Remont nie zawsze musi być drogi, czasami wystarczy poprawić tylko kilka rzeczy, a całe mieszkanie zyska na przytulności i modnym wyglądzie. Jednym z najszybszych sposobów na odnowienie podłogi jest zainwestowanie w wykładzinę dywanową, która jest obecnie produkowana w wielu ciekawych wariantach.

Oto kilka pomysłów na dopasowanie wykładziny do naszego wnętrza. Zapraszamy do lektury.

Jaką wykładzinę wybrać i co warto o nich wiedzieć?

Wykładziny służą zazwyczaj do przykrywania nieestetycznej podłogi. Można je rozwinąć na samym betonie lub płytkach, co pozwoli na bardzo szybką zmianę charakteru wnętrza, bez konieczności przeprowadzania pełnego remontu. Chętnie korzystają z tego wszyscy, którzy dopiero co wybudowali dom i ograniczone fundusze nie pozwoliły im na pełne wykończenie posiadłości. Jest to też przyjazna opcja dla osób wynajmujących mieszkanie, ponieważ w kilka chwil mogą sprawić, że ich pokój stanie się bardziej przytulny, a sama wykładzina nie jest droga, więc nie nadszarpnie budżetu.

Wykładziny są produkowane w wielu wariantach. W sklepach znajdziemy nie tylko miękkie dywanowe. Możemy zdecydować się na wykładzinę wykonaną z PVC, która świetnie imituje powierzchnie, od kamiennych posadzek po drewniane deski podłogowe. Ich grubość również jest różnorodna, co ułatwia oddzielenie od zimnej podłogi, a nawet izoluje od wilgoci i nadmiernego hałasu. Ogromnym plusem wykładzin jest łatwe utrzymanie ich w czystości – wystarczy co jakiś czas odkurzyć lub przetrzeć na mokro. Powierzchnie z PVC są najmniej wymagające i najbardziej odporne na niekorzystne warunki, wykorzystuje się je nawet w halach produkcyjnych.

Sprawdź ten cennik usług stolarskich.

Najciekawsze pomysły na aranżacje z wykładziną w roli głównej

Pomysłów na aranżacje z wykładziną może być wiele. Od wypełniania nią całych pomieszczeń, po wycinanie mniejszych kawałków. Wiele zależy też od samego rodzaju podłoża i materiału, z jakiego jest zrobiona sama wykładzina. Oto najciekawsze możliwości, z jakimi się spotkaliśmy.

Pomysł 1. Sposób na nietrafione płytki w korytarzu

Jakiś czas temu przeprowadziliśmy remont, jednak przestały nam się podobać wykonane usługi glazurnicze w korytarzu? Żaden problem, wystarczy kupić odpowiednią ilość wykładziny dywanowej. Docinamy ją na wymiar i już, po nietrafionych płytkach nie zostaje nawet ślad.

Pomysł 2. Oryginalna podłoga w stylu boho

Wielbiciele stylu boho najlepiej wiedzą, jak trudno jest dobrać odpowiedni dywan pod kolorowe aranżacje. O wiele łatwiej pomalować ściany, ponieważ dostępność farb jest ogromna. Trochę inaczej sprawa się ma z podłogą. Na szczęście istnieje na to świetne rozwiązanie. Wystarczy dobrać wykładzinę o satysfakcjonującej nas miękkości. Najlepiej, żeby od jednego producenta dostępnych było wiele kolorów tego samego modelu. Kolejny krok to zakupienie kilku pasów w różnych kolorach i ułożenie z nich patchworkowego wzoru w naszym domu.

Pomysł 3. Dywan z wykładziny

Nie każdy dywan musi kosztować nas fortunę. Są też tańsze możliwości wprowadzenia przytulnej atmosfery do pokoju. Jednym z nich jest połączenie wzorzystej tapety z miękką i gładką wykładziną. Jeszcze ciekawszy efekt uzyskamy, tworząc z niej dywan. Wybieramy odpowiednią wielkość materiału i zamiast dopasować go do pokoju, to celujemy w wymiary o wiele mniejsze. Wybrany fragment musimy jedynie odpowiednio obszyć, żeby boki się nie strzępiły.

Wykładzina dywanowa do mieszkania

Pomysł 4. Parkiet i wykładzina — duet wygłuszający

Drewno i gruby materiał to najlepsze izolatory hałasu. Wiedzą to nawet melomani, którzy wyścielają całe ściany wykładziną, aby zapobiec odbijaniu się fal dźwiękowych od ścian. Ta wiedza przyda się szczególnie młodym rodzicom, których dzieci dopiero wkraczają w etap psot i zabaw. Odpowiednio położony parkiet cyklinujemy oraz pokrywamy lakierem, a następnie kładziemy na niego wykładzinę. Taka warstwa sprawi, że sąsiedzi nie będą zmuszeni słuchać tupotu małych stóp przez cały dzień.

Pomysł 5. Wykładzina  w stylu eko

Jeśli mieszkanie okazuje się dla nas za duże, to najczęściej dzielimy je płytami kartonowo-gipsowymi. Jest to nie tylko szybkie, ale także wygodne dla samych fachowców. Podobnie jest z podziałem wnętrza za pomocą dywanów. Symbolizują one specjalne strefy, które sobie wcześniej zaplanowaliśmy. Nowoczesne pomieszczenia potrzebują nieco innych rozwiązań, dlatego warto pomyśleć o wykładzinach z trawy morskiej lub włókien kokosowych. Są nie tylko zdrowe dla stóp, ale także najbardziej ekologiczne.

 

Szukasz kogoś, kto szybko i sprawnie położy nową podłogę?
Sprawdź cennik usług stolarskich!

 

Wykładziny w domu — na co jeszcze można zwrócić uwagę?

Wybierając wykładzinę do naszego domu, możemy jeszcze zwrócić uwagę na to, czy jest dla nas bezpieczna pod kątem zdrowotnym. Jeśli jesteśmy alergikami, to zdecydujmy się raczej na te elastyczne, ponieważ nie gromadzą tyle kurzu, co wełniane. Istnieją też wykładziny dywanowe, które na etapie produkcji zostają nasączone środkami hamującymi rozwój roztoczy, bakterii i grzybów.

Jeśli dalej mamy wątpliwości, to warto skontaktować się ze sprawdzoną ekipą remontową.