnie zostawiano otwartą przestrzeń, którą wypełniano półkami. Nowoczesne rozwiązania pozwalają sprawnie zagospodarować narożniki. Wystarczy zamontować szyny i szuflady o odpowiednim kształcie, a zyskamy miejsce na rzadziej używane drobiazgi, do tej pory kurzące się na półkach.

Ciekawym i tanim pomysłem jest wykorzystanie tak zwanych łączników, znajdujących się pomiędzy segmentami lub urządzeniami i meblami. Są to małe przestrzenie, które najczęściej wypełniano odpowiednio wyciętymi płytami. Zamiast rezygnować z wykorzystania tego miejsca, można poprosić fachowców o stworzenie wymiarowych szuflad – świetnie sprawdzą się jako schowek na przyprawy, alkohole i wszystko, co trzymamy w butelkach i stojącej pozycji.

Otwarta kuchnia to oszczędność miejsca w małym mieszkaniu

Starsze budownictwo charakteryzowało się zamkniętymi kuchniami. W wielu przypadkach ma to swoje dobre strony, ponieważ pozwala na odizolowanie zapachów i ukrycie przed resztą domu małego kuchennego bałaganu. Jednak jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, warto zdecydować się na eksperyment ze ścianką kartonowo-gipsową i otworzenie przestrzeni. W takiej sytuacji sprawdza się połączenie pokoju dziennego z kuchnią i wybudowanie wyspy, którą z jednej strony łatwo zagospodarujemy dodatkowymi szafkami i szufladami, a z drugiej krzesłami barowymi.

Jeśli nie możemy zdecydować się, która opcja będzie najlepiej pasować do naszego pomieszczenia, to skonsultujmy się z fachowcami. Dzięki bogatemu doświadczeniu z łatwością podpowiedzą nam, co sprawdzi się u nas najlepiej.

 

Szukasz kogoś, kto pomoże dobrać odpowiednie meble do kuchni?
Sprawdź cennik usług stolarskich!